n/a - en to ro_RO translation catalogue (906 entries)

note: Description of the plugin
en: Obtain GDPR (DSGVO) and ePrivacy (EU cookie law) compliant opt-in consent. Find cookies and fill all legal information in your cookie banner. More than just a cookie notice!
ro_RO: Obțineți consimțământul de acceptare conform GDPR (DSGVO) și ePrivacy (legea UE privind cookie-urile). Găsește cookie-urile și completează toate informațiile legale în bannerul privind cookie-urile. Mai mult decât o simplă notificare privind cookie-urile!

en: Start configuration
ro_RO: Configurația de start

en: Consent Management
ro_RO: Gestionarea consimțământului

en: You can use Real Cookie Banner to store all technical and legal information about services and cookies to obtain informed consent. You can use 100+ service templates and 60+ content blocker templates to quickly and securely provide all the information you need.
ro_RO: Puteți utiliza Real Cookie Banner pentru a stoca toate informațiile tehnice și juridice despre servicii și cookie-uri pentru a obține un consimțământ informat. Puteți utiliza peste 100 de șabloane de servicii și peste 60 de șabloane de content blockere pentru a furniza rapid și în siguranță toate informațiile de care aveți nevoie.

en: Content Blocker
ro_RO: Content blocker

en: Themes, plugins and co. usually load scripts, styles and content that transfer personal data and set cookies before you have the consent of your visitors. You usually cannot control this by yourself. Content blockers make sure that these features are only executed after you have obtained consent.
ro_RO: Temele, plugin-urile încarcă de obicei scripturi, stiluri și conținut care transferă date personale și setează cookie-uri înaint de a avea consimțământul vizitatorilor. De obicei, nu puteți controla acest lucru de unul singur. Blocatoarele de conținut se asigură că aceste caracteristici sunt executate numai după ce obținut consimțământul dvs.

en: Customize design
ro_RO: Personalizați designul

en: You can design the cookie banner according to your wishes. 20+ design templates and 200+ options give you the flexibility to customize the cookie banner perfectly to your needs. From colors and effects to texts, you can unleash your creativity! All changes are displayed in a live preview.
ro_RO: Puteți proiecta bannerul de cookie-uri conform preferințelor dvs. Peste 20 de șabloane de design și peste 200 de opțiuni vă oferă flexibilitatea de a personaliza perfect bannerul de cookie-uri în funcție de nevoile dvs. De la culori și efecte la texte, puteți da frâu liber creativității! Toate modificările sunt afișate într-o previzualizare live.

en: Guided configuration
ro_RO: Configurare ghidată

en: After installation, the checklist will guide you through all steps to be able to set up Real Cookie Banner in a legally compliant manner. We also explain the legal basis of features and the legal consequences if you change settings. So, you can quickly and safely set up your cookie banner!
ro_RO: După instalare, lista de verificare vă va ghida prin toți pașii pentru a putea configura Real Cookie Banner într-un mod conform cu legea. De asemenea, vă explicăm baza legală a funcțiilor și consecințele legale în cazul în care modificați setările. Astfel, puteți configura rapid și în siguranță bannerul pentru cookie-uri!

en: Documentation of consents
ro_RO: Documentația privind consimțămintele

en: According to the GDPR, you have to prove that a visitor has consented to cookies and processing of personal data if he or she doubts this. We document consent completely and make it possible to trace the origin of the consent afterwards. You are on the safe side even in the worst case!
ro_RO: Conform GDPR, trebuie să dovedești că un vizitator și-a dat consimțământul pentru cookie-uri și pentru prelucrarea datelor cu caracter personal, în cazul în care se îndoiește de acest lucru. Noi documentăm complet consimțământul și facem posibilă urmărirea ulterioară a originii consimțământului. Sunteți în siguranță chiar și în cel mai rău caz!

en: Native in WordPress
ro_RO: Nativ în WordPress

en: Real Cookie Banner is a cookie plugin specially designed for WordPress. It is fully installed in your WordPress as a native plugin. All consents are processed and stored on your server. Nothing is downloaded from a cloud in your visitor's browser, which avoids further legal issues.
ro_RO: Real Cookie Banner este un plugin pentru cookie-uri special conceput pentru WordPress. Acesta este instalat complet în WordPress ca un plugin nativ. Toate consimțămintele sunt procesate și stocate pe serverul Dvs. Nimic nu este descărcat dintr-un cloud în browserul vizitatorului dvs., ceea ce evită alte probleme legale.

en: Show more
ro_RO: Afișează mai multe

en: Hide
ro_RO: Ascunde

[ctx: legal-text]
note: translators:
en: Show more details (%s)
ro_RO: Arată mai multe detalii (%s)

[ctx: legal-text]
note: translators:
en: Hide more details (%s)
ro_RO: Ascunde mai multe detalii (%s)

[ctx: legal-text]
en: Other
ro_RO: Altele

[ctx: legal-text]
en: Use on legal basis of
ro_RO: Utilizarea pe bază legală a

[ctx: legal-text]
en: Consent for processing personal data
ro_RO: Consimțământul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal

[ctx: legal-text]
en: Consent for storing or accessing information on the terminal equipment of the user
ro_RO: Consimțământul pentru stocarea sau accesarea informațiilor pe echipamentul terminal al utilizatorului

[ctx: legal-text]
en: Legitimate interest for the processing of personal data
ro_RO: Interes legitim pentru prelucrarea datelor cu caracter personal

[ctx: legal-text]
en: Provision of explicitly requested digital service for storing or accessing information on the terminal equipment of the user
ro_RO: Furnizarea serviciului digital solicitat în mod explicit pentru stocarea sau accesarea informațiilor pe echipamentul terminal al utilizatorului

[ctx: legal-text]
en: Compliance with a legal obligation for processing of personal data
ro_RO: Respectarea unei obligații legale de prelucrare a datelor cu caracter personal

[ctx: legal-text]
en: Art. 49 (1) (a) GDPR
ro_RO: Art. 49 alin. (1) lit. a) GDPR

[ctx: legal-text]
en: Art. 17 (1) (a) DSG (Switzerland)
ro_RO: Art. 17 alin. (1) lit. a) DSG (Elveția)

[ctx: legal-text]
en: Legitimate interest
ro_RO: Interese legitime

[ctx: legal-text]
en: Consent
ro_RO: Consimțământ

[ctx: legal-text]
en: We have recognized that you are a crawler/bot. Only natural persons must consent to cookies and processing of personal data. Therefore, the link has no function for you.
ro_RO: Am depistat că sunteți un crawler/bot. Numai persoanele fizice trebuie să își dea acordul pentru cookie-uri și prelucrarea datelor cu caracter personal. Prin urmare, linkul nu are nicio funcție pentru dvs.

[ctx: legal-text]
en: Technical cookie definitions
ro_RO: Definiții tehnice ale modulelor cookie

[ctx: legal-text]
en: Technical cookie name
ro_RO: Denumirea tehnică a cookie-ului

[ctx: legal-text]
en: Uses cookies
ro_RO: Folosiți module cookie

[ctx: legal-text]
en: Cookie refresh
ro_RO: Reîmprospătarea cookie-urilor

[ctx: legal-text]
en: Uses cookie-like information (LocalStorage, SessionStorage, IndexDB, etc.)
ro_RO: Utilizează informații de tip cookie (LocalStorage, SessionStorage, IndexDB, etc.)

[ctx: legal-text]
en: Host
ro_RO: Gazdă

[ctx: legal-text]
en: Duration
ro_RO: Durată

[ctx: legal-text]
en: No expiration
ro_RO: Nu expiră

[ctx: legal-text]
en: Type
ro_RO: Tip

[ctx: legal-text]
en: Purpose
ro_RO: Scopul

[ctx: legal-text]
en: Purposes
ro_RO: Scopuri

[ctx: legal-text]
en: Description
ro_RO: Descriere

[ctx: legal-text]
en: Opt-out
ro_RO: Renunțare

[ctx: legal-text]
en: Cookie can be set to store opt-out of the described behaviour.
ro_RO: Cookie-ul poate fi setat pentru a stoca opțiunea de renunțare la comportamentul descris.

[ctx: legal-text]
en: History of your privacy settings
ro_RO: Istoric al setărilor Dvs. de confidențialitate

[ctx: legal-text]
en: Skip to consent choices
ro_RO: Săriți la opțiunile de consimțământ

[ctx: legal-text]
en: Show consent from
ro_RO: Arată consimțământul de la

[ctx: legal-text]
en: Reading the consent has failed. Please try again later!
ro_RO: Citirea consimțământului a eșuat. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu!

[ctx: legal-text]
en: Not yet consented to
ro_RO: Nu și-a dat încă acordul

[ctx: legal-text]
en: Provider
ro_RO: Furnizor

[ctx: legal-text]
en: Phone
ro_RO: Telefon

[ctx: legal-text]
en: Contact form
ro_RO: Formular de contact

[ctx: legal-text]
en: Privacy Policy
ro_RO: Politica de confidențialitate

[ctx: legal-text]
en: Legal notice
ro_RO: Notificare juridică

[ctx: legal-text]
en: Non-standardized data processing
ro_RO: Prelucrarea nestandardizată a datelor

[ctx: legal-text]
en: Some services set cookies and/or process personal data without complying with consent communication standards. These services are divided into several groups. So-called "essential services" are used based on legitimate interest and cannot be opted out (an objection may have to be made by email or letter in accordance with the privacy policy), while all other services are used only after consent has been given.
ro_RO: Unele servicii instalează cookie-uri și/sau prelucrează date cu caracter personal fără a respecta standardele de comunicare a consimțământului. Aceste servicii sunt împărțite în mai multe grupuri. Așa-numitele "servicii esențiale" sunt utilizate pe baza interesului legitim și nu pot fi refuzate (este posibil să fie necesară o obiecție prin e-mail sau prin scrisoare, în conformitate cu politica de confidențialitate), în timp ce toate celelalte servicii sunt utilizate numai după ce a fost dat consimțământul.

[ctx: legal-text]
note: translators:
en: Data processing in third countries
ro_RO: Prelucrarea datelor în țări terțe

[ctx: legal-text]
en: Safety mechanisms for data transmission
ro_RO: Mecanisme de siguranță pentru transmiterea datelor

[ctx: legal-text]
en: Standard contractual clauses
ro_RO: Clauze standarde de contract

[ctx: legal-text]
en: Adequacy decision
ro_RO: Decizia de adecvare

[ctx: legal-text]
en: EU
ro_RO: UE

[ctx: legal-text]
en: Switzerland
ro_RO: Elveția

[ctx: legal-text]
en: Binding corporate rules
ro_RO: Reguli corporative obligatorii

[ctx: legal-text]
en: Contractual guarantee for standard contractual clauses with sub-processors
ro_RO: Garanția contractuală pentru clauzele contractuale standard cu subprocesatorii

en: second
ro_RO: secundă

en: minute
ro_RO: minut

en: hour
ro_RO: oră

en: day
ro_RO: zi

en: month
ro_RO: lună

en: year
ro_RO: an

en: seconds
ro_RO: secunde

en: minutes
ro_RO: minute

en: hours
ro_RO: ore

en: days
ro_RO: zile

en: months
ro_RO: luni

en: years
ro_RO: ani

en: Close
ro_RO: Închide

en: Close without saving
ro_RO: Închideți fără a salva

en: Yes
ro_RO: Da

en: No
ro_RO: Nu

en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

en: None
ro_RO: Niciunul

en: No license activated - not for production use!
ro_RO: Nicio licență activată - nu este pentru utilizare în producție!

en: Product license not for production use!
ro_RO: Licența produsului nu este destinată utilizării în producție!

en: Learn more
ro_RO: Află mai multe

note: translators:
en:  and
ro_RO:  și

[ctx: legal-text]
en: Appropriate safeguard
ro_RO: Măsuri de siguranță adecvate

[ctx: legal-text]
en: Data processing in unsafe third countries
ro_RO: Prelucrarea datelor în țări terțe nesigure

[ctx: legal-text]
en: Compliance with a legal obligation
ro_RO: Respectarea unei obligații legale

en: If you delete a service group, it will not be deleted in other languages.
ro_RO: Dacă ștergeți un grup de servicii, acesta nu va fi șters în alte limbi.

en: If you delete a service, it will not be deleted in other languages.
ro_RO: Dacă ștergeți un serviciu, acesta nu va fi șters în alte limbi.

en: The export contains only data from the current language.
ro_RO: Exportul conține numai date din limba curentă.

en: Incomplete translation
ro_RO: Traducere incompletă

note: translators:
en: Real Cookie Banner is not yet fully available in your configured language (<strong>%s</strong>). However, you can translate all the untranslated texts displayed to your visitors in the cookie banner by yourself in the Real Cookie Banner settings.
ro_RO: Real Cookie Banner nu este încă pe deplin disponibil în limba configurată de Dvs. (<strong>%s</strong>). Cu toate acestea, puteți traduce singur toate textele netraduse afișate vizitatorilor, în bannerul de cookie-uri, din setările Real Cookie Banner.

en: Language
ro_RO: Limba

en: Migration is only available in PRO version!
ro_RO: Migrarea este disponibilă doar în versiunea PRO!

en: Updated texts (German, English)
ro_RO: Texte actualizate (germană, engleză)

en: We have adjusted the texts in the cookie banner and service groups (not in cookie/content blocker templates). The adjustments improve the legal security of your cookie banner, as the general purpose of the consent is now more clearly described, and we have added legal teachings. If you want to use the TCF compatibility, the previous texts are no longer permitted. You can let previous texts be overwritten by the new texts. All texts can be customized in the WordPress Customizer or in Services (Cookies). After applying the texts, be sure to verify if the new texts apply to your website!
ro_RO: Am ajustat textele din bannerul de cookie-uri și grupurile de servicii (nu și din șabloanele de blocare a cookie-urilor/conținutului). Ajustările îmbunătățesc securitatea juridică a bannerului de cookie-uri, deoarece scopul general al consimțământului este acum descris mai clar și am adăugat învățăminte juridice. Dacă doriți să folosiți compatibilitatea TCF, textele anterioare nu mai sunt permise. Puteți lăsa ca textele anterioare să fie suprascrise de noile texte. Toate textele pot fi personalizate în Personalizatorul WordPress sau în Servicii (Cookies). După ce aplicați textele, asigurați-vă că verificați dacă noile texte se aplică la site-ul Dvs. web!

note: translators:
en: Before you apply the new texts, you can %1$screate an export%2$s to backup the old texts.
ro_RO: Înainte de a aplica noile texte, puteți %1$screa un export%2$s pentru a face o copie de siguranță a textelor vechi.

en: Apply new texts
ro_RO: Aplică noul text

en: Are you sure? All your current texts will be overwritten (this does not include service and content blocker texts!).
ro_RO: Sunteți sigur? Toate textele Dvs. actuale vor fi suprascrise (aceasta nu include textele de blocare a serviciilor și a conținutului!).

en: You can now obtain consent according to the TCF standard from IAB Europe. You need this type of consent mostly when you work with big marketers, e.g. Google Adsense, so they can be sure that you have obtained consent from your visitors. If you turn on TCF compatibility, some features of Real Cookie Banner will change so that your cookie banner is compliant with the rules of the standard.
ro_RO: Acum puteți obține consimțământul în conformitate cu standardul TCF de la IAB Europa. Aveți nevoie de acest tip de consimțământ mai ales atunci când lucrați cu marile companii de marketing, de exemplu, Google Adsense, pentru ca acestea să fie sigure că aveți obținut consimțământul vizitatorilor Dvs. Dacă activezați compatibilitatea TCF, unele caracteristici ale Real Cookie Banner se vor schimba, astfel încât bannerul Dvs. de cookie-uri să fie conform cu regulile standardului.

en: Already enabled
ro_RO: Deja activat

en: Enable TCF compatibility
ro_RO: Activează compatibilitatea TCF

en: Geo-restriction
ro_RO: Geo-restricție

en: Cookie banners must be displayed only for users from certain countries. Real Cookie Banner can now detect which country your visitor comes from and depending on that decide whether to display a cookie banner. This way you don't annoy e.g. visitors from non EU countries.
ro_RO: Bannerele pentru cookie-uri trebuie să fie afișate numai pentru utilizatorii din anumite țări. Real Cookie Banner poate acum să detecteze din ce țară provine vizitatorul Dvs. și, în funcție de aceasta, să decidă dacă să afișeze un banner de cookie-uri. În acest fel, nu deranjați, de exemplu, vizitatorii din țări din afara UE.

en: Enable Geo-restriction
ro_RO: Activează Geo-restricția

en: Standard banner design
ro_RO: Design de banner standard

en: We have added a new standard design for the cookie banner, which makes a more friendly and clean impression. If you are using the standard design so far, it's worth a look if the new one fits better to your website!
ro_RO: Am adăugat un nou design standard pentru bannerul de cookie-uri, care face o impresie mai prietenoasă și mai clară. Dacă până acum ați folosit designul standard, merită să vă uitați dacă cel nou se potrivește mai bine site-ului Dvs. web!

en: View new design
ro_RO: Vezi noul design

en: NEW!
ro_RO: NOU!

en: Updates in v2.0: Make your cookie banner more safe!
ro_RO: Actualizări în v2.0: Fă-ți bannerul de cookie-uri mai sigur!

note: translators:
en: We have released a major update with Real Cookie Banner 2.0. Find out what's new in our %1$sblog article%2$s. <strong>You should definitely take a look at the following points, as we have adjusted the behavior of the cookie banner.</strong> All changes can be optionally activated or ignored. We will not change your cookie banner fundamentally without your consent.
ro_RO: Am lansat o actualizare majoră cu Real Cookie Banner 2.0. Aflați ce este nou în %1$sarticolul nostru de blog%2$s. <strong>Ar trebui să aruncați o privire la următoarele puncte, deoarece am ajustat comportamentul bannerului de cookie-uri.</strong> Toate modificările pot fi activate sau ignorate opțional. Nu vom schimba în mod fundamental bannerul de cookie-uri fără acordul Dvs. personal.

en: Legal adjustments to texts and design in cookie banner
ro_RO: Ajustări legale ale textelor și designului în bannerul de cookie-uri

note: translators:
en: In recent months, more clarity has been created about what consent management on websites should look like - and what it shouldn't. In particular, through the <a href="%1$s" target="_blank">TDDDG (former TTDSG)</a> (Telecommunications Digital Services Data Protection Act; Germany) and <a href="%2$s" target="_blank">Guidance of the Conference of Independent Data Protection Authorities for cookie banners</a> (coordinated legal interpretation of all German data protection authorities; in German), there are now clearer rules that further interpret or complement the EU-wide applicable <a href="%3$s" target="_blank">ePrivacy Directive</a> and <a href="%4$s" target="_blank">GDPR</a>. Furthermore, there were important decisions such as the evaluation of <a href="%5$s" target="_blank">TCF by ADP (Belgium)</a>, the <a href="%6$s" target="_blank">Google Analytics decision by dsb (Austria)</a> and the <a href="%7$s" target="_blank">position on Google Analytics by CNIL</a>.
ro_RO: În ultimele luni, s-a clarificat mai mult modul în care ar trebui să arate gestionarea consimțământului pe site-urile web - și ce nu ar trebui să arate. În special, prin intermediul <a href="%1$s" target="_blank">TDDDG (fosta TTDSG)</a> (Legea privind protecția datelor în domeniul serviciilor digitale de telecomunicații; Germania) și <a href="%2$s" target="_blank">Ghidul Conferinței autorităților independente de protecție a datelor pentru bannerele cookie</a> (interpretarea juridică coordonată a tuturor autorităților germane de protecție a datelor; în limba germană), există acum reguli mai clare care interpretează sau completează în continuare Directiva ePrivacy <a href="%3$s" target="_blank">aplicabilă la nivelul UE</a> și <a href="%4$s" target="_blank">GDPR</a>. În plus, au existat decizii importante, cum ar fi evaluarea <a href="%5$s" target="_blank">TCF de către ADP (Belgia)</a>, decizia <a href="%6$s" target="_blank">Google Analytics de către dsb (Austria)</a> și poziția <a href="%7$s" target="_blank">privind Google Analytics de către CNIL</a>.

en: We have adapted the texts and design suggestions for the cookie banner accordingly. <strong>We strongly advise you to adopt the new texts and design suggestions for your website!</strong>
ro_RO: Am adaptat textele și sugestiile de design pentru bannerul de cookie-uri în consecință. <strong>Vă sfătuim insistent să adoptați noile texte și sugestii de design pentru site-ul Dvs. web!</strong>

en: If you want to keep your individual Cookie Banner Design, please make sure that the choices ("Accept all", "Continue without consent" and "Set privacy settings individually") are displayed equally and all services are named in the first view of your cookie banner.
ro_RO: Dacă vrei să păstrez designul individual al bannerului de cookie-uri, te rugăm să te asiguri că opțiunile ("Acceptă totul", "Continuă fără consimțământ" și "Configurează setările de confidențialitate în mod individual") sunt afișate în mod egal și că toate serviciile sunt menționate în prima vizualizare a bannerului de cookie-uri.

en: Apply new texts and important design changes
ro_RO: Aplicați textele noi și modificările importante de design

en: We will overwrite all texts in your cookie banner with new text suggestions. Also, we name all services in the first view of the cookie banner instead of a bullet list of service groups, equalize the appearance of "Accept all" and "Continue without consent", and highlight "Set privacy settings individually" in your cookie banner. Please check afterwards if all adjustments are correct for your individual requirements and reconfigure your cookie banner yourself if necessary. Are you sure you want to apply the changes?
ro_RO: Vom suprascrie toate textele din bannerul de cookie-uri cu noi sugestii de text. De asemenea, vom numi toate serviciile în prima vizualizare a bannerului de cookie-uri în loc de o listă punctuală de grupuri de servicii, vom egaliza aspectul "Acceptă totul" și "Continuă fără consimțământ" și vom evidenția "Configurează setările de confidențialitate în mod individual" în bannerul de cookie-uri. Vă rugăm să verificați ulterior dacă toate ajustările sunt corecte pentru cerințele Dvs. individuale și, dacă este necesar, reconfigurați personal bannerul de cookie-uri. Sunteți sigur că vreți să aplicați modificările?

en: Place legal links on each subpage
ro_RO: Așezați link-uri legale pe fiecare subpagină

note: translators:
en: In accordance with the requirements of the &quot;<a href="%s" target="_blank">Guidance of the Conference of Independent Data Protection Authorities for cookie banners</a>&quot;, the possibility to view, modify and revoke consent must be directly accessible on every sub-page of your website.
ro_RO: În conformitate cu cerințele &quot;<a href="%s" target="_blank">Ghidului Conferinței Autorităților Independente pentru Protecția Datelor pentru bannere de cookie-uri</a>&quot;, posibilitatea de a vizualiza, modifica și revoca consimțământul trebuie să fie direct accesibil pe fiecare subpagină a site-ului Dvs. web.

en: This means you can no longer "hide" the links/buttons in your privacy policy. <strong>We recommend placing the option in the footer of each subpage.</strong>
ro_RO: Aceasta înseamnă că nu mai puteți "ascunde" linkurile/butoanele din politica de confidențialitate. <strong>Recomandăm să plasați opțiunea în subsolul fiecărei pagini secundare.</strong>

en: You can now place the legal links not only as shortcodes, but also in WordPress menus as menu items.
ro_RO: Acum poți plasa linkurile legale nu numai ca shortcode-uri, ci și în meniurile WordPress ca elemente de meniu.

en: Place legal links
ro_RO: Plasarea legăturilor juridice

en: Visual content blocker in pretty: Looks like without content blocker!
ro_RO: Content blocker vizual în frumos: pare fără content blocker!

note: translators:
en: Visual content blockers replace, for example, YouTube videos on the website if the visitor has not given consent to YouTube loading in the cookie banner. Until now, these were very text-heavy to display all the legally necessary requirements.
ro_RO: Content blocker-ele vizuale înlocuiesc, de exemplu, videoclipurile YouTube de pe site-ul web, dacă vizitatorul nu și-a dat acordul pentru încărcarea YouTube în bannerul de cookie-uri. Până acum, acestea erau foarte încărcate cu text pentru a afișa toate cerințele necesare din punct de vedere legal.

en: Hero and Wrapped Content Blockers are trying to do that better. Hero Content Blocker mimic maps, video players, audio players, and various types of social media feeds in a privacy-compliant way, so it looks like the original element is still embedded. Consent is obtained in a modal when the visitor tries to start the video, for example. <strong>Reconfigure your content blockers now!</strong>
ro_RO: Hero și Wrapped Content Blockers încearcă să facă asta mai bine. Hero Content Blocker imită hărți, playere video, playere audio și diverse tipuri de fluxuri de rețele sociale într-un mod care respectă confidențialitatea, așa că pare că elementul original este încă încorporat. Consimțământul este obținut într-o formă modală atunci când vizitatorul încearcă, de exemplu, să pornească videoclipul. <strong>Reconfigurează acum content blocker-ele!</strong>

en: Reconfigure Content Blocker
ro_RO: Reconfigurează content blocker-ul

note: translators:
en: We recommend for <strong>%s</strong> to change the design to a more and better visual Content Blocker.
ro_RO: Recomandăm pentru <strong>%s</strong> să schimbe designul cu un content blocker îmbogățit vizual atât din punct de vedere cantitativ cât și calitativ.

en: Scan your website for services that require consent
ro_RO: Scanează site-ul web pentru serviciile care necesită consimțământ

en: The service scanner crawls every subpage of your website, all plugins and other technical indicators of your website to find services on your website that require consent. This allows you to collect all the consent you need from your website visitors.
ro_RO: Scanerul de servicii cercetează fiecare subpagină a site-ului Dvs. de web, precum și toate plugin-urile și alți indicatori tehnici pentru a găsi serviciile de pe site-ul web care necesită consimțământ. Acest lucru vă permite să colectați toate consimțămintele de care aveți nevoie de la vizitatorii site-ului Dvs. web.

en: If you last fully scanned your website before Februrary 2022, we recommend that you scan your website again. The scanner will now detect even more services!
ro_RO: Dacă ți-ai scanat ultima dată site-ul web înainte de februarie 2022, îți recomandăm să îl scanezi din nou. Scanerul va detecta acum și mai multe servicii!

en: Scan website (again)
ro_RO: Scanați site-ul web (din nou)

en: Cookie banner optimizations for mobile devices
ro_RO: Optimizări ale bannerului de cookie-uri pentru dispozitive mobile

en: We provide additional options for optimized display of the cookie banner on mobile devices. These make the cookie banner easier to use on smartphones by optimizing it to the normal hand position of users. Also, the cookie banner is no longer Largest Contentfull Paint (LCP) as defined by Google's Web Vitals and thus the optimizations will increase your PageSpeed score for mobile devices.
ro_RO: Oferim opțiuni suplimentare pentru afișarea optimizată a bannerului de cookie-uri pe dispozitivele mobile. Acestea facilitează utilizarea bannerului de cookie-uri pe smartphone-uri prin optimizarea acestuia pentru poziția normală a mâinii utilizatorilor. De asemenea, bannerul de cookie-uri nu mai este Largest Contentfull Paint (LCP), așa cum este definit de Google's Web Vitals și, astfel, optimizările vor crește scorul PageSpeed pentru dispozitivele mobile.

en: Activate optimizations
ro_RO: Activați optimizările

en: Updates in v3.0: You should act to be safe!
ro_RO: Actualizări în v3.0: Ar trebui să acționezi pentru a fi în siguranță!

note: translators:
en: With Real Cookie Banner 3.0 we have released a major update, in which we have implemented, among other things, current legal adjustments. Read more about the changes in our <a href="%s" target="_blank">blog post</a>.
ro_RO: Cu Real Cookie Banner 3.0 am lansat o actualizare majoră, în care am implementat, printre altele, ajustări legale actuale. Citește mai multe despre modificări în <a href="%s" target="_blank">postarea de pe blog</a>.

en: <strong>You should definitely take a look at the following points, because we have adjusted the behavior of the cookie banner.</strong> All changes can be optionally activated or ignored. We will not fundamentally change your cookie banner without your consent.
ro_RO: <strong>Ar trebui să vă uitați la următoarele puncte, deoarece am ajustat comportamentul bannerului de cookie-uri.</strong> Toate modificările pot fi activate sau ignorate opțional. Nu vom modifica fundamental bannerul de cookie-uri fără consimțământul Dvs.

en: Configure data processing countries
ro_RO: Configurarea țărilor de prelucrare a datelor

en: Legal adjustments of texts and translations in 12 languages
ro_RO: Adaptarea juridică a textelor și a traducerilor în 12 limbi

en: We have further improved the texts and placements of these in Real Cookie Banner in an audit by a lawyer. This makes them even less legally vulnerable!
ro_RO: Am îmbunătățit și mai mult textele și plasarea acestora în Real Cookie Banner în cadrul unui audit efectuat de un avocat. Acest lucru le face și mai puțin vulnerabile din punct de vedere juridic!

en: In addition, we have adapted Real Cookie Banner to legal details of more EU countries and now offer translations in 12 languages. Official translations of the plugin are now available in English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German (informal and formal), Dutch (informal and formal), Polish, Czech, Danish, Swedish, Norwegian Bokmal. Translations of service templates and content blocker templates will follow.
ro_RO: În plus, am adaptat Real Cookie Banner la detaliile legale din mai multe țări din UE și acum oferim traduceri în 12 limbi. Traducerile oficiale ale plugin-ului sunt acum disponibile în engleză, franceză, spaniolă, portugheză, italiană, germană (informală și formală), olandeză (informală și formală), poloneză, cehă, daneză, suedeză, norvegiană Bokmal. Vor urma traducerile șabloanelor de servicii și ale șabloanelor content blocker-elor.

en: We strongly advise you to adopt the new texts for all languages with official translations!
ro_RO: Vă sfătuim să adopați noile texte pentru toate limbile în care există traduceri oficiale!

en: We will overwrite all texts in your cookie banner with new text suggestions. Please check afterwards if all adjustments are correct for your individual requirements and reconfigure your cookie banner yourself if necessary. Are you sure you want to apply the changes?
ro_RO: Vom suprascrie toate textele din bannerul de cookie-uri cu noi sugestii de text. Vă rugăm să verificați după dacă toate ajustările sunt corecte pentru cerințele Dvs. individuale și, dacă este necesar, reconfigurați singur bannerul de cookie-uri. Sunteți sigur că doriți să aplicați modificările?

en: Accessibility to comply with the European Accessibility Act
ro_RO: Accesibilitate pentru a respecta Actul European Privind Accesibilitatea

note: translators:
en: As of June 2025, the <a href="%1$s" target="_blank">European Accessibility Act</a> requires accessibility for most websites. You can already offer an equal and obstacle-free website experience with Real Cookie Banner!
ro_RO: Începând cu iunie 2025, <a href="%1$s" target="_blank">Actul European Privind Accesibilitatea</a> impune accesibilitatea pentru majoritatea site-urilor web. Cu Real Cookie Banner puteți să oferiți o experiență web egală și fără obstacole!

note: translators:
en: Real Cookie Banner complies with <a href="%1$s" target="_blank">WCAG 2.2 Level AA standard</a>, covers legal requirements and makes you ready for the new law. For more details, <a href="%2$s" target="_blank">check out our knowledge base</a>.
ro_RO: Real Cookie Banner respectă <a href="%1$s" target="_blank">WCAG 2.2 Level AA standard</a>, acoperă cerințele legale și vă pregătește pentru noua lege. Pentru mai multe detalii, <a href="%2$s" target="_blank">consultați baza noastră de date</a>.

note: translators:
en: All design templates have been revised by us with regard to accessibility. In addition, when <a href="%1$s" target="_blank">customizing the cookie banner design</a>, you will now find an accessibility score that evaluates how accessible your current design settings are. Customize your design now!
ro_RO: Toate șabloanele de design au fost revizuite de noi în ceea ce privește accesibilitatea. În plus, atunci când <a href="%1$s" target="_blank">personalizează designul bannerului de cookie-uri</a>, veți găsi acum un scor de accesibilitate care evaluează cât de accesibile sunt setările actuale ale designului Dvs. Personalizați designul acum!

en: Show revised design presets
ro_RO: Afișați presetările de proiectare revizuite

en: Provide details of the website operator for self-hosted services
ro_RO: Furnizează detalii despre operatorul site-ului web pentru serviciile de găzduire proprie

note: translators:
en: In services, you can provide contact details of the provider/data processor (postal address, email, phone, etc.) to fulfill your information obligations under <a href="%1$s" target="_blank">Art. 13 GDPR</a> in conjunction with <a href="%2$s" target="_blank">Art. 5 GDPR</a>. For self-hosted services, you are the data processor and should also provide this data in the cookie banner.
ro_RO: În cadrul serviciilor, poți furniza datele de contact ale furnizorului/persoanei împuternicite de către operator (adresă poștală, e-mail, telefon etc.) pentru a-ți îndeplini obligațiile de informare în conformitate cu <a href="%1$s" target="_blank">Art. 13 GDPR</a> în coroborare cu <a href="%2$s" target="_blank">Art. 5 GDPR</a>. Pentru serviciile auto-găzduite, tu ești procesatorul de date și ar trebui să furnizezi aceste informații și în bannerul de cookie-uri.

en: Save your contact details once in the settings and they will be available for all current and future services!
ro_RO: Salvați datele de contact în setări și acestea vor fi disponibile pentru toate serviciile actuale și viitoare!

en: Set website operator details
ro_RO: Configurează detaliile operatorului de website

en: Provider details are set!
ro_RO: Detaliile furnizorului sunt stabilite!

en: Define DSG (Switzerland) as legal basis
ro_RO: Definește DSG (Elveția) ca bază legală

note: translators:
en: Real Cookie Banner can be used not only to meet the requirements of the GDPR in the EU, but also to comply with the new Swiss data protection law (DSG or nDSG). <a href="%1$s" target="_blank">More information about the DSG and cookie banners</a> can be found in our knowledge base!
ro_RO: Real Cookie Banner poate fi utilizat nu numai pentru a îndeplini cerințele GDPR în UE, ci și pentru a respecta noua lege elvețiană privind protecția datelor (DSG sau nDSG). <a href="%1$s" target="_blank">Mai multe informații despre DSG și despre bannerele cookie</a> pot fi găsite în baza noastră de cunoștințe!

en: If you intentionally target website visitors from Switzerland, you should activate the DSG as the applicable legal basis to get useful tips in Real Cookie Banner.
ro_RO: Dacă vizați intenționat vizitatorii site-ului din Elveția, ar trebui să activați DSG ca bază legală aplicabilă pentru a primi sfaturi utile în Real Cookie Banner.

en: Specify legal basis
ro_RO: Precizați temeiul juridic

en: Explain data processing by Real Cookie Banner in privacy policy
ro_RO: Explică prelucrarea datelor de către Real Cookie Banner în politica de confidențialitate

en: You should explain the data processing of Real Cookie Banner (as well as of any other service) in more detail in your privacy policy in order to fulfill your information obligations under GDPR.
ro_RO: Ar trebui să explici mai detaliat prelucrarea datelor de către Real Cookie Banner (și oricare alt serviciu) în politica ta de confidențialitate pentru a îndeplini obligațiile tale de informare conform GDPR.

en: If you do not yet explain the use of Real Cookie Banner in your privacy policy, simply use our suggestion!
ro_RO: Dacă încă nu explicați utilizarea Real Cookie Banner în politica Dvs. de confidențialitate, puteți utiliza sugestia noastră!

en: Show text suggestion
ro_RO: Afișează sugestia de text

en: Real Cookie Banner in privacy policy mentioned!
ro_RO: Real Cookie Banner menționat în politica de confidențialitate!

en: Updates for services and content blockers
ro_RO: Actualizări pentru servicii și content blockere

en: We have revised the information given in numerous service and content blocker templates. Services and content blockers you created may contain suggestions for changes that you may want to apply. You should review the proposed changes and adjust your services if necessary to be able to remain legally compliant. When editing the service/content blocker, you will find a blue "Different from template" next to the respective fields with more information.
ro_RO: Am revizuit informațiile furnizate în numeroase șabloane de blocare a serviciilor și a conținutului. Serviciile și content blocker-ele pe care le-ai creat pot conține sugestii de modificări pe care ai putea dori să le aplici. Ar trebui să analizezi modificările propuse și să îți ajustezi serviciile, dacă este necesar, pentru a putea rămâne în conformitate cu legea. Atunci când editezi serviciul/content blocker-ul, vei găsi o mențiune albastră "Diferit de șablon" lângă câmpurile respective cu mai multe informații.

en: All the services and content blockers you created are up to date!
ro_RO: Toate serviciile și content blocker-ele pe care le-ați creat sunt actualizate!

en: The following services should be reviewed:
ro_RO: Următoarele servicii ar trebui să fie revizuite:

en: Help us make Real Cookie Banner even better!
ro_RO: Ajută-ne să facem un Real Cookie Banner și mai bun!

en: Recently, we have started actively collecting telemetry data about how Real Cookie Banner is used - if you have consented to it. This helps us e.g. to better prioritize often needed service templates or to implement much used features even better.
ro_RO: Recent, am început să colectăm în mod activ date telemetrice despre modul în care este utilizat Real Cookie Banner - dacă ți-ai dat consimțământul pentru aceasta. Acest lucru ne ajută, de exemplu, să prioritizăm mai bine șabloanele de servicii deseori necesare sau să implementăm și mai bine funcțiile foarte utilizate.

en: <strong>You have not yet consented to collecting telemetry data.</strong> They do not contain any personal data about your website visitors. We would be very pleased if we could learn from your usage behavior as well!
ro_RO: <strong>Nu v-ați dat încă consimțământul pentru colectarea datelor de telemetrie.</strong> Acestea nu conțin date cu caracter personal despre vizitatorii site-ului tău web. Am fi foarte încântați dacă am putea învăța și noi din comportamentul Dvs. de utilizare!

en: Collect telemetry data
ro_RO: Colectarea datelor telemetrice

en: Telemetry data enabled.
ro_RO: Date telemetrice activate.

note: translators:
en: I allow telemetry data about the use of this WordPress plugin to be collected in accordance with the <a href="%s" target="_blank">privacy policy</a>. This data does not include any personal information about users of the plugin. Collected data will be used to provide you with the best possible support and to improve the plugin.
ro_RO: Permitem ca datele telemetrice despre utilizarea acestui plugin WordPress să fie colectate în conformitate cu politica de confidențialitate <a href="%s" target="_blank"></a> . Aceste date nu includ nicio informație personală despre utilizatorii pluginului. Datele colectate vor fi utilizate pentru a vă oferi cel mai bun suport posibil și pentru a îmbunătăți plugin-ul.

en: Consent to data processing in insecure third countries (instead of US data processing only)
ro_RO: Consimțământul pentru prelucrarea datelor în țări terțe nesigure (în loc de prelucrarea datelor numai în SUA)

note: translators:
en: Real Cookie Banner offered you so far to obtain special consent according to <a href="%1$s" target="_blank">Art. 49 (1) (a) GDPR</a> for data processing in the USA. <a href="%2$s" target="_blank">The USA is again a secure third country under data protection law since July 2023</a>. However, data processing of many services takes place worldwide and thus in other insecure countries.
ro_RO: Real Cookie Banner v-a oferit până acum posibilitatea de a obține consimțământul special în conformitate cu <a href="%1$s" target="_blank">Art. 49 alin. (1) lit. a) GDPR</a> pentru prelucrarea datelor în SUA. <a href="%2$s" target="_blank">SUA este din nou o țară terță sigură în conformitate cu legislația privind protecția datelor începând cu iulie 2023</a>. Cu toate acestea, prelucrarea datelor pentru multe servicii are loc în întreaga lume și, prin urmare, în alte țări nesigure.

note: translators:
en: You can now specify the countries of data processing in each service! We have already added this information in service templates. You can find a <a href="%1$s" target="_blank">list of secure third countries as defined by the EU in the settings</a>. This means that specific consents are now obtained for all unsecure third countries worldwide.
ro_RO: Acum puteți specifica țările de prelucrare a datelor în fiecare serviciu! Am adăugat deja aceste informații în șabloanele de servicii. Puteți găsi o listă <a href="%1$s" target="_blank">a țărilor terțe sigure, așa cum sunt definite de UE, în setări</a>. Acest lucru înseamnă că acum se obțin consimțăminte specifice pentru toate țările terțe nesigure din întreaga lume.

en: Obtain consent for data processing in unsecure third countries
ro_RO: Obținerea consimțământului pentru prelucrarea datelor în țări terțe nesigure

en: Feature is enabled
ro_RO: Funcția este activată

en: Specify additional links in the footer of the cookie banner
ro_RO: Specifică linkuri suplimentare în subsolul bannerului de cookie-uri

en: You should link all legally relevant subpages of your website (e.g. privacy policy, legal notice/imprint, terms and conditions) in the cookie banner so that they are quickly accessible. On these pages, the cookie banner should also not be displayed, so as not to put a barrier in front of the pages.
ro_RO: Ar trebui să creezi un link către toate subpaginile relevante din punct de vedere juridic ale site-ului tău web (de exemplu, politica de confidențialitate, anunțul legal/imprimare, termenii și condițiile) în bannerul pentru cookie-uri, astfel încât acestea să fie accesibile rapid. De asemenea, pe aceste pagini nu ar trebui să fie afișat bannerul pentru cookie-uri, pentru a nu pune o barieră în fața paginilor.

en: So far, only privacy policy and legal notice could be linked. From now on you can link any other pages!
ro_RO: Până în prezent, doar politica de confidențialitate și anunțul juridic au putut fi conectate. De acum încolo, poți crea linkuri către oricare alte pagini!

en: Add more links to the cookie banner footer
ro_RO: Adaugă mai multe linkuri în subsolul bannerului pentru cookie-uri

en: Telemetry data enabled. Thanks for your support!
ro_RO: Date telemetrice activate. Mulțumim pentru sprijinul acordat!

en: Updates in v4.0: You need to make adjustments!
ro_RO: Actualizări în v4.0: Trebuie să faci ajustări!

note: translators:
en: Discover the new Real Cookie Banner 4.0! With this update, we've made legal adjustments to make your cookie banner legally even more rubust. Learn more about the changes in the <a href="%s" target="_blank">release notes</a> on our blog!
ro_RO: Descoperă noul Real Cookie Banner 4.0! Cu această actualizare, am făcut ajustări legale pentru a face ca bannerul pentru cookie-uri să fie legal și mai robust. Află mai multe despre modificări în notele de lansare <a href="%s" target="_blank"></a> de pe blogul nostru!

en: <strong>You should definitely take a look at the following points and apply them to your cookie banner configuration!</strong> You decide which changes to activate or ignore - we don't make any fundamental changes without your consent.
ro_RO: <strong>Ar trebui neapărat să arunci o privire la următoarele puncte și să le aplici la configurarea bannerului pentru cookie-uri!</strong> Tu decizi ce modificări să activezi sau să ignori - noi nu facem nicio modificare fundamentală fără acordul tău.

en: Legal adjustments of texts and translations in 5 more languages
ro_RO: Adaptări juridice ale textelor și traduceri în încă 5 limbi

en: Real Cookie Banner is now fully translated into Greek, Finnish, Slovak, Hungarian and Romanian and adapted to the legal details of the countries.
ro_RO: Real Cookie Banner este acum tradus integral în greacă, finlandeză, slovacă, maghiară și română și adaptat la detaliile juridice ale țărilor.

note: translators:
en: We recommend that you use the official translations for <strong>%s</strong> to obtain the most compliant consents possible.
ro_RO: Vă recomandăm să utilizați traducerile oficiale pentru <strong>%s</strong> pentru a obține consimțământul cel mai conform posibil.

en: Legally compliant use of used Content Delivery Networks (CDNs)
ro_RO: Utilizarea în conformitate cu legea a rețelelor de distribuire a conținutului (CDN) utilizate

en: Maybe you use one or more content delivery networks (CDNs) on your website. CDNs are networks of servers distributed around the world that cache content and deliver it faster based on the location of your visitors. This reduces the loading time of your website. Servers can also be located in countries that are considered insecure from a data protection perspective.
ro_RO: Poate că utilizați una sau mai multe rețele de distribuire a conținutului (CDN) pe site-ul dvs. web. CDN-urile sunt rețele de servere distribuite în întreaga lume care stochează conținutul în cache și îl livrează mai rapid în funcție de locația vizitatorilor dvs. Acest lucru reduce timpul de încărcare al site-ului dvs. web. De asemenea, serverele pot fi localizate în țări considerate nesigure din perspectiva protecției datelor.

en: The scanner of Real Cookie Banner can now automatically detect popular CDNs and explain to you what steps you need to take to use the service in a privacy-compliant way. <strong>Scan your entire website again to get recommendations for CDNs you may be using!</strong>
ro_RO: Scannerul de servicii Real Cookie Banner poate detecta acum în mod automat CDN-urile populare și vă poate explica pașii pe care trebuie să îi urmați pentru a utiliza serviciul într-un mod care respectă confidențialitatea. <strong>Scanați-vă din nou întregul site web pentru a primi recomandări pentru CDN-urile pe care le-ați putea utiliza!</strong>

en: Start scanner
ro_RO: Porniți scanerul

en: Already started
ro_RO: A început deja

en: Safety mechanisms for third-country data processing reworked
ro_RO: Mecanismele de siguranță pentru prelucrarea datelor în țări terțe au fost revizuite

en: Most cookie banners address data processing in third countries by only offering a special consent according to Art. 49 GDPR for the US. Real Cookie Banner has been taking this into account for all countries of the world for a long time. In the latest version, Real Cookie Banner goes one step further and only considers Art. 49 GDPR as a last resort for data processing in third countries. Before relying on consent, factors such as adequacy decisions should be considered (with special cases such as the TADPF in the USA). Alternatively, standard contractual clauses with providers should be considered to ensure safe data processing. Real Cookie Banner covers all these scenarios under both the GDPR (EU) and the DSG (Switzerland) and provides simple, guided questions for users to make this complex process easier to navigate.
ro_RO: Majoritatea bannerelor cookie abordează prelucrarea datelor în țări terțe oferind doar un consimțământ special în conformitate cu Art. 49 GDPR pentru SUA. Real Cookie Banner ia în considerare acest lucru pentru toate țările lumii de mult timp. În cea mai recentă versiune, Real Cookie Banner merge un pas mai departe și ia în considerare doar Art. 49 GDPR ca ultimă soluție pentru prelucrarea datelor în țările terțe. Înainte de a se baza pe consimțământ, ar trebui luați în considerare factori precum deciziile de adecvare (cu cazuri speciale, cum ar fi TADPF în SUA). Alternativ, clauzele contractuale standard cu furnizorii ar trebui luate în considerare pentru a asigura o prelucrare sigură a datelor. Real Cookie Banner acoperă toate aceste scenarii atât în conformitate cu GDPR (UE), cât și cu DSG (Elveția) și furnizează întrebări simple, ghidate pentru utilizatori, pentru a face acest proces complex mai ușor de parcurs.

en: <strong>You should adopt the new standard text for third-country data processing in the cookie banner to correctly inform about all possible safety mechanisms!</strong> The settings for the security mechanisms themselves can be configured for each service.
ro_RO: <strong>Ar trebui să adoptați noul text standard pentru prelucrarea datelor din țări terțe în bannerul cookie pentru a informa corect despre toate mecanismele de siguranță posibile!</strong> Setările pentru mecanismele de securitate în sine pot fi configurate pentru fiecare serviciu.

en: Show sticky legal links widget on all pages
ro_RO: Afișați sticky link-uri juridice widget pe toate paginile

en: Changing or revoking consent must be as easy as giving consent itself. Therefore, you need to provide legal links for these actions on every subpage of your website, which was previously only possible via shortcodes or menus.
ro_RO: Modificarea sau revocarea consimțământului trebuie să fie la fel de ușoară ca acordarea consimțământului în sine. Prin urmare, trebuie să furnizați linkuri legale pentru aceste acțiuni pe fiecare subpagină a site-ului dvs. web, ceea ce era posibil anterior doar prin intermediul codurilor scurte sau al meniurilor.

en: Real Cookie Banner now offers you a sticky widget that, for example, displays a fingerprint icon in the bottom left corner of every subpage, making the corresponding links easily accessible at all times. It takes just one click to set up and increases transparency for your website visitors by making the features particularly easy to access. The design of the widget and the icon can be fully customized.
ro_RO: Real Cookie Banner vă oferă acum un widget adeziv care, de exemplu, afișează o pictogramă de amprentă digitală în colțul din stânga jos al fiecărei subpagini, făcând legăturile corespunzătoare ușor accesibile în orice moment. Configurarea durează un singur clic și sporește transparența pentru vizitatorii site-ului dvs. web, făcând caracteristicile deosebit de ușor de accesat. Designul widgetului și al pictogramei pot fi complet personalizate.

en: Activate the sticky legal links widget on your website now!
ro_RO: Activați widget-ul sticky link-uri juridice widget pe site-ul dvs. acum!

en: Activate sticky legal links
ro_RO: Activați sticky link-uri juridice widget

en: pro-modal/sticky-legal-links.webm
ro_RO: pro-modal/sticky link-uri juridice widget.webm

en: More clarity in the cookie banner thanks to new design options
ro_RO: Mai multă claritate în bannerul cookie datorită noilor opțiuni de design

en: Your cookie banner can quickly become overwhelming if you comply with all legal requirements – especially if you use services that set or read numerous cookies and cookie-like information.
ro_RO: Bannerul dvs. de cookie-uri poate deveni rapid copleșitor dacă respectați toate cerințele legale - în special dacă utilizați servicii care setează sau citesc numeroase cookie-uri și informații de tip cookie.

en: That's why we're offering new design options that provide more clarity while complying with the law. With the <strong>"Define a maximum height for the cookie banner"</strong> option, you can limit the size of the banner so that it still displays all the necessary information but remains more compact. Website visitors can see when it is possible to scroll. With <strong>"Initially hide less relevant details about services"</strong>, more detailed technical and legal information about the individual services can be hidden by default in the individual privacy settings. This significantly improves the overview for all services, while the information remains accessible with a single click when needed.
ro_RO: Acesta este motivul pentru care oferim noi opțiuni de design care oferă mai multă claritate, respectând în același timp legea. Cu opțiunea <strong>"Define a maximum height for the cookie banner"</strong>, puteți limita dimensiunea bannerului astfel încât acesta să afișeze în continuare toate informațiile necesare, dar să rămână mai compact. Vizitatorii site-ului pot vedea când este posibil să defileze. Cu opțiunea <strong>"Ascundeți inițial detaliile mai puțin relevante despre servicii"</strong>, informațiile tehnice și juridice mai detaliate despre serviciile individuale pot fi ascunse implicit în setările de confidențialitate individuale. Acest lucru îmbunătățește semnificativ prezentarea generală a tuturor serviciilor, în timp ce informațiile rămân accesibile cu un singur clic atunci când este necesar.

en: Activate new design options
ro_RO: Activați noi opțiuni de design

en: Obtain consent without cookie banner (banner-less)
ro_RO: Obținerea consimțământului fără banner de tip cookie (banner-less)

en: If you only use essential services and those with a visual content blocker, you can avoid using a cookie banner so that your website visitors are not distracted. Visual content blockers initially block all services that require consent. For example, if a visitor wants to watch a YouTube video, they can give their consent in the content blocker for these videos to always be loaded in future. To fulfill your information obligations, you should have a cookie policy on your website (created automatically) or provide all necessary information in your privacy policy (manually).
ro_RO: Dacă utilizați doar serviciile esențiale și pe cele cu un blocator de conținut vizual, puteți evita utilizarea unui banner cookie, astfel încât vizitatorii site-ului dvs. web să nu fie distrași. Blocatoarele de conținut vizual blochează inițial toate serviciile care necesită consimțământul. De exemplu, dacă un vizitator dorește să vizioneze un videoclip YouTube, acesta își poate da consimțământul în cadrul blocatorului de conținut pentru ca aceste videoclipuri să fie întotdeauna încărcate în viitor. Pentru a vă îndeplini obligațiile de informare, trebuie să aveți o politică privind cookie-urile pe site-ul dvs. web (creată automat) sau să furnizați toate informațiile necesare în politica dvs. de confidențialitate (manual).

en: Activate banner-less consent
ro_RO: Activați Consimțământul fără banner (banner-less)

en: pro-modal/banner-less-consent.png
ro_RO: pro-modal/consimțământ fără banner (banner-less).png

en: Cookie policy page for more transparency
ro_RO: Pagina Politica privind cookie-urile pentru mai multă transparență

en: A cookie policy is a document that lists all the cookies and similar instruments used on a website and provides comprehensive information about each cookie. There <strong>is no obligation</strong> to create a cookie policy under the GDPR or the ePrivacy Directive. But it can help you to present the handling of cookies and cookie-like technologies to your website visitors transparently and separately from your privacy policy.
ro_RO: O politică privind cookie-urile este un document care enumeră toate cookie-urile și instrumentele similare utilizate pe un site web și care furnizează informații complete despre fiecare cookie. <strong> nu există nicio obligație</strong> de a crea o politică privind cookie-urile în temeiul GDPR sau al Directivei ePrivacy. Însă aceasta vă poate ajuta să prezentați vizitatorilor site-ului dvs. web gestionarea modulelor cookie și a tehnologiilor similare acestora în mod transparent și separat de politica dvs. de confidențialitate.

en: Real Cookie Banner now allows you to generate automatically a cookie policy!
ro_RO: Real Cookie Banner vă permite acum să generați automat o politică privind cookie-urile!

en: Create cookie policy page
ro_RO: Creați pagina politicii privind cookie-urile

en: Obtain consent with Google Consent Mode
ro_RO: Obțineți consimțământul cu Google Consent Mode

en: You use Google services on your website. Since Google was classified as a so-called gatekeeper under the Digital Markets Act in March 2024, Google is obliged to ensure and be able to prove that website operators obtain legally compliant consent for data processing using Google services. In order to fulfill this requirement, Google has introduced Google Consent Mode v2, which Real Cookie Banner supports.
ro_RO: Utilizați serviciile Google pe site-ul dvs. web. Deoarece Google a fost clasificat ca un așa-numit gatekeeper în conformitate cu Legea privind piețele digitale în martie 2024, Google este obligat să se asigure și să poată dovedi că operatorii de site-uri web obțin consimțământul conform legii pentru prelucrarea datelor utilizând serviciile Google. Pentru a îndeplini această cerință, Google a introdus Google Consent Mode v2, pe care Real Cookie Banner îl acceptă.

en: To be able to use all features of Google Services, in particular Google Analytics and Google Ads Conversion Tracking, you should check the documentation of the respective Google Services to see if consents are required according to the Google Consent Mode. <strong>If this is the case, you have to configure the Google Consent Mode in Real Cookie Banner accordingly.</strong>
ro_RO: Pentru a putea utiliza toate caracteristicile serviciilor Google, în special Google Analytics și Google Ads Conversion Tracking, trebuie să verificați documentația serviciilor Google respective pentru a vedea dacă sunt necesare consimțământul în conformitate cu Google Consent Mode. <strong>Dacă acesta este cazul, trebuie să configurați în mod corespunzător Google Consent Mode în Real Cookie Banner.</strong>

en: Configure Google Consent Mode
ro_RO: Configurați Google Consent Mode

en: Obtain full consent for Google AdSense in accordance with the TCF
ro_RO: Obțineți consimțământul deplin pentru Google AdSense în conformitate cu TCF

en: As of January 2024, Google AdSense requires consent in accordance with the Transparency & Consent Framework (TCF) in order to continue to be able to display advertising in full. This requires consent not only for Google Advertising Products (vendor ID <code>755</code>), but also for all other advertising networks connected to Google AdSense. This allows them to participate in the real-time bidding process and maximizes the revenue from advertising on your website.
ro_RO: Începând cu ianuarie 2024, Google AdSense necesită consimțământul în conformitate cu Transparency & Consent Framework (TCF) pentru a putea continua să afișeze publicitate în întregime. Acest lucru necesită consimțământul nu numai pentru Google Advertising Products (ID furnizor <code>755</code>), ci și pentru toate celelalte rețele de publicitate conectate la Google AdSense. Acest lucru le permite să participe la procesul de licitare în timp real și maximizează veniturile din publicitatea de pe site-ul dvs.

en: <strong>Real Cookie Banner allows you to automatically configure all relevant TCF vendors for your cookie banner,</strong> so you don't have to manually set up hundreds of vendors to maximize revenue.
ro_RO: <strong>Real Cookie Banner vă permite să configurați automat toți furnizorii TCF relevanți pentru bannerul dvs. cookie,</strong> astfel încât să nu trebuiască să configurați manual sute de furnizori pentru a maximiza veniturile.

en: Create TCF vendor configurations for Google AdSense
ro_RO: Crearea configurațiilor furnizorului TCF pentru Google AdSense

en: Handling of failed consent documentation
ro_RO: Gestionarea documentației de consimțământ eșuate

en: It may happen that your website is accessible (e.g. through a scalable page cache), but the consents granted in the cookie banner cannot be documented (e.g. due to server overload caused by high traffic). In this case, Real Cookie Banner will try to document the consents according to your legal obligations as soon as the server is available again.
ro_RO: Se poate întâmpla ca site-ul dvs. să fie accesibil (de exemplu, prin intermediul unui cache de pagină scalabil), dar consimțământul acordat în bannerul cookie să nu poată fi documentat (de exemplu, din cauza supraîncărcării serverului cauzată de traficul ridicat). În acest caz, Real Cookie Banner va încerca să documenteze consimțământul în conformitate cu obligațiile dvs. legale imediat ce serverul este din nou disponibil.

en: But what happens in the meantime? By default, only essential services will be served in this case. <strong>However, you can now customize this behavior and take a higher risk.</strong> This can be particularly useful if you are expecting a large number of visitors in a short period of time, for example after being on a TV show.
ro_RO: Dar ce se întâmplă între timp? În mod implicit, doar serviciile esențiale vor fi servite în acest caz. <strong>Cu toate acestea, acum puteți personaliza acest comportament și să vă asumați un risc mai mare.</strong> Acest lucru poate fi deosebit de util dacă vă așteptați la un număr mare de vizitatori într-o perioadă scurtă de timp, de exemplu, după ce ați participat la o emisiune TV.

en: Adjust handling of failed consent documentation
ro_RO: Ajustarea gestionării documentației de consimțământ care nu a fost aprobată

en: Already configured
ro_RO: Deja configurat

en: Updates in v5.0: You need to make adjustments!
ro_RO: Actualizări în v5.0: Trebuie să faceți ajustări!

note: translators:
en: Discover the new Real Cookie Banner 5.0! In this update, we have included many new features that could be of interest to specific target groups and help you collect consents more effectively. You can find more details in the <strong><a href="%s" target="_blank">release notes on our blog</a></strong>!
ro_RO: Descoperiți noul Real Cookie Banner 5.0! În această actualizare, am inclus multe caracteristici noi care ar putea fi de interes pentru grupuri țintă specifice și care vă ajută să colectați consimțământul mai eficient. Puteți găsi mai multe detalii în notele de lansare <strong><a href="%s" target="_blank">pe blogul nostru</a></strong>!

en: <strong>Be sure to review the following points and consider whether you would like to adjust them in your cookie banner configuration!</strong> You decide which changes to activate or ignore - we don't make any fundamental changes without your consent.
ro_RO: <strong>Asigurați-vă că analizați următoarele puncte și analizați dacă doriți să le ajustați în configurarea bannerului cookie!</strong> Dumneavoastră decideți ce modificări să activați sau să ignorați - noi nu facem nicio modificare fundamentală fără consimțământul dumneavoastră.

en: Briefly summarized, consents according to TCF are considered too non-transparent, not understandable for the website visitor and therefore invalid. IAB Europe, publisher of TCF, is required to redesign the standard within six months so that it collects legally effective consents. At the same time, IAB Europe is taking legal action against the decision of the data protection authority.
ro_RO: Pe scurt, consimțămintele în conformitate cu TCF sunt considerate prea puțin transparente, nu sunt ușor de înțeles pentru vizitatorul site-ului web și, prin urmare, nu sunt valabile. IAB Europe, editorul TCF, trebuie să reproiecteze standardul în termen de șase luni, astfel încât să colecteze consimțăminte eficiente din punct de vedere juridic. În același timp, IAB Europe inițiază o acțiune în justiție împotriva deciziei autorității pentru protecția datelor.

en: Real Cookie Banner is obliged to implement mandatory requirements of the IAB Europe. <strong>We point out that with the current version of Real Cookie Banner it is not possible to obtain lawful consents with the version of TCF integrated in it.</strong> Therefore, we strongly recommend that you do not use the TCF integration until the IAB Europe has made the necessary changes (this will be implemented in Real Cookie Banner via an update).
ro_RO: Real Cookie Banner este obligat să implementeze cerințele obligatorii ale IAB Europe. <strong>Subliniem că, cu versiunea actuală a Real Cookie Banner, nu este posibil să obțineți consimțământul legal cu versiunea TCF integrată în ea.</strong> Prin urmare, vă recomandăm insistent să nu utilizați integrarea TCF până când IAB Europe nu face modificările necesare (acest lucru va fi implementat în Real Cookie Banner printr-o actualizare).

en: If you have previously obtained consents under the Transparency & Consent Framework, be sure to read the following additional information and consult a legal advisor to clarify the further procedure for your individual case.
ro_RO: În cazul în care ai obținut anterior consimțăminte în conformitate cu Transparency & Consent Framework, citește cu atenție următoarele informații suplimentare și consultă un consilier juridic pentru a clarifica procedura ulterioară pentru cazul tău individual.

en: Decision of the Belgian Data Protection Authority (APD)
ro_RO: Decizia Autorității belgiene pentru protecția datelor (APD)

en: Statement of the IAB Europe (English)
ro_RO: Declarația IAB Europa (engleză)

en: Legal assessment by RA Dr. Schwenke (German)
ro_RO: Evaluarea juridică de către RA Dr. Schwenke (germană)

en: Disable TCF
ro_RO: Dezactivează TCF

en: Consents obtained via TCF illegal
ro_RO: Consimțământul obținut prin intermediul TCF este ilegal

en: We need to inform you that on Feb. 02, 2022, the Belgian Data Protection Authority (APD) declared the collection of consents under the Transparency & Consent Framework (TCF) to be invalid. The decision is effective across the EU as it was issued in a one-stop-shop procedure.
ro_RO: Trebuie să vă informăm că, la data de 02 februarie 2022, Autoritatea belgiană pentru protecția datelor (APD) a declarat invalidă colectarea de consimțăminte în temeiul Transparency & Consent Framework (TCF). Decizia este valabilă în întreaga UE, deoarece a fost emisă în cadrul unei proceduri unice.

en: Real Cookie Banner: Migration of consent data
ro_RO: Bannerul cookie real: Migrarea datelor de consimțământ

en: Contact support
ro_RO: Contactați asistența

en: Real Cookie Banner v5.0 introduces an optimized database schema that allows consent documents to be stored in less storage space. The migration failed. Please try again or contact the support of Real Cookie Banner!
ro_RO: Real Cookie Banner v5.0 introduce o schemă de bază de date optimizată care permite stocarea documentelor de consimțământ într-un spațiu de stocare mai mic. Migrarea a eșuat. Vă rugăm să încercați din nou sau să contactați serviciul de asistență al Real Cookie Banner!

[ctx: legal-text]
note: translators:
en: {{name}} blocked due to privacy settings
ro_RO: {{name}} blocat din cauza setărilor de confidențialitate

[ctx: legal-text]
en: Show all services you still need to agree to
ro_RO: Afișează toate serviciile cu care mai trebuie să fii de acord

[ctx: legal-text]
en: Accept required services and load content
ro_RO: Acceptarea serviciilor necesare și încărcarea conținutului

[ctx: legal-text]
en: Loading the blocked content will adjust your privacy settings. Content from this service will not be blocked in the future. You have the right to revoke or change your decision at any time.
ro_RO: Încărcarea conținutului blocat va ajusta setările de confidențialitate. Conținutul din acest serviciu nu va mai fi blocat pe viitor. Ai dreptul de a-ți revoca sau de a-ți modifica decizia în orice moment.

note: translators:
en: <strong>Pixel Manager for WooCommerce</strong> embed trackers by default without waiting for consent. Please activate "Enable Explicit Consent Mode" under <a href="%1$s"><i>WooCommerce > Pixel Manager > Advanced > Cookie Consent Management</i></a> to embed trackers only after consent. In addition, since you are using Real Cookie Banner, you need to enable all the suggested service templates in <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> for the trackers embedded with "Pixel Manager for WooCommerce".
ro_RO: <strong>Pixel Manager pentru WooCommerce</strong> înglobează în mod implicit trackeri fără a aștepta consimțământul. Te rugăm să activezi "Activează modul de consimțământ explicit" în <a href="%1$s"><i>WooCommerce > Pixel Manager > Avansat > Manager de consimțământ pentru cookie-uri</i></a> pentru a încorpora trackeri numai după consimțământ. În plus, din moment ce utilizați Real Cookie Banner, trebuie să activați toate șabloanele de servicii sugerate în <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> pentru trackerii încorporați cu "Pixel Manager for WooCommerce".

en: Pixel Manager for WooCommerce allows to check consents only in its PRO version (paid version). Therefore, you won't see the "Enable Explicit Consent Mode" option.
ro_RO: Pixel Manager pentru WooCommerce permite verificarea consimțămintelor doar în versiunea PRO (versiunea cu plată). Prin urmare, nu veți vedea opțiunea "Activați modul de consimțământ explicit".

note: translators:
en: <strong>Pixel Your Site</strong> embed trackers by default without waiting for consent. Please activate the Real Cookie Banner integration under <a href="%1$s"><i>PixelYourSite > Consent</i></a> to embed trackers only after consent. In addition, since you are using Real Cookie Banner, you need to enable all the suggested service templates in <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> for the trackers embedded with "PixelYourSite".
ro_RO: <strong>Pixel Your Site</strong> încorporează în mod implicit trackeri fără a aștepta consimțământul. Vă rugăm să activați integrarea Real Cookie Banner în <a href="%1$s"><i>PixelYourSite > Consimțământ</i></a> pentru a încorpora trackerele numai după obținerea consimțământului. În plus, din moment ce utilizați Real Cookie Banner, trebuie să activați toate șabloanele de servicii sugerate în <a href="%2$s"><i>Cookie > Scanner</i></a> pentru trackerii încorporați cu "PixelYourSite".

en: Please provide a UUID or a date range.
ro_RO: Vă rugăm să furnizați un UUID sau un interval de date.

en: No consents found. Please navigate back and check your input.
ro_RO: Nu s-a găsit niciun consimțământ. Te rugăm să navighezi înapoi și să verifici datele introduse.

en: Footer link
ro_RO: Legătură de subsol

en: Footer links
ro_RO: Legături de subsol

en: Logo
ro_RO: Siglă

en: Logo (Retina)
ro_RO: Siglă (Retina)

en: Service Group
ro_RO: Grup de servicii

note: translators:
en: Please provide a valid <code>%s</code> key.
ro_RO: Te rugăm să furnizezi o cheie validă <code>%s</code>.

note: translators:
en: The %1$s with index <code>%2$d</code> is missing. Required properties: <code>%3$s</code>. Skipped.
ro_RO: %1$s cu indexul <code>%2$d</code> lipsește. Proprietăți necesare: <code>%3$s</code>. Omis.

note: translators:
en: %1$s <strong>%2$s</strong> could not be created due to the following error: <code>%3$s</code>. Skipped.
ro_RO: %1$s <strong>%2$s</strong> nu a putut fi creat din cauza următoarei erori: <code>%3$s</code>. Omis.

note: translators:
en: <strong>%s</strong>: You are trying to import a template from Real Cookie Banner PRO, but here you are using the free version of the plugin. Please remove this service before exporting the services or use the PRO version on this website! Skipped.
ro_RO: <strong>%s</strong>: Încerci să imporți un șablon din Real Cookie Banner PRO, dar aici utilizezi versiunea gratuită a pluginului. Te rugăm să elimini acest serviciu înainte de a exporta serviciile sau utilizează versiunea PRO pe acest site! Omis.

note: translators:
en: <strong>%s</strong>: You are trying to import a template but have not activated a licence. Please activate a licence so that you can import services and content blockers created from templates here! Skipped.
ro_RO: <strong>%s</strong>: Încercați să importați un șablon, dar nu ați activat o licență. Vă rugăm să activați o licență pentru a putea importa aici servicii și content blockere create din șabloane! Omis .

en: Activate license
ro_RO: Activați licența

note: translators:
en: The newly created content blocker <code>%s</code> could not correctly resolve some associated relationships.
ro_RO: Content blocker-ul nou creat <code>%s</code> nu a putut rezolva corect unele relații asociate.

note: translators:
en: The newly created content blocker <code>%s</code> could not set the preview image because it refers to a media item within your media library (ID)
ro_RO: Content blocker-ul nou creat <code>%s</code> nu a putut seta imaginea de previzualizare deoarece se referă la un element media din biblioteca ta media (ID)

note: translators:
en: The newly created footer link <code>%s</code> could not set the selected page because it refers to a page item (ID)
ro_RO: Legătura nou creată din subsol <code>%s</code> nu a putut seta pagina selectată deoarece se referă la un element de pagină (ID)

en: Select page
ro_RO: Selectează pagina

note: translators:
en: The service <code>%s</code> already exists. Skipped.
ro_RO: Serviciul <code>%s</code> există deja. Omis.

note: translators:
en: The content blocker <code>%s</code> already exists. Skipped.
ro_RO: Content blocker-ul <code>%s</code> există deja. Omis.

note: translators:
en: The footer link <code>%s</code> already exists or may only be configured once. Skipped.
ro_RO: Linkul din subsol <code>%s</code> există deja sau poate fi configurat doar o singură dată. Omis.

note: translators:
en: The TCF vendor configuration for vendor with ID <code>%s</code> already exists. Skipped.
ro_RO: Configurația furnizorului TCF pentru furnizorul cu ID-ul <code>%s</code> există deja. Omis.

note: translators:
en: The content blocker <code>%s</code> already exists. A new content blocker has been created anyway.
ro_RO: Content blocker-ul <code>%s</code> există deja. Un nou content blocker a fost creat oricum.

note: translators:
en: The service <code>%s</code> already exists. A new service has been created anyway.
ro_RO: Serviciul <code>%s</code> există deja. Un nou serviciu a fost creat oricum.

note: translators:
en: The newly created service <code>%s</code> has been added to the fallback service group because the original service group could not be found.
ro_RO: Serviciul nou creat <code>%s</code> a fost adăugat la grupul de servicii de rezervă deoarece grupul de servicii original nu a putut fi găsit.

note: translators:
en: The service <strong>%1$s</strong> could not be assigned to the given group due to the following error: <code>%2$s</code>. Skipped.
ro_RO: Serviciul <strong>%1$s</strong> nu a putut fi atribuit grupului dat din cauza următoarei erori: <code>%2$s</code>. Omis.

note: translators:
en: The service group <strong>%1$s</strong> could not be updated due to the following error: <code>%2$s</code>. Skipped.
ro_RO: Grupul de servicii <strong>%1$s</strong> nu a putut fi actualizat din cauza următoarei erori: <code>%2$s</code>. Omis.

note: translators:
en: The service group <strong>%s</strong> was not created. Instead, the existing one has been updated.
ro_RO: Grupul de servicii <strong>%s</strong> nu a fost creat. În schimb, cel existent a fost actualizat.

note: translators:
en: Setting/Option <code>%s</code> can only be imported in the PRO version. Skipped.
ro_RO: Setarea/Opțiunea <code>%s</code> poate fi importată numai în versiunea PRO. Omis.

note: translators:
en: Setting/Option <code>%s</code> could not be updated. Skipped.
ro_RO: Setarea/Opțiunea <code>%s</code> nu a putut fi actualizată. Omis.

note: translators:
en: Settings/Options <code>%s</code> not found or obsolete. Skipped.
ro_RO: Setările/Opțiunile <code>%s</code> nu au fost găsite sau sunt învechite. Omis.

note: translators:
en: Setting/Option <strong>%1$s</strong> (key <code>%2$s</code>) cannot be imported because it refers to a page (ID). Skipped.
ro_RO: Setarea/Opțiunea <strong>%1$s</strong> (cheia <code>%2$s</code>) nu poate fi importată deoarece se referă la o pagină (ID). Omis.

note: translators:
en: Setting/Option <strong>%1$s</strong> (key <code>%2$s</code>) cannot be imported because it refers to a media URL/ID. Skipped.
ro_RO: Setarea/Opțiunea <strong>%1$s</strong> (cheia <code>%2$s</code>) nu poate fi importată deoarece se referă la o adresă URL/ID media. Omis.

note: translators:
en: Setting/Option <strong>%1$s</strong> (key <code>%2$s</code>) cannot be imported. Skipped.
ro_RO: Setarea/Opțiunea <strong>%1$s</strong> (cheia <code>%2$s</code>) nu poate fi importată. Omis.

en: Hide on additional pages
ro_RO: Ascunde pe paginile suplimentare

en: Contact form
ro_RO: Formular de contact

en: Cookie policy
ro_RO: Politica privind cookie-urile

en: Show cookie banner on specific pages
ro_RO: Afișează bannerul cookie pe anumite pagini

en: Forward to
ro_RO: Redirecționează către

en: External 'Forward To' endpoints
ro_RO: Endpoint-uri externe pentru 'Redirecționează către'

note: translators:
en: Setting/Option <code>%1$s</code> (%2$s) cannot be imported because it needs explicit opt-in. Skipped.
ro_RO: Setarea/Opțiunea <code>%1$s</code> (%2$s) nu poate fi importată deoarece necesită opt-in explicit. Omis.

en: enabling TCF-compatibility
ro_RO: activarea compatibilității cu TCF

en: enabling geo-restriction
ro_RO: activarea geo-restricției

en: TCF Vendor
ro_RO: Furnizor TCF

en: TCF Vendor configuration
ro_RO: Configurația furnizorului TCF

en: This functionality is only available in the PRO version.
ro_RO: Această funcționalitate este disponibilă numai în versiunea PRO.

en: You are not allowed to do this in the free version of Real Cookie Banner. Please upgrade to Real Cookie Banner PRO!
ro_RO: Nu aveți voie să faceți acest lucru în versiunea gratuită a Real Cookie Banner. Vă rugăm să faceți upgrade la Real Cookie Banner PRO!

note: translators:
en: Multilingual %1$s: %2$s
ro_RO: Multilingv %1$s: %2$s

en: Consent Forwarding is not active.
ro_RO: Redirecționarea consimțământului nu este activată.

en: The link to Real Cookie Banner is an affiliate link. If you buy the product, we may receive a commission, but the price of the product will not change for you.
ro_RO: Linkul către Real Cookie Banner este un link afiliat. Dacă cumpărați produsul, este posibil să primim un comision, dar prețul produsului nu se va schimba pentru Dvs.

en: This functionality is currently not available.
ro_RO: Această funcționalitate nu este disponibilă momentan.

note: translators:
en: Downloading the GVL has failed. Please try again later! (%1$s: %2$s)
ro_RO: Descărcarea GVL a eșuat. Te rugăm să încerci din nou mai târziu! (%1$s: %2$s)

en: TCF vendor configurations
ro_RO: Configurațiile furnizorului TCF

en: TCF vendor configuration
ro_RO: Configurația furnizorului TCF

en: deleted
ro_RO: șters

en: Close icon
ro_RO: Pictogramă de închidere

en: Shortcode revoke
ro_RO: Revocare shortcode

en: Button in Content Blocker
ro_RO: Buton în content blocker

en: TCF stacks
ro_RO: Stive TCF

en: Stack name for non-TCF services
ro_RO: Denumirea stivei pentru serviciile non-TCF

en: Stack description for non-TCF services
ro_RO: Descrierea stivei pentru servicii non-TCF

note: translators:
en: TCF is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Transparency & Consent Framework (TCF)%2$s to activate it.
ro_RO: În prezent, TCF este dezactivat. Te rugăm să navighezi la %1$sSetări > Transparency & Consent Framework (TCF)%2$s pentru a-l activa.

en: Services with various purposes outside the TCF standard
ro_RO: Servicii cu diverse scopuri în afara standardului TCF

en: Services that do not share consents via the TCF standard, but via other technologies. These are divided into several groups according to their purpose. Some of them are used based on a legitimate interest (e.g. threat prevention), others are used only with your consent. Details about the individual groups and purposes of the services can be found in the individual privacy settings.
ro_RO: Servicii care nu fac schimb de consimțăminte prin intermediul standardului TCF, ci prin intermediul altor tehnologii. Acestea sunt împărțite în mai multe grupe, în funcție de scopul lor. Unele dintre ele sunt utilizate pe baza unui interes legitim (de exemplu, prevenirea amenințărilor), altele sunt utilizate numai cu consimțământul Dvs. Detalii despre grupurile individuale și scopurile serviciilor pot fi găsite în setările de confidențialitate individuale.

[ctx: legal-text]
en: You also allow data processing in accordance with Google Consent Mode of participating partners on the basis of consent for the following purposes:
ro_RO: De asemenea, permiți prelucrarea datelor în conformitate cu Google Consent Mode al partenerilor participanți pe baza consimțământului în următoarele scopuri:

[ctx: legal-text]
en: Data processing standardized according to Google Consent Mode
ro_RO: Prelucrarea datelor standardizată în conformitate cu Google Consent Mode

[ctx: legal-text]
en: Google Consent Mode is a standard for obtaining consents to the processing of personal data and the setting of cookies by participating partners. It is possible to give consent to data processing for defined purposes so that Google services and third-party tags integrated with Google Tag used on this website can only process data to the desired scope. If you do not consent, you will receive an offer that is less personalized for you. However, the most important services remain the same and there are no missing features that do not necessarily require your consent. Irrespective of this, in the section "Non-standardized data processing", it is possible to consent to the services or to exercise the right to object to legitimate interests. Details on the specific data processing can be found in the named section.
ro_RO: Google Consent Mode este un standard pentru obținerea consimțământului pentru prelucrarea datelor cu caracter personal și setarea de cookie-uri de către partenerii participanți. Puteți să acordați consimțământul pentru prelucrarea datelor în scopuri definite, astfel încât serviciile Google și etichetele terților integrate cu Google Tag utilizate pe acest site web să poată prelucra datele doar în scopul dorit. Dacă nu oferiți consimțământul, veți primi o ofertă mai puțin personalizată. Cu toate acestea, cele mai importante servicii rămân aceleași și nu lipsesc funcțiile care nu necesită neapărat consimțământul Dvs. Indiferent de acest lucru, în secțiunea "Prelucrarea nestandardizată a datelor", este posibil să vă dați consimțământul pentru servicii sau să vă exercitați dreptul de a vă opune intereselor legitime. Detaliile privind prelucrarea specifică a datelor pot fi găsite în secțiunea menționată.

[ctx: legal-text]
en: More information on personal data processing by Google and partners:
ro_RO: Mai multe informații despre prelucrarea datelor cu caracter personal de către Google și parteneri:

[ctx: legal-text]
en: https://business.safety.google/privacy/
ro_RO: https://business.safety.google/intl/ro/privacy/

[ctx: legal-text]
en: Additional purposes of data processing according to Google Consent Mode on the basis of consent (applies to all services)
ro_RO: Scopuri suplimentare de prelucrare a datelor conform Google Consent Mode pe baza consimțământului (se aplică tuturor serviciilor)

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data such as cookies (web) or device identifiers (apps) related to advertising.
ro_RO: Stocarea și citirea de date precum cookie-uri (web) sau identificatori de dispozitiv (aplicații) legate de publicitate.

[ctx: legal-text]
en: Sending user data to Google for online advertising purposes.
ro_RO: Trimiterea datelor utilizatorilor către Google în scopuri de publicitate online.

[ctx: legal-text]
en: Evaluation and display of personalized advertising.
ro_RO: Evaluarea și afișarea de publicitate personalizată.

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data such as cookies (web) or device identifiers (apps), related to analytics (e.g. visit duration).
ro_RO: Stocarea și citirea de date, cum ar fi cookie-urile (web) sau identificatorii de dispozitiv (aplicații), legate de analiză (de exemplu, durata vizitei).

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data that supports the functionality of the website or app (e.g. language settings).
ro_RO: Stocarea și citirea datelor care sprijină funcționalitatea site-ului web sau a aplicației (de exemplu, setările de limbă).

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data related to personalization (e.g. video recommendations).
ro_RO: Stocarea și citirea datelor legate de personalizare (de exemplu, recomandări video).

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data related to security (e.g. authentication functionality, fraud prevention, and other user protection).
ro_RO: Stocarea și citirea datelor legate de securitate (de exemplu, funcționalitatea de autentificare, prevenirea fraudei și alte tipuri de protecție a utilizatorilor).

[ctx: legal-text]
en: You also allow data transfer under the TCF standard to {{consentCount}} based on consent, and {{legIntCount}} based on legitimate interest, for the following purposes:
ro_RO: De asemenea, permiți transferul de date în conformitate cu standardul TCF către {{consentCount}} pe baza consimțământului și {{legIntCount}} pe baza interesului legitim, în următoarele scopuri:

[ctx: legal-text]
en: Vendor list
ro_RO: Lista furnizorilor

[ctx: legal-text]
en: Vendors
ro_RO: Furnizori

[ctx: legal-text]
en: partner
ro_RO: partener

[ctx: legal-text]
en: partners
ro_RO: parteneri

[ctx: legal-text]
en: data retention period
ro_RO: perioada de păstrare a datelor

en: Example
ro_RO: Exemplu

en: Explanation of the legitimate interest
ro_RO: Explicarea intereselor legitime

[ctx: legal-text]
en: Data processing on the legal basis of:
ro_RO: Prelucrarea datelor pe baza juridică a:

[ctx: legal-text]
en: No vendor requests purposes under this legal basis.
ro_RO: Niciun furnizor nu solicită scopuri în baza acestui temei juridic.

[ctx: legal-text]
en: Data processing standardized according to TCF
ro_RO: Prelucrarea datelor standardizată în conformitate cu TCF

[ctx: legal-text]
en: The Transparency & Consent Framework (TCF) is a standard for obtaining consistent consent for processing of personal data and cookie setting. This should enable all parties in the digital (advertising) chain to ensure that they set, process and store data and cookies in accordance with the GDPR and the ePrivacy Directive.
ro_RO: Cadrul privind transparența și consimțământul (TCF) este un standard pentru obținerea consimțământului consecvent pentru prelucrarea datelor cu caracter personal și setarea cookie-urilor. Acest lucru ar trebui să permită tuturor părților din lanțul digital (publicitar) să se asigure că setează, prelucrează și stochează date și cookie-uri în conformitate cu GDPR și cu Directiva ePrivacy.

[ctx: legal-text]
en: Purposes describe for which purpose which providers may set cookies and process personal data. Purposes are pre-selected if there is a legitimate interest for its data processing. For all other purposes, data will only be processed with explicit consent.
ro_RO: Scopurile descriu scopul pentru care furnizorii pot seta module cookie și prelucra date cu caracter personal. Scopurile sunt preselectate în cazul în care există un interes legitim pentru prelucrarea datelor sale. Pentru toate celelalte scopuri, datele vor fi prelucrate numai cu consimțământul explicit.

[ctx: legal-text]
en: Special purposes
ro_RO: Scopuri speciale

[ctx: legal-text]
en: Special purposes for setting cookies and processing personal data by our vendors describe purposes for which we have a legitimate interest that cannot be rejected. For example, we need to process data to prevent fraud.
ro_RO: Scopurile speciale pentru setarea cookie-urilor și prelucrarea datelor cu caracter personal de către furnizorii noștri descriu scopuri pentru care avem un interes legitim care nu poate fi respins. De exemplu, trebuie să prelucrăm date pentru a preveni frauda.

[ctx: legal-text]
en: Features
ro_RO: Caracteristici

[ctx: legal-text]
en: Features for processing personal data describe how data is used to fulfill one or more purposes. Features cannot be opted out, but in the "Purposes" section, purposes that lead to the use of features can be selected or deselected. Any purpose can lead to features being used.
ro_RO: Caracteristicile de prelucrare a datelor cu caracter personal descriu modul în care datele sunt utilizate pentru a îndeplini unul sau mai multe scopuri. Caracteristicile nu pot fi excluse, dar în secțiunea "Scopuri", scopurile care conduc la utilizarea caracteristicilor pot fi selectate sau deselectate. Orice scop poate conduce la utilizarea caracteristicilor.

[ctx: legal-text]
en: Special features
ro_RO: Caracteristici speciale

[ctx: legal-text]
en: Special features for processing personal data describe how data is used to fulfill one or more purposes in a profound way. Personal data will only be processed in this way with explicit consent.
ro_RO: Caracteristicile speciale pentru prelucrarea datelor cu caracter personal descriu modul în care datele sunt utilizate pentru a îndeplini unul sau mai multe scopuri într-un mod profund. Datele cu caracter personal vor fi prelucrate în acest mod numai cu consimțământul explicit.

[ctx: legal-text]
en: Data categories
ro_RO: Categorii de date

[ctx: legal-text]
en: Data categories describe which data is used and obtained while processing personal data.
ro_RO: Categoriile de date descriu ce date sunt utilizate și obținute în timpul prelucrării datelor cu caracter personal.

en: The TCF requires that the consent dialogue must "[cover] all or substantially all of the content of the website". We therefore recommend displaying the consent dialogue as a banner in the middle of the website. Also make sure that the overlay remains active so that your website cannot be used until the consent decision has been made.
ro_RO: În conformitate cu TCF, dialogul de consimțământ trebuie să "[acopere] tot sau aproape tot conținutul site-ului web". Prin urmare, recomandăm afișarea dialogului de consimțământ sub forma unui banner în mijlocul site-ului web. De asemenea, asigurați-vă că suprapunerea rămâne activă, astfel încât site-ul Dvs. să nu poată fi utilizat până când nu se ia decizia de consimțământ.

en: You currently have TCF mode enabled. Therefore, you are not allowed to change the font size and font thickness for this button.
ro_RO: În prezent ați activat modul TCF. Prin urmare, nu aveți voie să modificați dimensiunea și grosimea fontului pentru acest buton.

note: translators:
en: Your current contrast ratio between background and font color (%1$s) does not reach the minimum of %2$s. Please adjust your colors!
ro_RO: Raportul de contrast actual între culoarea de fundal și cea a fontului (%1$s) nu atinge minimul de %2$s. Vă rugăm să vă ajustați culorile!

[ctx: legal-text]
en: Cookie policy
ro_RO: Politica privind cookie-urile

en: The singular name of the post type.
ro_RO: Numele singular al tipului de postare.

en: Limit result set to posts with one or more specific statuses.
ro_RO: Limitează setul de rezultate la postările cu unul sau mai multe statusuri specifice.

en: The Service Cloud is currently not reachable, we will try to download the templates again in a few minutes automatically...
ro_RO: Service Cloud nu este momentan accesibil, vom încerca să descărcăm din nou șabloanele în câteva minute în mod automat...

en: I allow to place a link in the cookie banner, which informs about the use of this plugin.
ro_RO: Permit să plasez un link în bannerul pentru cookie-uri, care informează despre utilizarea acestui plugin.

en: Real Cookie Banner: Scan of your pages
ro_RO: Real Cookie Banner: Scanarea paginilor Dvs

en: Real Cookie Banner: Automatic scan of complete website
ro_RO: Real Cookie Banner: Scanarea automată a întregului site web

en: Cancel scan
ro_RO: Anulați scanarea

en: Skip failed pages
ro_RO: Omite paginile care au eșuat

note: translators:
en: %1$d pages failed to be scanned. | %1$d pages failed to be scanned.
ro_RO[0]: %1$d paginile nu au reușit să fie scanate.
ro_RO[1]: %1$d paginile nu au reușit să fie scanate.
ro_RO[2]: %1$d paginile nu au reușit să fie scanate.

en: Real Cookie Banner tried to automatically scan your entire website for services and external URLs.
ro_RO: Real Cookie Banner a încercat să îți scaneze automat întregul site web pentru servicii și URL-uri externe.

en: General terms and conditions
ro_RO: Termeni și condiții generale

en: Terms of use
ro_RO: Termeni de utilizare

en: Cancellation policy
ro_RO: Politica de anulare

en: Data processing agreement
ro_RO: Acordul de prelucrare a datelor

en: Dispute resolution
ro_RO: Soluționarea litigiilor

en: Banner links
ro_RO: Link-uri banner

en: Banner link
ro_RO: Link banner

[ctx: legal-text]
en: Privacy policy
ro_RO: Politica de confidențialitate

en: Content Blockers
ro_RO: Content blockere

en: Cookies
ro_RO: Cookie-uri

en: Not found
ro_RO: Nu a fost găsit

en: Service groups
ro_RO: Grupuri de servicii

en: Service group
ro_RO: Grup de servicii

en: Essential
ro_RO: Esențial

en: Functional
ro_RO: Funcțional

en: Statistics
ro_RO: Statistici

note: translators: Keep this for backwards-compatibility (usually it is "Statistics")
en: Statistic
ro_RO: Statistică

[ctx: legal-text]
en: Essential services are required for the basic functionality of the website. They only contain technically necessary services. These services cannot be objected to.
ro_RO: Serviciile esențiale sunt necesare pentru funcționalitatea de bază a site-ului web. Acestea conțin doar servicii necesare din punct de vedere tehnic. Aceste servicii nu pot fi contestate.

[ctx: legal-text]
en: Functional services are necessary to provide features beyond the essential functionality such as prettier fonts, video playback or interactive web 2.0 features. Content from e.g. video platforms and social media platforms are blocked by default, and can be consented to. If the service is agreed to, this content is loaded automatically without further manual consent.
ro_RO: Serviciile funcționale sunt necesare pentru a oferi caracteristici care depășesc funcționalitatea esențială, cum ar fi fonturi mai frumoase, redare video sau caracteristici interactive web 2.0. Conținutul provenit, de exemplu, de la platformele video și de la platformele de socializare este blocat în mod implicit și poate fi consimțit. În cazul în care serviciul este acceptat, acest conținut este încărcat automat, fără un alt consimțământ manual.

[ctx: legal-text]
en: Statistics services are needed to collect pseudonymous data about the visitors of the website. The data enables us to understand visitors better and to optimize the website.
ro_RO: Serviciile de statistică sunt necesare pentru a colecta date pseudonimizate despre vizitatorii site-ului web. Aceste date ne permit să înțelegem mai bine vizitatorii și să optimizăm site-ul web.

[ctx: legal-text]
en: Marketing services are used by us and third parties to track the behaviour of individual visitors (across multiple pages), analyse the data collected and, for example, display personalized advertisements. These services enable us to track visitors across multiple websites.
ro_RO: Serviciile de marketing sunt utilizate de noi și de terțe părți pentru a urmări comportamentul vizitatorilor individuali (pe mai multe pagini), pentru a analiza datele colectate și, de exemplu, pentru a afișa reclame personalizate. Aceste servicii ne permit să urmărim vizitatorii pe mai multe site-uri web.

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Art. 5 (3) ePrivacy Directive and Recital 66 ePrivacy Directive
ro_RO: Art. 5 alin. (3) Directiva ePrivacy și considerentul 66 Directiva ePrivacy

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 11.7a Dutch Telecommunications Act (Telecommunicatiewet) and Article 129 Electronic Communications Act (Wet betreffende de elektronische communicatie, Belgium)
ro_RO: Articolul 11.7a Legea olandeză privind telecomunicațiile (Telecommunicatiewet) și articolul 129 Legea privind comunicațiile electronice (Wet betreffende de elektronische communicatie, Belgia)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 205 Act on electronic communications services (Laki sähköisen viestinnän palveluista)
ro_RO: § 205 Legea privind serviciile de comunicații electronice (Laki sähköisen viestinnän palveluista)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 82 Data Protection Act (Loi informatique et libertés, France) and Article 129 Electronic Communications Act (Loi relative aux communications electroniques, Belgium)
ro_RO: Articolul 82 din Legea privind protecția datelor (Loi informatique et libertés, Franța) și articolul 129 din Legea privind comunicațiile electronice (Loi relative aux communications electroniques, Belgia)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 25 TDDDG (Germany) and § 165 TKG (Austria)
ro_RO: § 25 TDDDG (Germania) și § 165 TKG (Austria)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 4 (5) of Law 3471/2006 (Protection of personal data and privacy in the electronic communications sector and amendment of Law 2472/1997)
ro_RO: Articolul 4 alineatul (5) din Legea 3471/2006 (Protecția datelor personale și a vieții private în sectorul comunicațiilor electronice și modificarea Legii 2472/1997)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 5 Electronic Communications Privacy Law (Lei da Privacidade nas Comunicações Eletrónicas)
ro_RO: Articolul 5 din Legea privind confidențialitatea comunicațiilor electronice (Lei da Privacy nas Comunicações Eletrónicas)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 22 (2) Information Society Services and e-Commerce Act (LSSI, Ley de Servicios de la Sociedad de la Información y de Comercio Electrónico)
ro_RO: Articolul 22 alineatul (2) din Legea privind serviciile societății informaționale și comerțul electronic (LSSI, Ley de Servicios de la Sociedad de la Información y de Comercio Electrónico)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 89 (3) Electronic Communications Act (Zákon o elektronických komunikacích)
ro_RO: § 89 alin. (3) Legea comunicațiilor electronice (Zákon o elektronických komunikacích)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 3 Cookie Order (Cookiebekendtgørelsen)
ro_RO: § 3 Ordinul privind cookie-urile (Cookiebekendtgørelsen)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 13/A Act on certain aspects of electronic commerce services and information society services (Törvény az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről)
ro_RO: § 13/A Legea privind anumite aspecte ale serviciilor de comerț electronic și ale serviciilor societății informaționale (Törvény az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Section 122 Italian personal data protection code (Codice in materia di protezione dei dati personali)
ro_RO: Secțiunea 122 din Codul italian privind protecția datelor cu caracter personal (Codice in materia di protezione dei dati personali)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 2-7b Electronic Communications Act (Elektroniskekommunikasjonsloven)
ro_RO: § 2-7b Legea comunicațiilor electronice (Elektroniskekommunikasjonsloven)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 173 Telecommunications Act (Prawo telekomunikacyjne)
ro_RO: § 173 Legea telecomunicațiilor (Prawo telekomunikacyjne)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 4 Act on the Processing of Personal Data and the Protection of Privacy in the Electronic Communications Sector (LEGE privind prelucrarea datelor cu caracter personal și protecția vieții private în sectorul comunicațiilor electronice)
ro_RO: Articolul 4 Legea privind prelucrarea datelor cu caracter personal și protecția vieții private în sectorul comunicațiilor electronice (Act on the Processing of Personal Data and the Protection of Privacy in the Electronic Communications Sector)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 55 Electronic Communications Act (zákon elektronických komunikáciách)
ro_RO: Articolul 55 din Legea comunicațiilor electronice (zákon elektronických komunikáciách)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Chapter 9 Section 28 Swedish Electronic Communications Act (Lag om elektronisk kommunikation)
ro_RO: Capitolul 9, Secțiunea 28 din Legea suedeză privind comunicațiile electronice (Lag om elektronisk kommunikation)

[ctx: legal-text]
note: translators:
en: In addition, cookies can also be used by services from the following groups or for the following purposes: %s
ro_RO: În plus, modulele cookie pot fi utilizate și de serviciile din următoarele grupuri sau în următoarele scopuri: %s

[ctx: legal-text]
en: Category
ro_RO: Categorie

[ctx: legal-text]
en: TCF vendors
ro_RO: Furnizori TCF

[ctx: legal-text]
en: Technical cookie host
ro_RO: Gazda tehnică a cookie-urilor

[ctx: legal-text]
en: Service
ro_RO: Serviciu

en: Search...
ro_RO: Căutare...

en: Sort column ascending
ro_RO: Sortează coloana în ordine crescătoare

en: Sort column descending
ro_RO: Sortează coloana în ordine descrescătoare

en: Previous
ro_RO: Anterior

en: Next
ro_RO: Următorul

note: translators:
en: Page %1$d of %2$d
ro_RO: Pagina %1$d din %2$d

note: translators:
en: Page %d
ro_RO: Pagina %d

en: Showing
ro_RO: Afișare

en: of
ro_RO: din

en: to
ro_RO: la

en: results
ro_RO: rezultate

en: No matching records found
ro_RO: Nu s-au găsit înregistrări corespunzătoare

en: Cookie Policy Page
ro_RO: Pagina cu politica privind cookie-urile

en: Customize cookie policy content
ro_RO: Personalizați conținutul politicii privind modulele cookie

note: translators:
en: Your multilingual plugin Weglot does currently not support resetting texts for %s.
ro_RO: Pluginul dvs. multilingual Weglot nu suportă în prezent resetarea textelor pentru %s.

en: Without context
ro_RO: Fără context

en: Light Dialog
ro_RO: Dialog ușor

en: Standard design for the cookie consent as a dialog.
ro_RO: Design standard pentru consimțământul pentru cookie-uri sub formă de dialog.

en: Light Banner
ro_RO: Banner deschis la culoare

en: Standard design for the cookie consent as a banner.
ro_RO: Design standard pentru consimțământul privind modulele cookie sub formă de banner.

en: Dark Dialog
ro_RO: Dialog Negru

en: Standard design for the cookie consent as a dialog in dark mode.
ro_RO: Design standard pentru consimțământul pentru cookie-uri sub forma unui dialog în modul întunecat.

en: Dark Banner
ro_RO: Banner întunecat

en: Standard design for the cookie consent as a banner in dark mode.
ro_RO: Design standard pentru consimțământul pentru cookie-uri ca banner în modul întunecat.

en: Divi Dialog
ro_RO: Dialog Divi

en: Optimized design for the standard Divi theme as a consent dialog.
ro_RO: Design optimizat pentru tema standard Divi ca un dialog de consimțământ.

en: Divi Banner
ro_RO: Banner Divi

en: Optimized design for the standard Divi theme as a consent banner.
ro_RO: Design optimizat pentru tema standard Divi ca banner de consimțământ.

en: Astra Dialog
ro_RO: Dialog Astra

en: Optimized design for the standard Astra theme as a consent dialog.
ro_RO: Design optimizat pentru tema standard Astra ca dialog de consimțământ.

en: Astra Banner
ro_RO: Banner Astra

en: Optimized design for the standard Astra theme as a consent banner.
ro_RO: Design optimizat pentru tema standard Astra ca banner de consimțământ.

en: Avada Dialog
ro_RO: Dialog Avada

en: Optimized design for the standard Avada theme as a consent dialog.
ro_RO: Design optimizat pentru tema standard Avada ca un dialog de consimțământ.

en: Avada Banner
ro_RO: Banner Avada

en: Optimized design for the standard Avada theme as a consent banner.
ro_RO: Design optimizat pentru tema standard Avada ca banner de consimțământ.

en: Clean Dialog
ro_RO: Dialog simplu

en: Clean design which suits perfect to themes without many colors.
ro_RO: Design simplu care se potrivește perfect temelor fără prea multe culori.

en: Clean Green
ro_RO: Verde curat

en: Professional request to agree to the cookies.
ro_RO: Cerere profesională de acceptare a cookie-urilor.

en: Clean Red
ro_RO: Roșu curat

en: Red Contrast
ro_RO: Contrast roșu

en: Emotionally colorful play of red-black-white.
ro_RO: Joc emoțional de culori roșu-negru-alb.

en: Gold in the Dark
ro_RO: Auriu în întuneric

en: Dark mode design with a clear accent.
ro_RO: Design în mod întunecat, cu un accent clar.

en: Gold Zen
ro_RO: Zen auriu

en: Bright appearance with gold-green accent.
ro_RO: Aspect strălucitor, cu accent verde-auriu.

en: Business Green
ro_RO: Verde business

en: Business as usual
ro_RO: Afaceri ca de obicei

en: Unobtrusive, clear and directly visible to everyone.
ro_RO: Discret, clar și direct vizibil pentru toată lumea.

en: Creative Minimal
ro_RO: Minimal creativ

en: Design as clear and minimalist as possible.
ro_RO: Proiectează un design cât mai clar și mai minimalist posibil.

en: Simple Black-White
ro_RO: Alb-negru simplu

en: Make it easy with just two colors.
ro_RO: Simplifică cu doar două culori.

en: Real Cookie Banner asks website visitors for consent to set cookies and process personal data. For this purpose, a UUID (pseudonymous identification of the user) is assigned to each website visitor, which is valid until the cookie expires to store the consent. Cookies are used to test whether cookies can be set, to store reference to documented consent, to store which services from which service groups the visitor has consented to, and, if consent is obtained under the Transparency & Consent Framework (TCF), to store consent in TCF partners, purposes, special purposes, features and special features. As part of the obligation to disclose according to GDPR, the collected consent is fully documented. This includes, in addition to the services and service groups to which the visitor has consented, and if consent is obtained according to the TCF standard, to which TCF partners, purposes and features the visitor has consented, all cookie banner settings at the time of consent as well as the technical circumstances (e.g. size of the displayed area at the time of consent) and the user interactions (e.g. clicking on buttons) that led to consent. Consent is collected once per language.
ro_RO: Real Cookie Banner solicită vizitatorilor site-ului web consimțământul pentru a seta cookie-uri și a prelucra date cu caracter personal. În acest scop, fiecărui vizitator al site-ului web i se atribuie un UUID (identificare pseudonimă a utilizatorului), care este valabil până la expirarea cookie-ului pentru a stoca consimțământul. Cookie-urile sunt utilizate pentru a testa dacă acestea pot fi setate, pentru a stoca referința la consimțământul documentat, pentru a stoca care servicii din care grupuri de servicii au fost consimțite de vizitator și, dacă consimțământul este obținut în conformitate cu Transparency & Consent Framework (TCF), pentru a stoca consimțământul în TCF parteneri, scopuri, scopuri speciale, caracteristici și caracteristici speciale. Ca parte a obligației de divulgare conform GDPR, consimțământul colectat este documentat în totalitate. Aceasta include, pe lângă serviciile și grupurile de servicii pentru care vizitatorul și-a dat consimțământul și, în cazul în care consimțământul este obținut în conformitate cu standardul TCF, la ce parteneri TCF, scopuri și caracteristici și-a dat consimțământul vizitatorul, toate setările de tip cookie banner la momentul consimțământului, precum și circumstanțele tehnice (de exemplu, dimensiunea zonei afișate la momentul consimțământului) și interacțiunile utilizatorului (de exemplu, apăsarea pe butoane) care au dus la obținerea consimțământului. Consimțământul este colectat o singură dată pe limbă.

en: Unique identifier for the consent, but not for the website visitor. Revision hash for settings of cookie banner (texts, colors, features, service groups, services, content blockers etc.). IDs for consented services and service groups.
ro_RO: Identificator unic pentru consimțământ, dar nu și pentru vizitatorul site-ului. Hash de revizuire pentru setările bannerului cookie (texte, culori, caracteristici, grupuri de servicii, servicii, blocatoare de conținut etc.). ID-uri pentru serviciile și grupurile de servicii consimțite.

en: Consents collected under TCF stored in TC String format, including TCF vendors, purposes, special purposes, features, and special features.
ro_RO: Consimțământul colectat în cadrul TCF stocat în format TC String, inclusiv furnizorii TCF, scopurile, scopurile speciale, caracteristicile și caracteristicile speciale.

en: Consents into consent types (purposes)  collected under Google Consent Mode stored for all Google Consent Mode compatible services.
ro_RO: Consimțământul privind tipurile de consimțământ (scopuri) colectate în cadrul Google Consent Mode este stocat pentru toate serviciile compatibile cu Google Consent Mode.

en: Cookie set to test HTTP cookie functionality. Deleted immediately after test.
ro_RO: Cookie setat pentru a testa funcționalitatea cookie-urilor HTTP. Șters imediat după test.

en: Unique identifier for the consent, but not for the website visitor. Revision hash for settings of cookie banner (texts, colors, features, service groups, services, content blockers etc.). IDs for consented services and service groups. Is only stored until consent is documented on the website server.
ro_RO: Identificator unic pentru consimțământ, dar nu și pentru vizitatorul site-ului. Hash de revizuire pentru setările bannerului cookie (texte, culori, caracteristici, grupuri de servicii, servicii, blocatoare de conținut etc.). ID-uri pentru serviciile și grupurile de servicii consimțite. Este stocat numai până când consimțământul este documentat pe serverul site-ului web.

en: Consents collected under TCF stored in TC String format, including TCF vendors, purposes, special purposes, features, and special features. Is only stored until consent is documented on the website server.
ro_RO: Consimțământul colectat în cadrul TCF este stocat în format TC String, inclusiv furnizorii TCF, scopurile, scopurile speciale, caracteristicile și caracteristicile speciale. Este stocat doar până când consimțământul este documentat pe serverul site-ului.

en: Consents collected under Google Consent Mode stored in consent types (purposes) for all Google Consent Mode compatible services. Is only stored until consent is documented on the website server.
ro_RO: Consimțământul colectat în cadrul Google Consent Mode este stocat în tipuri de consimțământ (scopuri) pentru toate serviciile compatibile cu Google Consent Mode. Este stocat numai până când consimțământul este documentat pe serverul site-ului.

en: Local caching of selection in cookie banner until server documents consent; documentation periodic or at page switches attempted if server is unavailable or overloaded.
ro_RO: Memorarea locală a selecției în bannerul cookie până când serverul documentează consimțământul; se încearcă documentarea periodică sau la schimbarea paginii dacă serverul nu este disponibil sau este supraîncărcat.

en: Load content
ro_RO: Încarcă conținutul

en: Load map
ro_RO: Încarcă harta

en: Load form
ro_RO: Încarcă formularul

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Already created
ro_RO: Deja creat

en: You have already created a Content Blocker with this template.
ro_RO: Ați creat deja un content blocker cu acest șablon.

en: You have already created a Service (Cookie) with this template.
ro_RO: Ați creat deja un serviciu (Cookie) cu acest șablon.

note: translators:
en: This service template is optimized to work with %s.
ro_RO: Acest șablon de servicii este optimizat pentru a funcționa cu %s.

note: translators:
en: Please activate %s in settings to use this template.
ro_RO: Vă rugăm să activați %s în setări pentru a utiliza acest șablon.

en: A suitable content blocker for this service can be created automatically.
ro_RO: Un content blocker adecvat pentru acest serviciu poate fi creat automat.

note: translators:
en: This template is currently disabled because the respective WordPress plugin is not installed or the desired function is not active. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>
ro_RO: Acest șablon este în prezent dezactivat deoarece pluginul WordPress respectiv nu este instalat sau funcția dorită nu este activă. <a href="%s" target="_blank">Află mai multe</a>

en: TCF required
ro_RO: TCF necesar

en: This template requires the integration of TCF, as the provider of this template uses this standard. Please activate this in the settings to be able to block this service.
ro_RO: Acest șablon necesită integrarea TCF, deoarece furnizorul acestui șablon utilizează acest standard. Te rugăm să activezi acest lucru în setări pentru a putea bloca acest serviciu.

note: translators:
en: %s is a network of globally distributed servers that cache content and deliver it to your website visitors faster based on their location, reducing website load times and improving performance. This technology is also known as a content delivery network (CDN). {{strong}}Servers may also be located in countries that are considered unsafe in terms of data protection law.{{/strong}}
ro_RO: %s este o rețea de servere distribuite la nivel global care stochează conținutul în cache și îl livrează mai rapid vizitatorilor site-ului dvs. web în funcție de locația acestora, reducând timpii de încărcare a site-ului web și îmbunătățind performanța. Această tehnologie este cunoscută și sub denumirea de rețea de livrare de conținut (CDN). {{strong}}Serverele pot fi, de asemenea, situate în țări considerate nesigure din punct de vedere al legislației privind protecția datelor.{{/strong}}

note: translators:
en: In order to use the service in a way that complies with data protection regulations, the only practical option would be to conclude standard contractual clauses (SCCs) with %1$s that guarantee the safe processing of personal data of your website visitors (in particular IP addresses). Unfortunately, %1$s does not offer the option of concluding standard contractual clauses to our knowledge. Therefore, in our legal opinion, {{strong}}it is not possible to use this service in a legally compliant manner.{{/strong}}
ro_RO: Pentru a utiliza serviciul într-un mod care respectă reglementările privind protecția datelor, singura opțiune practică ar fi să încheiați clauze contractuale standard (CCSs) cu %1$s care să garanteze prelucrarea în siguranță a datelor personale ale vizitatorilor site-ului dvs. web (în special adresele IP). Din păcate, din cunoștințele noastre, %1$s nu oferă opțiunea de a încheia clauze contractuale standard. Prin urmare, în opinia noastră juridică, {{strong}}nu este posibilă utilizarea acestui serviciu în conformitate cu legea.{{/strong}}

note: translators:
en: %s unfortunately sets cookies that are not technically essential according to our knowledge, for which consent would be required. At the same time, the CDN cannot be blocked with a content blocker until the website visitors have given their consent, as otherwise parts of your website may malfunction. Therefore, in our legal opinion, {{strong}}it is not possible to use this service in a legally compliant manner.{{/strong}}
ro_RO: %s stabilește, din păcate, cookie-uri care nu sunt esențiale din punct de vedere tehnic, conform cunoștințelor noastre, pentru care ar fi necesar consimțământul. În același timp, CDN nu poate fi blocat cu un blocator de conținut până când vizitatorii site-ului nu și-au dat consimțământul, deoarece, în caz contrar, anumite părți ale site-ului dvs. web pot funcționa defectuos. Prin urmare, în opinia noastră juridică, {{strong}}nu este posibilă utilizarea acestui serviciu în conformitate cu legea.{{/strong}}

note: translators:
en: In order to use the service in a way that complies with data protection regulations, the only practical option would be to conclude standard contractual clauses (SCCs) with %s that guarantee the safe processing of personal data of your website visitors (in particular IP addresses).
ro_RO: Pentru a utiliza serviciul într-un mod care respectă reglementările privind protecția datelor, singura opțiune practică ar fi să încheiați clauze contractuale standard (SCCs) cu %s care garantează prelucrarea în siguranță a datelor cu caracter personal ale vizitatorilor site-ului dvs. web (în special adresele IP).

note: translators:
en: {{strong}}Please make sure that you have concluded standard contract clauses with %1$s, which can be done on their website!{{/strong}} Since %1$s does not set cookies to our knowledge, we do not recommend creating a service in your cookie banner for it. However, you must mention the use of %1$s in your privacy policy.
ro_RO: {{strong}}Asigurați-vă că ați încheiat clauze contractuale standard cu %1$s, ceea ce se poate face pe site-ul lor!{{/strong}} Deoarece %1$s nu setează cookie-uri din cunoștințele noastre, nu vă recomandăm să creați un serviciu în bannerul dvs. cookie pentru acesta. Cu toate acestea, trebuie să menționați utilizarea %1$s în politica dvs. de confidențialitate.

note: translators:
en: Please remove %s from your website!
ro_RO: Vă rugăm să eliminați %s de pe site-ul dumneavoastră!

note: translators:
en: Why is %s integrated into my website at all?
ro_RO: De ce este %s integrat în site-ul meu?

note: translators:
en: If you do not consciously integrate %1$s, it is most likely that a plugin or theme you are using uses this CDN to load external scripts, fonts or media such as images. The best way to find out who is integrating the CDN is to disable the individual plugins or themes and scan again. Once you have found out where the integration is coming from, contact the developer of the plugin or theme to see if it can be used without %1$s or replace this plugin/theme!
ro_RO: Dacă nu integrați în mod conștient %1$s, este foarte probabil ca un plugin sau o temă pe care le utilizați să utilizeze acest CDN pentru a încărca scripturi externe, fonturi sau media, cum ar fi imagini. Cea mai bună modalitate de a afla cine integrează CDN-ul este să dezactivați plugin-urile sau temele individuale și să le scanați din nou. Odată ce ați aflat de unde provine integrarea, contactați dezvoltatorul pluginului sau temei pentru a vedea dacă poate fi utilizat fără %1$s sau înlocuiți acest plugin/temă!

note: translators:
en: How do I conclude standard contractual clauses with %s?
ro_RO: Cum pot încheia clauze contractuale standard cu %s?

en: Acknowledged
ro_RO: Recunoscută

en: Invalid IP address. Please insert a valid IPv4 or IPv6 address.
ro_RO: Adresa IP nevalidă. Vă rugăm să introduceți o adresă IPv4 sau IPv6 validă.

en: Reset cookie banner consent to default
ro_RO: Resetați consimțământul pentru bannerul cookie la valoarea implicită

en: Show cookie banner again
ro_RO: Afișează din nou bannerul pentru cookie-uri

en: Cookie Banner
ro_RO: Banner pentru cookie-uri

en: Design your cookie banner.
ro_RO: Proiectează bannerul pentru cookie-uri.

en: Activate Cookie Banner and Content Blocker
ro_RO: Activați bannerul pentru cookie-uri și content blocker-ul

en: Once everything is set up, you can display the cookie banner to your visitors.
ro_RO: După ce totul este configurat, puteți afișa bannerul pentru cookie-uri pentru vizitatorii Dvs.

en: Activate
ro_RO: Activează

en: Create a content blocker
ro_RO: Creați un content blocker

en: Visitors who do not agree to the cookies and data processing of e.g. YouTube will not be able to load YouTube videos on your website. Content blockers will automatically replace this content and ask the visitor for consent again.
ro_RO: Vizitatorii care nu sunt de acord cu modulele cookie și cu prelucrarea datelor, de exemplu YouTube, nu vor putea încărca videoclipuri YouTube pe site-ul tău web. Content blocker-ele vor înlocui automat acest conținut și vor cere din nou consimțământul vizitatorului.

en: Add content blocker
ro_RO: Adaugă content blocker

en: Add all services (cookies) from your website
ro_RO: Adaugă toate serviciile (cookie-urile) de pe site-ul tău

en: You can manually add all services from your website. Use the cookie templates of known services to save time!
ro_RO: Poți adăuga manual toate serviciile de pe site-ul tău web. Folosește șabloanele cookie-urilor ale serviciilor cunoscute pentru a economisi timp!

en: Add service
ro_RO: Adaugă serviciu

en: Customize the design of the cookie banner
ro_RO: Personalizează designul bannerului pentru cookie-uri

en: You can customize the design of the cookie banner. Match it perfectly to your website!
ro_RO: Puteți personaliza designul bannerului pentru cookie-uri. Asortați-l perfect la site-ul Dvs. web!

en: Start customizing
ro_RO: Începeți personalizarea

en: Buy a license of Real Cookie Banner PRO
ro_RO: Cumpără o licență a Real Cookie Banner PRO

en: Get a PRO license at devowl.io to get more out of Real Cookie Banner!
ro_RO: Intră în posesia unei licențe PRO de la devowl.io pentru a obține mai mult de la Real Cookie Banner!

en: Install Real Cookie Banner
ro_RO: Instalează Real Cookie Banner

en: You have to install and activate the plugin in your WordPress to start with the setup.
ro_RO: Trebuie să instalați și să activați plugin-ul în WordPress pentru a începe configurarea.

en: Activate your license
ro_RO: Activați licența

en: Only users with an activated license get updates and are always up-to-date on legal changes.
ro_RO: Numai utilizatorii cu o licență activată primesc actualizări și sunt mereu la curent cu modificările legale.

en: Activate now
ro_RO: Activează acum

en: You as a website operator should provide your address and at least one contact option to fulfill your information obligations for self-hosted services.
ro_RO: În calitate de operator de site web, trebuie să furnizezi adresa și cel puțin o opțiune de contact pentru a-ți îndeplini obligațiile de informare pentru serviciile de găzduire proprie.

en: Add operator details
ro_RO: Adăugați detalii despre operator

en: Set privacy policy page
ro_RO: Setați pagina politicii de confidențialitate

en: Legally required pages must be accessible even if the cookie banner covers your website. Therefore, the privacy policy should be linked in the footer of the cookie banner.
ro_RO: Paginile obligatorii din punct de vedere legal trebuie să fie accesibile chiar dacă bannerul pentru cookie-uri acoperă site-ul Dvs. Prin urmare, politica de confidențialitate ar trebui să fie legată în partea de jos a bannerului pentru cookie-uri.

en: Explain data processing of cookie banner in privacy policy
ro_RO: Explicați prelucrarea datelor din bannerul pentru cookie-uri în politica de confidențialitate

en: You must explain to your website visitors in your privacy policy which data Real Cookie Banner processes and stores to obtain consent. We provide you with text suggestion that you can copy and paste into your privacy policy.
ro_RO: Pentru a obține consimțământul, trebuie să explici vizitatorilor site-ului Dvs., în politica de confidențialitate, ce date procesează și stochează Real Cookie Banner pentru a obține consimțământul. Vă oferim o sugestie de text pe care o puteți copia și lipi în politica Dvs. de confidențialitate.

en: Copy suggested text
ro_RO: Copiați textul sugerat

en: Adjust the settings of the cookie banner
ro_RO: Ajustați setările bannerului pentru cookie-uri

en: Decide which features should be enabled in your cookie banner depending on your needs.
ro_RO: Decideți ce caracteristici ar trebui să fie activate în bannerul pentru cookie-uri în funcție de nevoile Dvs.

en: Manage settings
ro_RO: Administrați setările

en: Scan your website for services
ro_RO: Scanați site-ul web pentru servicii

en: Scan your website to identify services used and external URLs that may transmit personal data and/or set cookies.
ro_RO: Analizați site-ul web pentru a identifica serviciile utilizate și URL-urile externe care pot transmite date cu caracter personal și/sau seta cookie-uri.

en: Open scanner
ro_RO: Deschideți scanerul

en: Place legal links to your website
ro_RO: Plasați link-uri legale către site-ul Dvs

en: Your website visitors must be able to view their consent history, change their consent, or withdraw their consent at any time. This must be as easy as giving consent. Therefore, the legal links must be included on every subpage of the website (e.g. in the footer or as a floating icon called sticky legal links widget).
ro_RO: Vizitatorii site-ului dvs. trebuie să aibă posibilitatea de a-și vizualiza istoricul consimțământului, de a-și modifica consimțământul sau de și-l retrage în orice moment. Acest lucru trebuie să fie la fel de ușor ca acordarea consimțământului. Prin urmare, link-urile juridice trebuie să fie incluse pe fiecare subpagină a site-ului (de exemplu, în subsolul paginii sau sub forma unei pictograme plutitoare denumită sticky link-uri juridice widget).

en: Create legal links
ro_RO: Creează legăturile legale

en: Check out statistics about consents
ro_RO: Consultă statisticile referitoare la consimțăminte

en: All consents are documented, so that you can prove in doubt who, when and how a consent was given. Statistics about this will help you to e. g. extrapolate Google Analytics data. You can use them to estimate how many visitors have visited your website, even if not all of them have consented to use statistics services.
ro_RO: Toate consimțămintele sunt documentate, astfel încât să poți dovedi, în caz de îndoială, cine, când și cum a fost dat un consimțământ. Statisticile despre acest lucru te vor ajuta, de exemplu, să extrapolezi datele Google Analytics. Le poți utiliza pentru a estima câți vizitatori au accesat site-ul tău web, chiar dacă nu toți au consimțit să utilizeze serviciile de statistică.

en: View stats
ro_RO: Vezi statisticile

en: A cookie banner for your website is installed. With it, you can integrate e.g. <strong>Google Analytics, Google Maps or YouTube videos</strong> legally compliant. You just have to configure it!
ro_RO: Este instalat un banner pentru cookie-uri pentru site-ul tău web. Cu acesta, poți integra de ex. <strong>Videoclipurile Google Analytics, Google Maps sau YouTube</strong> conforme din punct de vedere legal. Trebuie doar să-l configurezi!

en: Start now!
ro_RO: Începeți acum!

en: <strong>Adblocker detected</strong>: You may use an adblocker in your browser. This can block parts of the settings of the Real Cookie Banner and thus lead to errors. <strong>Please deactivate your adblocker for your own website!</strong>
ro_RO: <strong>A fost detectat un Adblocker</strong>: puteți utiliza un dispozitiv de blocare a anunțurilor în browser. Acest lucru poate bloca părți din setările Real Cookie Banner și, astfel, poate duce la erori. <strong>Vă rugăm să dezactivați adblocker-ul pentru propriul site!</strong>

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: The animation you choose will have a negative impact on your PageSpeed Insights score. Please choose an animation where the cookie banner is animated from outside the website to achieve the best website loading speed!
ro_RO: Animația pe care o alegeți va avea un impact negativ asupra scorului PageSpeed Insights. Vă rugăm să alegeți o animație în care bannerul pentru cookie-uri este animat din afara site-ului web pentru a obține cea mai bună viteză de încărcare a site-ului!

en: Limiting the height can make it difficult to see all important information. At most, limit it to the extent that all core information remains available without scrolling in order to obtain effective consent!
ro_RO: Limitarea înălțimii poate îngreuna vizualizarea tuturor informațiilor importante. Cel mult, limitați-o în așa fel încât toate informațiile esențiale să rămână disponibile fără a fi derulate pentru a obține un consimțământ eficient!

en: Basic Layout
ro_RO: Aspectul de bază

en: Layout
ro_RO: Aspect

en: Dialog
ro_RO: Căsuța de dialog

en: Define a maximum height for the cookie banner
ro_RO: Definiți o înălțime maximă pentru bannerul cookie

en: Maximum height
ro_RO: Înălțimea maximă

en: Maximum width
ro_RO: Lățimea maximă

en: Position
ro_RO: Poziție

en: Top left
ro_RO: Stânga, sus

en: Top center
ro_RO: Centru sus

en: Top right
ro_RO: Dreapta sus

en: Middle left
ro_RO: La mijloc, stânga

en: Center
ro_RO: Centru

en: Middle right
ro_RO: La mijloc, dreapta

en: Bottom left
ro_RO: În stânga jos

en: Bottom center
ro_RO: Centru jos

en: Bottom right
ro_RO: În dreapta, jos

en: Margin
ro_RO: Marjă

en: Define outer distance of the dialog.
ro_RO: Definește distanța exterioară a căsuței de dialog.

en: Top
ro_RO: Sus

en: Bottom
ro_RO: Jos

en: Maximum content width
ro_RO: Lățimea maximă a conținutului

en: Dialog border radius
ro_RO: Raza marginii ferestrei de dialog

en: Button border radius
ro_RO: Raza marginii butonului

en: Animation on display
ro_RO: Animație pe ecran

en: Type
ro_RO: Tip

en: Duration
ro_RO: Durata

en: Animation only on mobile devices
ro_RO: Animație numai pe dispozitive mobile

en: Animation on hide
ro_RO: Animație la ascundere

en: Overlay
ro_RO: Suprapunere

en: The overlay prevents clicks outside the consent dialog until consent is given and seperates the consent dialog from the rest of the website.
ro_RO: Suprapunerea împiedică clicurile în afara dialogului de consimțământ până când este dat consimțământul și separă dialogul de consimțământ de restul site-ului web.

en: Block content and show overlay until consent
ro_RO: Blochează conținutul și afișează suprapunerea până la obținerea consimțământului

en: Overlay background color
ro_RO: Culoarea de fundal a suprapunerii

en: Overlay opacity
ro_RO: Opacitatea suprapunerii

en: Blur effect
ro_RO: Efect de estompare

en: Body
ro_RO: Corp

en: Padding
ro_RO: Umplutură

en: Define inner distance of the body.
ro_RO: Se definește distanța interioară a corpului.

en: Adopt font size for description block
ro_RO: Adoptarea dimensiunii fontului pentru blocul de descriere

en: Description font size
ro_RO: Dimensiunea fontului de descriere

en: Adopt font size for service groups
ro_RO: Adoptă dimensiunea fontului pentru grupurile de servicii

en: Service groups font size
ro_RO: Mărimea fontului grupurilor de servicii

en: Bullet color
ro_RO: Culoarea bulinei

en: Additional teachings
ro_RO: Învățături suplimentare

en: Texts for data processing in unsafe third country and the age notice.
ro_RO: Textele pentru prelucrarea datelor într-o țară terță nesigură și avizul privind vârsta.

en: Adopt text align
ro_RO: Adoptarea alinierii textului

en: Text align
ro_RO: Alinierea textului

en: Left
ro_RO: Stânga

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Justify
ro_RO: Justifică

en: Enable visual separator
ro_RO: Activează separatorul vizual

en: Width
ro_RO: Lățimea

en: Height
ro_RO: Înălțimea

en: Color
ro_RO: Culoare

en: Adopt font size
ro_RO: Adoptă dimensiunea fontului

en: Size
ro_RO: Dimensiune

en: Adopt font color
ro_RO: Adoptă culoarea fontului

en: Accordions and list
ro_RO: Acordeoane și liste

en: Define outer distance of the container.
ro_RO: Definește distanța exterioară a containerului.

en: Define inner distance of one stack.
ro_RO: Definește distanța interioară a unei stive.

en: Arrow type
ro_RO: Tipul săgeții

en: Filled
ro_RO: Completat

en: Outlined
ro_RO: Subliniat

en: Arrow color
ro_RO: Culoarea săgeții

en: Background color
ro_RO: Culoarea fundalului

en: Background color when active
ro_RO: Culoarea de fundal atunci când este activ

en: Background color on hover
ro_RO: Culoarea de fundal la trecerea peste

en: Border
ro_RO: Margine

en: Border width (px)
ro_RO: Lățimea marginii (px)

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Font weight
ro_RO: Ponderea fontului

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Define inner distance of the description paragraph.
ro_RO: Definește distanța interioară a paragrafului de descriere.

en: Button: Accept all
ro_RO: Buton: Acceptă toate

en: Align buttons side by side
ro_RO: Aliniază butoanele unul lângă altul

en: Define inner distance of the button/link.
ro_RO: Definiți distanța interioară a butonului/legăturii.

en: Border width
ro_RO: Lățimea marginii

en: Transition on hover
ro_RO: Tranziție la trecere

en: When the user moves the mouse over the button/link, it changes its color.
ro_RO: Atunci când utilizatorul trece cu mouse-ul peste buton/link, acesta își schimbă culoarea.

en: Font color
ro_RO: Culoare font

en: Border color
ro_RO: Culoarea marginii

en: Button: Continue without consent
ro_RO: Buton: Continuă fără consimțământ

en: Use the same stylings as for "Accept all"
ro_RO: Folosiți aceleași stiluri ca pentru "Acceptă toate"

note: translators:
en: According to the <a href="%s" target="_blank">guidance of the data protection authorities in Germany (German)</a>, there must be an equivalent way for your visitors to express their choice (agree to everything, continue without consent or an indivudual decision). Equivalent does not necessarily mean that the buttons/links must look exactly the same. However, you should be safest if they look exactly the same.
ro_RO: În conformitate cu <a href="%s" target="_blank">îndrumările autorităților de protecție a datelor din Germania (germană)</a>, trebuie să existe o modalitate echivalentă pentru ca vizitatorii Dvs. să își exprime alegerea (să fie de acord cu totul, să continue fără consimțământ sau să ia o decizie individuală). Echivalent nu înseamnă neapărat că butoanele/legăturile trebuie să arate exact la fel. Cu toate acestea, ar trebui să fiți mai în siguranță dacă acestea arată exact la fel.

en: Button: Individual privacy preferences
ro_RO: Buton: Preferințe individuale de confidențialitate

en: Lighter
ro_RO: Deschis

en: Bolder
ro_RO: Mai îngroșat

en: Bold
ro_RO: Îngroșat

en: A cookie policy is a document that lists all the cookies used on a website and provides comprehensive information about each cookie. They also help website visitors understand how their data is used, how long cookies remain on their device and other important information. Creating a cookie policy can help to clearly divide up the information on your website and avoid having to enter everything in the privacy policy. While your privacy policy encompasses details about all the data you gather, handle, store, or transmit, a cookie policy specifically focuses on cookies. There is <strong>no obligation</strong> to create a cookie policy under the GDPR or the ePrivacy Directive but shows your efforts to treat your website visitors fairly and transparently.
ro_RO: O politică privind modulele cookie este un document care enumeră toate modulele cookie utilizate pe un site web și oferă informații complete despre fiecare modul cookie. De asemenea, acestea ajută vizitatorii site-ului să înțeleagă modul în care sunt utilizate datele lor, cât timp cookie-urile rămân pe dispozitivul lor și alte informații importante. Crearea unei politici privind modulele cookie poate ajuta la împărțirea clară a informațiilor pe site-ul tău web și poate evita necesitatea de a introduce totul în politica de confidențialitate. În timp ce politica ta de confidențialitate cuprinde detalii despre toate datele pe care le colectezi, tratezi, stochezi sau transmiți, o politică privind modulele cookie se concentrează în mod specific asupra modulelor cookie. Nu există <strong>nicio obligație</strong> de a crea o politică privind modulele cookie în temeiul GDPR sau al Directivei ePrivacy, dar arată eforturile tale de a trata vizitatorii site-ului dvs. în mod corect și transparent.

en: Use <code>{{privacyPolicy}}privacy policy{{/privacyPolicy}}</code> as a placeholder for the privacy policy link.
ro_RO: Utilizați <code>{{{privacyPolicy}}}privacy policy{{{/privacyPolicy}}}</code> ca un spațiu rezervat pentru link-ul politicii de confidențialitate.

en: Instruction
ro_RO: Instrucțiune

en: Table of contents
ro_RO: Tabel de conținut

en: Controller of the website
ro_RO: Controlorul site-ului web

note: translators:
en: Controller is the website operator specified in %1$sSettings > General > Website operator details%2$s.
ro_RO: Controlorul este operatorul site-ului web specificat în %1$sSetări > General > Detalii operator site web%2$s.

en: Addition to the privacy policy
ro_RO: Adăugare la politica de confidențialitate

en: What are cookies and similar technologies?
ro_RO: Ce sunt cookie-urile și tehnologiile similare?

en: What is the legal basis for setting/reading cookies?
ro_RO: Care este temeiul juridic pentru setarea/citirea modulelor cookie?

en: Use <code>{{euLegalBasis}}</code> as a placeholder to display the legal bases for the most important countries in which the website language is spoken.
ro_RO: Folosiți <code>{{euLegalBasis}}</code> ca spațiu rezervat pentru a afișa bazele juridice pentru cele mai importante țări în care este vorbită limba site-ului.

en: Addition for the DSG in Switzerland
ro_RO: Supliment pentru DSG în Elveția

en: What rights does the website visitor have?
ro_RO: Ce drepturi are vizitatorul site-ului?

en: How to manage cookies in a browser?
ro_RO: Cum să gestionezi modulele cookie într-un browser?

en: What types of cookies exist?
ro_RO: Ce tipuri de module cookie există?

en: Mention of self-created service groups in the cookie policy
ro_RO: Menționarea grupurilor de servicii auto-create în politica privind cookie-urile

en: Who can set cookies on this website?
ro_RO: Cine poate seta cookie-uri pe acest site web?

en: Which cookies are used on this website?
ro_RO: Ce cookie-uri sunt folosite pe acest site?

en: Show table in dark mode
ro_RO: Afișează tabelul în modul întunecat

en: Further information / free text field
ro_RO: Informații suplimentare / câmp de text liber

en: Use <code>{{dateOfUpdate}}</code> as a placeholder to show date of the cookie policy when it was last changed.
ro_RO: Utilizați <code>{{dateOfUpdate}}</code> ca spațiu rezervat pentru a afișa data ultimei modificări a politicii privind modulele cookie.

note: translators:
en: This section is currently not displayed in your cookie policy because the data provided is incomplete. Please set the website operator details at %1$sSettings > General > Website operator details%2$s!
ro_RO: Această secțiune nu este afișată în prezent în politica ta privind modulele cookie deoarece datele furnizate sunt incomplete. Vă rugăm să setați detaliile operatorului site-ului la %1$sSetări > General > Detalii operator site%2$s!

[ctx: legal-text]
en: With this cookie policy, we would like to explain what cookies and cookie-like technologies are, how we and other service provider use them on this website, what information they collect, for how long and for what purposes we use them.
ro_RO: Prin această politică privind modulele cookie, am dori să explicăm ce sunt modulele cookie și tehnologiile asemănătoare modulelor cookie, cum le utilizăm noi și alți furnizori de servicii pe acest site web, ce informații colectează, pentru cât timp și în ce scopuri le utilizăm.

[ctx: legal-text]
en: Table of contents
ro_RO: Tabel de conținut

[ctx: legal-text]
en: Controller of the website
ro_RO: Controlorul site-ului web

[ctx: legal-text]
en: Addition to the privacy policy
ro_RO: Adăugare la politica de confidențialitate

[ctx: legal-text]
en: What are cookies and similar technologies?
ro_RO: Ce sunt cookie-urile și tehnologiile similare?

[ctx: legal-text]
en: What is the legal basis for setting/reading cookies?
ro_RO: Care este temeiul juridic pentru setarea/citirea modulelor cookie?

[ctx: legal-text]
en: What rights does the website visitor have?
ro_RO: Ce drepturi are vizitatorul site-ului?

[ctx: legal-text]
en: How to manage cookies in a browser?
ro_RO: Cum să gestionezi modulele cookie într-un browser?

[ctx: legal-text]
en: What types of cookies exist?
ro_RO: Ce tipuri de module cookie există?

[ctx: legal-text]
en: Who can set cookies on this website?
ro_RO: Cine poate seta cookie-uri pe acest site web?

[ctx: legal-text]
en: Which cookies are used on this website?
ro_RO: Ce cookie-uri sunt folosite pe acest site?

[ctx: legal-text]
en: This cookie policy is a supplement to this website's {{privacyPolicy}}privacy policy{{/privacyPolicy}}. The cookie policy specifies how a website uses cookies and what data it collects through them, while the privacy policy is a more comprehensive overview of all data processing activities on the website and beyond.
ro_RO: Această politică privind modulele cookie este o completare la {{privacyPolicy}}politica de confidențialitate{{/privacyPolicy}} a acestui site. Politica privind modulele cookie specifică modul în care un site web utilizează modulele cookie și ce date colectează prin intermediul acestora, în timp ce politica de confidențialitate reprezintă o prezentare generală mai cuprinzătoare a tuturor activităților de prelucrare a datelor de pe site și nu numai.

[ctx: legal-text]
en: Cookies are small pieces of information similar to text files that can be stored and read on the end device. They serve various purposes, including maintaining basic functionalities of the website, security and privacy, providing optional functions of the website, collecting statistic data on visitor flows and providing marketing systems. Practical examples of what can be stored in cookies are the storage of login status in user accounts, the content of shopping baskets in e-commerce platforms, or a user ID for tracking behavior on the website.
ro_RO: Cookie-urile sunt fragmente mici de informații similare fișierelor text care pot fi stocate și citite pe dispozitivul final. Acestea au diverse scopuri, inclusiv menținerea funcționalităților de bază ale site-ului, securitatea și confidențialitatea, furnizarea de funcții opționale ale site-ului, colectarea de date statistice privind fluxurile de vizitatori și furnizarea de sisteme de marketing. Exemple practice de ceea ce poate fi stocat în cookie-uri sunt stocarea statutului de autentificare în conturile de utilizator, conținutul coșurilor de cumpărături în platformele de comerț electronic sau un ID de utilizator pentru urmărirea comportamentului pe site-ul web.

[ctx: legal-text]
en: The information can technically be stored in various ways. The best-known examples of this are HTTP cookies and cookie-like technologies like local storage, session storage or IndexedDB. Each type of storage has different properties, which determine the technical handling, accessibility and controllers authorized to access the information. All these types of storage are usually summarized under the term "cookies" and are therefore called as such in this cookie policy.
ro_RO: Din punct de vedere tehnic, informațiile pot fi stocate în diverse moduri. Cele mai cunoscute exemple în acest sens sunt cookie-urile HTTP și tehnologiile asemănătoare cookie-urilor, cum ar fi stocarea locală, stocarea în sesiune sau IndexedDB. Fiecare tip de stocare are proprietăți diferite, care determină manipularea tehnică, accesibilitatea și controlorii autorizați să acceseze informațiile. Toate aceste tipuri de stocare sunt de obicei rezumate sub termenul "cookie-uri" și, prin urmare, sunt denumite ca atare în această politică privind cookie-urile.

[ctx: legal-text]
en: The setting and reading of cookies in the European Union (EU) and the European Economic Area (EEA) is in accordance with {{euLegalBasis}} only permitted if a user has given his consent on the basis of comprehensive information about the purposes of the processing. The website operator may also set cookies if they are strictly necessary to provide you as a user with the expressly requested service, e.g. the basic content of this website or other strictly necessary cookies for basic functionality of the website to be displayed to you without your consent.
ro_RO: Setarea și citirea modulelor cookie în Uniunea Europeană (UE) și în Spațiul Economic European (SEE) este permisă, în conformitate cu {{euLegalBasis}}, numai dacă utilizatorul și-a dat consimțământul pe baza unor informații complete privind scopurile prelucrării. De asemenea, operatorul site-ului web poate seta module cookie dacă acestea sunt strict necesare pentru a furniza, în calitate de utilizator, serviciul solicitat în mod expres, de exemplu, conținutul de bază al acestui site web sau alte module cookie strict necesare pentru ca funcționalitatea de bază a site-ului web să fie afișată fără consimțământul dvs.

[ctx: legal-text]
en: The setting and reading of cookies in Switzerland is in accordance with Art. 45c (b) FMG (Fernmeldegesetz) only permitted if a user has the option to object the processing of data on the basis of comprehensive information about the purposes of the processing. In exceptional cases, consent must be obtained for the processing of personal data in cookies in Switzerland.
ro_RO: Setarea și citirea modulelor cookie în Elveția este permisă în conformitate cu art. 45c lit. b) FMG (Fernmeldegesetz) este permisă numai dacă un utilizator are opțiunea de a se opune prelucrării datelor pe baza unor informații complete cu privire la scopurile prelucrării. În cazuri excepționale, trebuie obținut consimțământul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal în cookie-uri în Elveția.

[ctx: legal-text]
en: Services and their cookies can be set and read on the legal basis of your consent or a legitimate interest. When you first visited this website, you were asked for your consent and you had the opportunity to object to the use of certain services. We explained which legal basis is used for which service in our consent dialog.<br /><br />You have the right to view the history of your decisions, change your privacy settings, object to the use of services and revoke your consent at any time. Below you find possibilities to exercise your rights:
ro_RO: Serviciile și modulele cookie ale acestora pot fi setate și citite pe baza legală a consimțământului dvs. sau a unui interes legitim. Atunci când ați vizitat pentru prima dată acest site, vi s-a cerut consimțământul și ați avut posibilitatea de a vă opune utilizării anumitor servicii. Am explicat ce temei juridic este utilizat pentru fiecare serviciu în dialogul nostru privind consimțământul.<br /><br />Ai dreptul să vizualizați istoricul deciziilor dvs., să modificați setările de confidențialitate, să vă opuneți utilizării serviciilor și să revocați consimțământul în orice moment. Mai jos găsiți posibilități de a vă exercita drepturile:

[ctx: legal-text]
en: [rcb-consent type="change" tag="a" text="Change privacy settings"]
ro_RO: [rcb-consent type="change" tag="a" text="Schimbă setările de confidențialitate"]

[ctx: legal-text]
en: [rcb-consent type="history" tag="a" text="Privacy settings history"]
ro_RO: [rcb-consent type="history" tag="a" text="Istoric setări de confidențialitate"]

[ctx: legal-text]
en: [rcb-consent type="revoke" tag="a" text="Revoke consents" successmessage="You have successfully revoked consent for services with its cookies and personal data processing. The page will be reloaded now!"]
ro_RO: [rcb-consent type="revoke" tag="a" text="Revocă consimțămintele" successmessage="Ați revocat cu succes consimțământul pentru serviciile cu cookie-uri și prelucrarea datelor cu caracter personal. Pagina va fi reîncărcată acum!"]

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to remove cookies in a browser:</strong> To remove cookies from your device, you can clear the browsing data in the settings of your browser. This action will remove all cookies from all websites you've visited, potentially including saved login details and site preferences. In some browsers, you can just delete the cookies and similar data without deleting the whole browsing history.
ro_RO: <strong>Cum să elimini modulele cookie dintr-un browser:</strong> Pentru a elimina modulele cookie de pe dispozitivul dvs., puteți șterge datele de navigare în setările browserului dvs. Această acțiune va elimina toate modulele cookie de pe toate site-urile pe care le-ați vizitat, inclusiv, potențial, datele de conectare salvate și preferințele site-ului. În unele browsere, puteți șterge doar modulele cookie și datele similare, fără a șterge întregul istoric de navigare.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to control cookies in a browser:</strong> For more granular control over cookies specific to certain websites, navigate to the privacy and cookie settings within your used browser. Here, you can adjust preferences related to individual sites' cookie usage.
ro_RO: <strong>Cum să controlezi cookie-urile într-un browser:</strong> Pentru un control mai detaliat asupra modulelor cookie specifice anumitor site-uri web, accesați setările de confidențialitate și cookie din cadrul browserului utilizat. Aici, puteți ajusta preferințele legate de utilizarea cookie-urilor de către site-uri individuale.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to block cookies in a browser:</strong> It's possible to configure most modern browsers in their settings to block all cookies from being placed on your device. But blocking cookies could lead to certain services and functionalities not functioning correctly, e.g. logins as a user. You can also use extensions for many browsers which can block the setting of cookies on websites.
ro_RO: <strong>Cum să blochezi modulele cookie într-un browser:</strong> Este posibil să configurați majoritatea browserelor moderne în setările lor pentru a bloca toate modulele cookie să fie plasate pe dispozitivul dvs. Dar blocarea modulelor cookie ar putea duce la nefuncționarea corectă a anumitor servicii și funcționalități, de exemplu, autentificarea ca utilizator. De asemenea, puteți utiliza extensii pentru multe browsere care pot bloca setarea modulelor cookie pe site-uri web.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to manage cookies on this website:</strong> To tailor your preferences regarding cookies on this website, you can change your preferences at any time by clicking on the link in the section "Rights of the website visitor".
ro_RO: <strong>Cum să gestionezi modulele cookie de pe acest site:</strong> Pentru a vă adapta preferințele cu privire la modulele cookie de pe acest site, vă puteți schimba preferințele în orice moment făcând clic pe link-ul din secțiunea „Drepturile vizitatorului site-ului”.

[ctx: legal-text]
en: You can find more information on the handling of cookies <a href="https://devowl.io/rcb/cookie-handling/" target="_blank">devowl.io/rcb/cookie-handling/</a>.
ro_RO: Puteți găsi mai multe informații despre gestionarea cookie-urilor <a href="https://devowl.io/rcb/cookie-handling/" target="_blank">devowl.io/rcb/cookie-handling/</a>.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Essential cookies</strong> are indispensable for the basic functionality of a website and enable functions such as saving login information or access to secure areas of the site. These include, for example, security cookies, which can identify a bot that is not wanted on the website by storing an authentication key in a cookie.
ro_RO: <strong>Cookie-uri esențiale</strong> sunt indispensabile pentru funcționalitatea de bază a unui site web și permit funcții precum salvarea informațiilor de autentificare sau accesul la zonele securizate ale site-ului. Acestea includ, de exemplu, modulele cookie de securitate, care pot identifica un robot care nu este dorit pe site prin stocarea unei chei de autentificare într-un modul cookie.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Functional cookies</strong> improve the user experience by storing information and preferences such as language settings or appearance settings of the website to provide personalized. This includes, for example, preference cookies that store the user's preferred video quality on a website.
ro_RO: <strong>Modulele cookie funcționale</strong> îmbunătățesc experiența utilizatorului prin stocarea de informații și preferințe, cum ar fi setările de limbă sau setările de aspect ale site-ului pentru a oferi servicii personalizate. Aceasta include, de exemplu, module cookie de preferință care stochează calitatea video preferată de utilizator pe un site web.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Statistics cookies</strong> collect data about the use of a website to gain insights into user behavior and optimize the performance of the site. This includes, for example, a randomly assigned user ID that makes it possible to attribute whether you have visited a subpage of the website.
ro_RO: <strong>Cookie-uri statistice</strong> colectează date despre utilizarea unui site web pentru a obține informații despre comportamentul utilizatorilor și pentru a optimiza performanța site-ului. Acestea includ, de exemplu, un ID de utilizator atribuit aleatoriu care face posibilă atribuirea faptului dacă ați vizitat o subpagină a site-ului.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Marketing cookies</strong> are used to track user behavior across different websites and to display personalized advertising based on the interests and surfing behavior of users. This includes, for example, advertising cookies that store an interaction with an advertisement on the website and pass it on to advertisers or a chat system for pre-sale questions and customer support.
ro_RO: <strong>Module cookie de marketing</strong> sunt utilizate pentru a urmări comportamentul utilizatorilor pe diferite site-uri web și pentru a afișa publicitate personalizată pe baza intereselor și comportamentului de navigare al utilizatorilor. Acestea includ, de exemplu, module cookie de publicitate care stochează o interacțiune cu o reclamă de pe site și o transmit agenților de publicitate sau un sistem de chat pentru întrebări înainte de vânzare și asistență pentru clienți.

[ctx: legal-text]
en: On this website, both the operator of the website and third-party services which are used on this website may set cookies and access its content. Who can access which cookies and their content differs between first-party and third-party cookies. First-party cookies are created by the visited website and can only be read by the website operator and integrated third-party services on this website. Third-party cookies are set by usually third-party services on other domains, can be read on all websites on which the service that controls the domain is embedded and, for example, used by advertising networks to track user behavior across different websites and offer personalized advertising.
ro_RO: Pe acest site web, atât operatorul site-ului, cât și serviciile terțe utilizate pot seta module cookie și accesa conținutul acestora. Cine poate accesa modulele cookie și conținutul lor diferă între modulele cookie de primă parte și cele de terță parte. Modulele cookie de primă parte sunt create de site-ul web vizitat și pot fi citite numai de operatorul site-ului și de serviciile terțe integrate pe acest site. Cookie-urile terță parte sunt de obicei create de servicii terțe pe alte domenii, pot fi citite pe toate site-urile web unde este integrat serviciul care controlează domeniul și, de exemplu, sunt utilizate de rețelele de publicitate pentru a urmări comportamentul utilizatorilor pe diferite site-uri și pentru a oferi publicitate personalizată.

[ctx: legal-text]
en: The cookie policy was last updated on {{dateOfUpdate}}.
ro_RO: Politica privind modulele cookie a fost actualizată ultima dată la {{dateOfUpdate}}.

en: Custom CSS
ro_RO: CSS personalizat

en: Please use this text input for custom CSS explicitly for your cookie banner. Custom CSS outside this field, e.g. in your theme options, will not work due to anti-adblocker optimization. Use class names like <code>rcb-headline</code> that you only see here in the customizer preview, and not auto-generated class names that look like <code>ac04ddfa165</code>.
ro_RO: Vă rugăm să folosiți această intrare de text pentru CSS personalizat în mod explicit pentru bannerul de cookie-uri. CSS-ul personalizat în afara acestui câmp, de exemplu, în opțiunile temei Dvs., nu va funcționa din cauza optimizării anti-adblocker-ului. Folosiți nume de clasă precum <code>rcb-headline</code> pe care le vedeți doar aici în previzualizarea personalizatorului, și nu nume de clasă generate automat care arată ca <code>ac04ddfa165</code>.

en: Anti-Adblocker optimization
ro_RO: Optimizare Anti-Adblocker

en: Some adblockers are able to block cookie banners. This means that these website visitors will never see the cookie banner and you cannot get consent from them to use more than the essential services. We have implemented several mechanisms that try to remove any technical indicators that adblockers can use to block the cookie banner. This includes CSS selections for styles.
ro_RO: Unele adblocker-e sunt capabile să blocheze bannerele pentru cookie-uri. Acest lucru înseamnă că acești vizitatori de site-uri web nu vor vedea niciodată bannerul pentru cookie-uri și nu poți obține consimțământul acestora pentru a utiliza mai mult decât serviciile esențiale. Am implementat mai multe mecanisme care încearcă să elimine orice indicatori tehnici pe care adblocker-ele le pot folosi pentru a bloca bannerul pentru cookie-uri. Aceasta include selecții CSS pentru stiluri.

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Disable
ro_RO: Dezactivează

en: The options "Accept all" and "Continue without consent" should be of the same type. Therefore, both should be a button or a link.
ro_RO: Opțiunile "Acceptă totul" și "Continuă fără consimțământ" ar trebui să fie de același tip. Prin urmare, ambele ar trebui să fie un buton sau un link.

en: Please note that from a legal point of view you have to give your visitor this option. With the currently selected setting, you are taking a risk.
ro_RO: Te rugăm să reții că, din punct de vedere juridic, trebuie să oferi această opțiune vizitatorului tău. Cu setarea selectată în prezent, îți asumi un risc.

en: Please note that from a legal perspective, you must give your visitor an equivalent way to give or refuse consent. In some countries of the EU it is also allowed to display an "X" in the upper right corner of the cookie banner instead of a button/link. With the currently selected setting you are taking a risk!
ro_RO: Vă rugăm să rețineți că, din punct de vedere juridic, trebuie să oferiți vizitatorului Dvs.o modalitate echivalentă de a-și da sau refuza consimțământul. În unele țări din UE este permisă, de asemenea, afișarea unui "X" în colțul din dreapta sus al bannerului pentru cookie-uri în locul unui buton/link. Cu setarea selectată în prezent vă asumați un risc!

en: Consent options
ro_RO: Opțiuni de consimțământ

en: Accept all
ro_RO: Acceptă tot

note: translators:
en: According to the %1$sGDPR recital 32%2$s, you are not allowed to pre-select services in the form of pre-selected checkboxes for the visitor. However, the GDPR and ePrivacy Directive do not prohibit the use of a button to agree to all services, if there is also a button to agree only to the essential services or to make a user-defined selection.
ro_RO: Conform %1$sconsiderentului GDPR 32%2$s, nu ai voie să preselectezi servicii sub formă de căsuțe de selectare preselectate pentru vizitator. Cu toate acestea, GDPR și Directiva ePrivacy nu interzic utilizarea unui buton pentru a accepta toate serviciile, dacă există și un buton pentru a accepta doar serviciile esențiale sau pentru a face o selecție definită de utilizator.

en: Button
ro_RO: Buton

en: Link
ro_RO: Legătură

en: Continue without consent
ro_RO: Continuă fără consimțământ

en: The GDPR (EU 2016/679) and ePrivacy Directive (EU 2009/136/EC) defines that visitors must be able to easily reject services, whereby essential services can be set in any case. Therefore, the visitor should be given this option in a similar manner to the "Accept all" button/link.
ro_RO: GDPR (UE 2016/679) și Directiva ePrivacy (UE 2009/136/CE) definesc faptul că vizitatorii trebuie să poată refuza cu ușurință serviciile, serviciile esențiale putând fi stabilite în orice caz. Prin urmare, vizitatorului ar trebui să i se ofere această opțiune într-un mod similar cu butonul/linkul "Acceptă toate".

en: Show close icon, to continue without consent
ro_RO: Afișează pictograma de închidere, pentru a continua fără consimțământ

en: An "X" icon is displayed at the top right of the cookie banner, which allows website visitors to close the cookie banner. It has the same function as clicking on the "Continue without consent" button/link.
ro_RO: O pictogramă "X" este afișată în dreapta sus a bannerului pentru cookie-uri, care permite vizitatorilor site-ului web să închidă bannerul pentru cookie-uri. Aceasta are aceeași funcție ca și când ai face clic pe butonul/linkul "Continuă fără consimțământ".

en: Individual privacy preferences
ro_RO: Preferințele individuale de confidențialitate

en: According to the GDPR and the ePrivacy Directive, the user must be free to choose which services to use and be informed about their purpose before giving consent. Therefore, the user must be given the opportunity to access the page with the individual privacy settings.
ro_RO: În conformitate cu GDPR și cu Directiva ePrivacy, utilizatorul trebuie să aibă libertatea de a alege ce servicii să utilizeze și să fie informat cu privire la scopul acestora înainte de a-și da consimțământul. Prin urmare, utilizatorului trebuie să i se ofere posibilitatea de a accesa pagina cu setările individuale de confidențialitate.

en: Order of the buttons
ro_RO: Ordinea butoanelor

note: translators:
en: According to the <a href="%s" target="_blank">guidance of the data protection authorities in Germany (German)</a>, there must be an equivalent way for your visitors to express their choice (agree to everything, continue without consent or an indivudual decision). Which order of options is considered equivalent is unclear. Therefore, the options should be arranged according to the cultural conditions of the main target country.
ro_RO: În conformitate cu <a href="%s" target="_blank">îndrumarea autorităților de protecție a datelor din Germania (germană)</a>, trebuie să existe o modalitate echivalentă pentru ca vizitatorii Dvs. să își exprime alegerea (să fie de acord cu totul, să continue fără consimțământ sau să ia o decizie individuală). Nu este clar care ordine a opțiunilor este considerată echivalentă. Prin urmare, opțiunile ar trebui să fie aranjate în funcție de condițiile culturale ale principalei țări țintă.

en: Service groups as bullet list
ro_RO: Grupuri de servicii sub formă de listă cu puncte

en: Show service groups as bullet list
ro_RO: Afișarea grupurilor de servicii sub formă de listă cu puncte

en: Custom choice in first view
ro_RO: Alegerea personalizată în prima vizualizare

en: Save button
ro_RO: Buton de salvare

en: Show save button always
ro_RO: Afișează întotdeauna butonul de salvare

en: Show save button only after a change by the user
ro_RO: Afișează butonul de salvare numai după o modificare efectuată de utilizator

en: Text of "Accept all" changes when user changes selection
ro_RO: Textul din "Acceptă tot" se modifică atunci când utilizatorul schimbă selecția

[ctx: legal-text]
en: Accept all
ro_RO: Acceptă tot

[ctx: legal-text]
en: Continue without consent
ro_RO: Continuă fără consimțământ

[ctx: legal-text]
en: Individual privacy preferences
ro_RO: Preferințele individuale de confidențialitate

[ctx: legal-text]
en: Save custom choices
ro_RO: Salvează alegerile personalizate

en: Link text decoration
ro_RO: Decorarea textului de legătură

en: Underline
ro_RO: Subliniere

en: The font size will be applied to the entire dialog. You can overwrite this setting e.g for headings in the respective section.
ro_RO: Dimensiunea fontului va fi aplicată întregului dialog. Poți suprascrie această setare, de exemplu, pentru titlurile din secțiunea respectivă.

en: Adopt font family from theme
ro_RO: Adoptă familia de fonturi din temă

en: Family
ro_RO: Familia

en: Box shadow settings
ro_RO: Setări de umbrire a casetei

en: Enable box shadow
ro_RO: Activează umbra casetei

en: Horizontal offset
ro_RO: Decalaj orizontal

en: Vertical offset
ro_RO: Decalaj vertical

en: Blur radius
ro_RO: Raza de estompare

en: Spread radius
ro_RO: Raza de dispersie

en: Color opacity
ro_RO: Opacitatea culorii

en: Footer
ro_RO: Subsol

en: Show "powered by" link
ro_RO: Afișează linkul "powered by"

en: Adopt background color
ro_RO: Adoptă culoarea de fundal

en: Define inner distance of the header.
ro_RO: Definește distanța interioară a antetului.

en: Adopt font family
ro_RO: Adoptă familia de fonturi

en: When the user moves the mouse over the footer links, it changes its color.
ro_RO: Atunci când utilizatorul trece cu mouse-ul peste linkurile din subsol, acesta își schimbă culoarea.

en: Top border
ro_RO: Marginea superioară

en: You can define an additional top border to separate the footer from the body.
ro_RO: Poți defini o margine superioară suplimentară pentru a separa foaia de subsol față de corp.

en: Language switcher
ro_RO: Comutator de limbă

en: Show with flags
ro_RO: Afișare cu steaguri

en: Show without flags
ro_RO: Afișare fără steaguri

en: Header
ro_RO: Antet

en: Image
ro_RO: Imagine

en: The recommended minimum height of your logo is <strong>128px</strong>. The width of your logo will be adjusted automatically.
ro_RO: Înălțimea minimă recomandată a logo-ului tău este de <strong>128px</strong>. Lățimea logo-ului va fi ajustată automat.

en: Image (x2 for Retina)
ro_RO: Imagine (x2 pentru Retina)

en: Alignment relative to headline
ro_RO: Alinierea în raport cu titlul

en: Above
ro_RO: Deasupra

en: Define the outer distance around the logo.
ro_RO: Definește distanța exterioară în jurul logo-ului.

en: Bottom border
ro_RO: Marginea inferioară

en: You can define an additional bottom border to separate the header from the body.
ro_RO: Puteți defini o margine inferioară suplimentară pentru a separa antetul de corp.

en: Checkbox
ro_RO: Casetă de validare

en: Checked state
ro_RO: Starea verificată

en: Check icon color
ro_RO: Verifică culoarea pictogramei

en: Group box
ro_RO: Casetă de grup

en: Define the inner distance of the group box.
ro_RO: Definește distanța interioară a casetei de grup.

en: Spacing between groups
ro_RO: Spațierea între grupuri

en: Border radius
ro_RO: Raza marginii

en: Headline
ro_RO: Titlul principal

en: Font color on hover
ro_RO: Culoarea fontului la trecerea peste

en: Appearance of service details
ro_RO: Apariția detaliilor serviciului

en: Initially hide less relevant details about services
ro_RO: Inițial, ascunde detalii mai puțin relevante despre servicii

en: If a service group is expanded in the individual privacy settings, all the services it contains will appear. Information per service that is less relevant for most website visitors, such as unsafe third countries or technical cookie definitions, is only displayed when further information about the service is expanded.
ro_RO: Dacă un grup de servicii este extins în setările individuale de confidențialitate, vor apărea toate serviciile pe care le conține. Informațiile pentru fiecare serviciu care sunt mai puțin relevante pentru majoritatea vizitatorilor site-ului, cum ar fi țările terțe nesigure sau definițiile tehnice ale modulelor cookie, sunt afișate numai atunci când sunt extinse informații suplimentare despre serviciu.

en: Adopt maximum width
ro_RO: Adoptă lățimea maximă

en: Description text align
ro_RO: Alinierea textului de descriere

en: "Save" button
ro_RO: Butonul "Salvează"

en: Define the inner distance of the button.
ro_RO: Definește distanța interioară a butonului.

en: Texts
ro_RO: Texte

en: "Save" button/link
ro_RO: Buton/link "Salvează"

en: "Show service information" link
ro_RO: Legătura "Afișează informații despre serviciu"

en: "Hide service information" link
ro_RO: Legătura "Ascund informațiile despre servicii"

en: Additional teachings below service groups
ro_RO: Învățături suplimentare sub grupuri de servicii

en: If you need to place additional instructions in your country, such as an introduction to deleting cookies, they can be displayed. Typically only necessary if you are deliberately addressing other jurisdictions outside the EU.
ro_RO: În cazul în care aveți nevoie de instrucțiuni suplimentare în țara Dvs., cum ar fi o introducere privind ștergerea modulelor cookie, acestea pot fi afișate. De obicei, este necesar doar dacă vă adresați în mod deliberat altor jurisdicții din afara UE.

[ctx: legal-text]
en: We use cookies and similar technologies on our website and process your personal data (e.g. IP address), for example, to personalize content and ads, to integrate media from third-party providers or to analyze traffic on our website. Data processing may also happen as a result of cookies being set. We share this data with third parties that we name in the privacy settings.
ro_RO: Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pe site-ul nostru web și prelucrăm datele tale cu caracter personal (de exemplu, adresa IP), de exemplu, pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a integra media de la furnizori terți sau pentru a analiza traficul pe site-ul nostru web. Prelucrarea datelor poate avea loc, de asemenea, ca urmare a setării cookie-urilor. Împărtășim aceste date cu terțe părți pe care le numim în setările de confidențialitate.

[ctx: legal-text]
en: The data processing may take place with your consent or on the basis of a legitimate interest, which you can object to in the privacy settings. You have the right not to consent and to change or revoke your consent at a later time. This revocation takes effect immediately but does not affect data already processed. For more information on the use of your data, please visit our {{privacyPolicy}}privacy policy{{/privacyPolicy}}.
ro_RO: Prelucrarea datelor poate avea loc cu consimțământul dumneavoastră sau pe baza unui interes legitim, la care vă puteți opune în setările de confidențialitate. Aveți dreptul să nu consimțiți și să vă modificați sau să vă revocați consimțământul la o dată ulterioară. Această revocare intră în vigoare imediat, dar nu afectează datele deja prelucrate. Pentru mai multe informații privind utilizarea datelor dumneavoastră, vă rugăm să vizitați {{privacyPolicy}}politica noastră de confidențialitate{{/privacyPolicy}}.

[ctx: legal-text]
en: Below you will find an overview of all services used by this website. You can view detailed information about each service and agree to them individually or exercise your right to object.
ro_RO: Mai jos vei găsi o prezentare generală a tuturor serviciilor utilizate de acest site. Poți vizualiza informații detaliate despre fiecare serviciu și le poți accepta individual sau îți poți exercita dreptul de opoziție.

[ctx: legal-text]
en: Show service information
ro_RO: Afișarea informațiilor despre servicii

[ctx: legal-text]
en: Hide service information
ro_RO: Ascunde informațiile despre servicii

en: The cookie banner is responsive even in the free version and works on mobile devices. Only further settings for a better individual appearance on mobile devices are only included in the PRO version.
ro_RO: Bannerul pentru cookie-uri este responsiv chiar și în versiunea gratuită și funcționează pe dispozitive mobile. Doar setările suplimentare pentru un aspect individual mai bun pe dispozitivele mobile sunt incluse doar în versiunea PRO.

en: The header <strong>will not be hidden</strong>, because otherwise there is no possibility to continue without consent in compliance with the ePrivacy Directive and the GDPR. Activate the button/link "Continue without consent" in the "Consent Options" section on level above to be able to hide the header on mobile devices!
ro_RO: Antetul <strong>nu va fi ascuns</strong>, deoarece altfel nu există posibilitatea de a continua fără consimțământ în conformitate cu Directiva ePrivacy și cu GDPR. Activează butonul/linkul "Continuă fără consimțământ" din secțiunea "Opțiuni de consimțământ" de la nivelul de mai sus pentru a putea ascunde antetul pe dispozitivele mobile!

en: Mobile experience
ro_RO: Experiența mobilă

en: Hide header
ro_RO: Ascunde antetul

en: Alignment
ro_RO: Alinierea

en: Scaling factor
ro_RO: Factor de scalare

en: Elements in the cookie banner can be scaled smaller or larger relative to the desktop view. Make sure that all elements are still clearly legible so that you obtain valid consents.
ro_RO: Elementele din bannerul pentru cookie-uri pot fi redimensionate mai mici sau mai mari în raport cu vizualizarea de pe desktop. Asigură-te că toate elementele sunt încă clar lizibile, astfel încât să obții consimțăminte valabile.

en: Vertical spacing scaling factor
ro_RO: Factorul de scalare a spațiului vertical

en: The vertical distance between elements can be decreased or increased relative to the desktop view.
ro_RO: Distanța verticală dintre elemente poate fi micșorată sau mărită în raport cu imaginea de pe desktop.

en: Sticky legal links widget
ro_RO: Sticky link-uri juridice widget

en: Enable animations for the menu and menu items
ro_RO: Activați animațiile pentru meniu și elementele de meniu

en: Icon layout
ro_RO: Dispunerea pictogramelor

en: Icon
ro_RO: Icoana

en: Fingerprint
ro_RO: Amprentă digitală

en: Padlock
ro_RO: Lacăt

en: Custom icon
ro_RO: Pictogramă personalizată

en: The width of your logo will be adjusted automatically. We highly recommend to use a square image as the rest of the image will be cut from the icon bubble.
ro_RO: Lățimea logo-ului dvs. va fi ajustată automat. Vă recomandăm să folosiți o imagine pătrată, deoarece restul imaginii va fi decupat din bula pictogramei.

en: Custom icon (x2 for Retina)
ro_RO: Pictogramă personalizată (x2 pentru Retina)

en: Icon size
ro_RO: Dimensiunea pictogramei

en: Icon and text color
ro_RO: Pictograma și culoarea textului

en: Outer distance
ro_RO: Distanța exterioară

en: Define the outer distance of the icon. The top-value defines the space between the icon and the menu.
ro_RO: Definește distanța exterioară a pictogramei. Valoarea de sus definește spațiul dintre pictogramă și meniu.

en: Inner distance
ro_RO: Distanța interioară

en: Active state
ro_RO: Stare activă

en: When the user moves the mouse over the sticky symbol or clicks on it, its color changes. These colors are also used for the menu items.
ro_RO: Atunci când utilizatorul trece cu mouse-ul peste simbolul lipicios sau face clic pe acesta, culoarea acestuia se schimbă. Aceste culori sunt utilizate și pentru elementele de meniu.

en: Menu items
ro_RO: Elemente de meniu

note: translators:
en: You can customize the texts for the menu items in %1$sCookie Banner > Texts > Sticky legal links widget%2$s.
ro_RO: Puteți personaliza textele pentru elementele de meniu în %1$sCookie Banner > Texte > Widgetul de linkuri legale lipicioase%2$s.

en: Font size
ro_RO: Mărimea fontului

en: Space between menu items
ro_RO: Spațiu între elementele de meniu

en: Define inner distance of the menu item.
ro_RO: Definește distanța interioară a elementului de meniu.

note: translators:
en: Use <code>{{minAge}}</code> as a placeholder for the age limit for minors in your country. Each country in the EU has its own age limits, which we have included in Real Cookie Banner. You can adjust the age limit in the %1$sage notice settings%2$s.
ro_RO: Folosiți <code>{{minAge}}</code> ca un simbol pentru limita de vârstă pentru minori în țara Dvs. Fiecare țară din UE are propriile limite de vârstă, pe care le-am inclus în Real Cookie Banner. Puteți ajusta limita de vârstă în setările %1$sde notificare a vârstei%2$s.

en: "Accept all" button/link
ro_RO: Buton/link "Acceptă tot"

en: "Continue without consent" button/link
ro_RO: Buton/link "Continuă fără consimțământ"

en: "Individual privacy preferences" button/link
ro_RO: Buton/link "Preferințe individuale de confidențialitate"

en: "Powered by" link text
ro_RO: Textul linkului "Powered by"

en: Consent for data processing in unsafe third countries
ro_RO: Consimțământul pentru prelucrarea datelor în țări terțe nesigure

en: Data processing notice in cookie banner
ro_RO: Notă privind prelucrarea datelor în bannerul pentru cookie-uri

en: Use <code>{{legalBasis}}</code> as a placeholder for the legal basis.
ro_RO: Utilizați <code>{{legalBasis}}</code> ca spațiu rezervat pentru URL-urile site-urilor externe.

en: Age notice
ro_RO: Notă privind vârsta

en: Age notice in cookie banner
ro_RO: Notă privind vârsta în bannerul pentru cookie-uri

en: Age notice in content blocker
ro_RO: Notă privind vârsta în content blocker

en: List of services
ro_RO: Lista de servicii

en: Naming of all services requiring consent in the first view
ro_RO: Numirea tuturor serviciilor care necesită consimțământ în prima vizualizare

en: Use <code>{{services}}</code> and <code>{{serviceGroups}}</code> as a placeholder for a list of services and groups.
ro_RO: Utilizează <code>{{services}}</code> și <code>{{serviceGroups}}</code> ca substituent pentru o listă de servicii și grupuri.

en: Naming of all services on the legal basis of the legitimate interest in the first view
ro_RO: Denumirea tuturor serviciilor pe baza legală a interesului legitim din prima vizualizare

en: Use <code>{{services}}</code> as a placeholder for a list of services with legitimate interest as legal basis.
ro_RO: Utilizează <code>{{services}}</code> ca spațiu liber pentru o listă de servicii având ca temei juridic interesul legitim.

en: Consent Forwarding
ro_RO: Transmiterea consimțământului

en: Consent forwarding to other websites
ro_RO: Transmiterea consimțământului către alte site-uri web

en: Use <code>{{websites}}</code> as a placeholder for the external website URLs.
ro_RO: Utilizează <code>{{websites}}}</code> ca spațiu rezervat pentru URL-urile site-urilor externe.

en: At the moment we do not provide a live preview for content blocker texts.
ro_RO: În acest moment, nu oferim o previzualizare live pentru textele content blocker-ului.

en: Use <code>{{name}}</code> as a placeholder for the content blocker name.
ro_RO: Utilizează <code>{{name}}}</code> ca un spațiu rezervat pentru numele content blocker-ului.

en: Link text, to show all required services
ro_RO: Textul linkului, pentru a afișa toate serviciile necesare

en: "Load content" button/link
ro_RO: Buton/link "Încărcare conținut"

en: Additional info below the "Load content" button
ro_RO: Informații suplimentare sub butonul "Încarcă conținutul"

en: Privacy settings history
ro_RO: Istoricul setărilor de confidențialitate

en: Revoke consents
ro_RO: Revocarea consimțământului

en: Revoke consents: Success message
ro_RO: Revocarea consimțămintelor: Mesaj de succes

en: Change privacy settings
ro_RO: Modificarea setărilor de confidențialitate

note: translators:
en: The standard texts in the cookie banner are worded carefully. If you customize them, make sure they are not misleading or riveting. According to the <a href="%s" target="_blank">Data Protection Commissioner of Baden-Wuerttemberg, Germany (Section B, 1.3.7.; German)</a>, for example, a headline "We love cookies" is already misleading.
ro_RO: Textele standard din bannerul pentru cookie-uri sunt redactate cu atenție. Dacă le personalizați, asigurați-vă că nu sunt înșelătoare sau captivante. Conform <a href="%s" target="_blank">Comisarul pentru protecția datelor din Baden-Wuerttemberg, Germania (secțiunea B, 1.3.7.; germană)</a>, de exemplu, un titlu precum "Iubim cookie-urile" este deja înșelător.

note: translators:
en: Consent for data processing in unsafe third countries is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Consent%2$s to activate it.
ro_RO: Consimțământul pentru prelucrarea datelor în țări terțe nesigure este în prezent dezactivat. Vă rugăm să navigați la %1$sSetări > Consimțământ%2$s pentru a-l activa.

note: translators:
en: Age notice is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Consent%2$s to activate it.
ro_RO: Anunțul privind vârsta este în prezent dezactivat. Te rugăm să navighezi la %1$sSetări > Consimțământ%2$s pentru a-l activa.

note: translators:
en: Naming of all services in first view is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Consent%2$s to activate it.
ro_RO: Denumirea tuturor serviciilor în prima vizualizare este în prezent dezactivată. Te rugăm să navighezi la %1$sSetări > Consimțământ%2$s pentru a-l activa.

note: translators:
en: Consent Forwarding is currently disabled or no external hosts have been defined (a different domain than the current website domain). Please navigate to %1$sSettings > Consent Forwarding%2$s to configure it.
ro_RO: Redirecționare consimțământ este în prezent dezactivat sau nu au fost definite gazde externe (un domeniu diferit de domeniul actual al site-ului web). Te rugăm să navighezi la %1$sSetări > Redirecționare consimțământ%2$s pentru a-l configura.

[ctx: legal-text]
en: Privacy preferences
ro_RO: Preferințe de confidențialitate

[ctx: legal-text]
en: Set privacy settings individually
ro_RO: Configurează setările de confidențialitate în mod individual

[ctx: legal-text]
en: Some services process personal data in unsafe third countries. By consenting, you also consent to data processing of labeled services per {{legalBasis}}, with risks like inadequate legal remedies, unauthorized access by authorities without information or possibility of objection, unauthorised transfer to third parties, and inadequate data security measures.
ro_RO: Unele servicii prelucrează date personale în țări terțe nesigure. Prin consimțământul dumneavoastră, consimțiți, de asemenea, la prelucrarea datelor serviciilor etichetate conform {{legalBasis}}, cu riscuri precum remedii juridice inadecvate, acces neautorizat de către autorități fără informații sau posibilitatea de obiecție, transfer neautorizat către părți terțe și măsuri inadecvate de securitate a datelor.

[ctx: legal-text]
en: You are under {{minAge}} years old? Then you cannot consent to optional services. Ask your parents or legal guardians to agree to these services with you.
ro_RO: Ai sub {{minAge}} ani? În acest caz, nu îți poți da acordul pentru serviciile opționale. Cere părinților sau tutorilor legali să accepte aceste servicii împreună cu tine.

[ctx: legal-text]
en: You are under {{minAge}} years old? Unfortunately, you are not permitted to consent to this service to view this content. Please ask your parents or guardians to agree to the service with you!
ro_RO: Ai sub {{minAge}} ani? Din nefericire, nu ai permisiunea de a accesa acest serviciu pentru a vizualiza acest conținut. Te rugăm să le ceri părinților sau tutorilor tăi să accepte serviciul împreună cu tine!

[ctx: legal-text]
en: By accepting all services, you allow {{services}} to be loaded. These services are divided into groups {{serviceGroups}} according to their purpose (belonging marked with superscript numbers).
ro_RO: Prin acceptarea tuturor serviciilor, permiți încărcarea {{services}}. Aceste servicii sunt împărțite în grupuri {{serviceGroups}} în funcție de scopul lor (apartenența marcată cu numere superscript).

[ctx: legal-text]
en: In addition, {{services}} are loaded based on a legitimate interest.
ro_RO: În plus, {{services}} sunt încărcate pe baza unui interes legitim.

[ctx: legal-text]
en: Your consent is also applicable on {{websites}}.
ro_RO: Consimțământul Dvs. se aplică, de asemenea, pe {{websites}}.

[ctx: legal-text]
en: Accept services and load content
ro_RO: Acceptarea serviciilor și încărcarea conținutului

[ctx: legal-text]
en: Loading the blocked content will adjust your privacy settings. Content from this service will not be blocked in the future.
ro_RO: Încărcarea conținutului blocat va ajusta setările de confidențialitate. Conținutul din acest serviciu nu va mai fi blocat în viitor.

[ctx: legal-text]
en: Change privacy settings
ro_RO: Modificarea setărilor de confidențialitate

[ctx: legal-text]
en: Privacy settings history
ro_RO: Istoricul setărilor de confidențialitate

[ctx: legal-text]
en: Revoke consents
ro_RO: Revocarea consimțământului

[ctx: legal-text]
en: You have successfully revoked consent for services with its cookies and personal data processing. The page will be reloaded now!
ro_RO: Ați revocat cu succes consimțământul pentru serviciile cu cookie-uri și prelucrarea datelor cu caracter personal. Pagina va fi reîncărcată acum!

en: WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner
ro_RO: WordPress Cookie Plugin de la Real Cookie Banner

en: WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner
ro_RO: WordPress Cookie Notice de la Real Cookie Banner

en: Cookie Consent with Real Cookie Banner
ro_RO: Consimțământul pentru cookie-uri cu Real Cookie Banner

en: GDPR Cookie Consent with Real Cookie Banner
ro_RO: Consimțământul GDPR cu privire la cookie-uri cu Real Cookie Banner

en: Consent Management Platform by Real Cookie Banner
ro_RO: Platforma de gestionare a consimțământului de către Real Cookie Banner

en: Cookie Consent Banner by Real Cookie Banner
ro_RO: Banner de consimțământ al cookie-urilor de la Real Cookie Banner

en: The navigation menu could not be found.
ro_RO: Meniul de navigare nu a putut fi găsit.

en: Success message
ro_RO: Mesaj de succes

en: Add to Menu
ro_RO: Adaugă la meniu

note: translators:
en: There seems to be something generally wrong with the REST API of your WordPress instance. Please deactivate Real Cookie Banner and then check under <a href="%s">Tools > Site Health</a> whether errors regarding the REST API are listed there.
ro_RO: Se pare că, în general, ceva nu este în regulă cu API-ul REST al instanței tale WordPress. Vă rugăm să dezactivați Real Cookie Banner și apoi verificați la <a href="%s">Tools > Site Health</a> dacă acolo sunt listate erori referitoare la REST API.

en: <strong>Consent cannot be saved in the cookie banner:</strong> Website visitors (not logged into WordPress) currently cannot save consents in the cookie banner. This may result in the cookie banner being displayed again each time the website visitor visits a page.
ro_RO: <strong>Consimțământul nu poate fi salvat în bannerul cookie:</strong> Vizitatorii site-ului web (care nu sunt conectați la WordPress) nu pot salva în prezent consimțămintele în bannerul cookie-urilor. Acest lucru poate duce la afișarea din nou a bannerului de cookie-uri de fiecare dată când vizitatorul site-ului web vizitează o pagină.

note: translators:
en: The consent would be saved via the WP REST API route %s. The following problems with your WordPress installation were detected during the automatic error analysis:
ro_RO: Consimțământul va fi salvat prin intermediul rutei API REST WP %s. În timpul analizei automate a erorilor au fost detectate următoarele probleme cu instalarea WordPress:

note: translators:
en: HTTP error code <a href="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Status/%1$d" target="_blank"><code>%1$d</code></a> has been returned by the server. This indicates that the <a href="%2$s" target="_blank">WP REST API may have been proactively blocked</a>.
ro_RO: Codul de eroare HTTP <a href="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Status/%1$d" target="_blank"><code>%1$d</code> </a> a fost returnat de către server. Acest lucru indică faptul că este posibil ca <a href="%2$s" target="_blank">API-ul REST WP să fi fost blocat în mod proactiv</a>.

note: translators:
en: Response from the server is malformed. This indicates, for example, that another plugin is manipulating the response. In the following, you find the server response:
ro_RO: Răspunsul de la server este deformat. Acest lucru indică, de exemplu, faptul că un alt plugin manipulează răspunsul. În cele ce urmează, găsiți răspunsul serverului:

note: translators:
en: Cookie with the saved consent (name starts with <code>real_cookie_banner</code>) was not part of the server response. Perhaps you have configured your <a href="%s" target="_blank">webserver to drop all cookies before sending the response</a>.
ro_RO: Cookie-ul cu consimțământul salvat (numele începe cu <code>real_cookie_banner</code>) nu a făcut parte din răspunsul serverului. Poate că ați configurat serverul web <a href="%s" target="_blank">pentru a renunța la toate cookie-urile înainte de a trimite răspunsul</a>.

note: translators:
en: Cookie <code>%1$s</code> with saved consent has been responded by server, but with the invalid cookie path <code>%2$s</code>. You may have an <a href="%3$s" target="_blank">error in your WordPress configuration file</a>.
ro_RO: Cookie-ul <code>%1$s</code> cu consimțământul salvat a fost răspuns de către server, dar cu calea cookie invalidă <code>%2$s</code> . Este posibil să aveți o eroare în fișierul de configurare WordPress <a href="%3$s" target="_blank"></a> .

note: translators:
en: Cookie <code>%1$s</code> with saved consent has been responded to by the server, but with a <code>HttpOnly</code> flag, which means that the Real Cookie Banner JavaScript does not have permission to read it. You probably have <a href="%2$s" target="_blank">too strict security settings configured in your web server</a>.
ro_RO: Cookie-ul <code>%1$s</code> cu consimțământul salvat a fost răspuns de către server, dar cu un marker <code>HttpOnly</code>, ceea ce înseamnă că Real Cookie Banner JavaScript nu are permisiunea de a-l citi. Probabil că aveți <a href="%2$s" target="_blank">setări de securitate prea stricte configurate în serverul dvs. web</a>.

note: translators:
en: Response of the server contains a <code>Location</code> header, which leads to a redirection of the save request instead of saving. You probably have an <a href="%2$s" target="_blank">incorrect trailing slash configuration in your web server</a>.
ro_RO: Răspunsul serverului conține un antet <code>Location</code>, ceea ce duce la redirecționarea cererii de salvare în loc de salvare. Probabil că aveți o <a href="%2$s" target="_blank">configurare incorectă a barei oblice finale în serverul dvs. web</a>.

note: translators:
en: Since the request returned a <code>403</code> error, it is possible that the IP of your server has been blocked for internal loopback requests. We have checked the <code>.htaccess</code> file and found that the following line could be the trigger for this, which you should check and remove: <code>%s</code>.
ro_RO: Din moment ce solicitarea a returnat o eroare <code>403</code>, este posibil ca IP-ul serverului dvs. să fi fost blocat pentru solicitări interne de tip loopback. Am verificat fișierul <code>.htaccess</code> și am constatat că următoarea linie ar putea fi declanșatorul acestei situații, pe care ar trebui să o verificați și să o eliminați: <code>%s</code> .

note: translators:
en: We have <a href="%s" target="_blank">explained typical misconfigurations and solutions</a> for this issue in a detailed article. If you do not know how to solve this problem, please contact the technical contact person for your website!
ro_RO: Pe <a href="%s" target="_blank">am explicat într-un articol detaliat configurațiile greșite tipice și soluțiile</a> pentru această problemă. Dacă nu știți cum să rezolvați această problemă, vă rugăm să contactați persoana de contact tehnic pentru site-ul dumneavoastră!

en: Check consent storage process again
ro_RO: Verificați din nou procesul de stocare a consimțământului

en: Changes have been made to the templates you use in Real Cookie Banner. You should review the proposed changes and adjust your services and/or content blockers if necessary to be able to remain legally compliant. The following services are affected:
ro_RO: Au fost efectuate modificări la șabloanele pe care le utilizați în Real Cookie Banner. Ar trebui să analizați modificările propuse și să vă ajustați serviciile și/sau blocajele de conținut, dacă este necesar, pentru a putea rămâne în conformitate cu legislația. Sunt afectate următoarele servicii:

en: Service (Cookie)
ro_RO: Serviciu (Cookie)

en: Review changes
ro_RO: Revizuirea modificărilor

en: Dismiss notice
ro_RO: Respinge notificarea

en: Templates in Real Cookie Banner have been replaced by new templates. You should check whether you want to replace the new service and/or content blocker with the new one in order to remain legally compliant. The following services are affected:
ro_RO: Șabloanele din Real Cookie Banner au fost înlocuite cu șabloane noi. Ar trebui să verifici dacă vrei să înlocuiești noul content blocker și/sau de servicii cu cel nou, pentru a rămâne în conformitate cu prevederile legale. Următoarele servicii sunt afectate:

en: Replace
ro_RO: Înlocuiește

en: Activate Google Consent Mode
ro_RO: Activează Google Consent Mode

en: You are obtaining consent for Google services and have activated Google Consent Mode at the same time. However, you have not yet specified in the named services which consent types should be requested in accordance with Google Consent Mode. Please add these in the following services:
ro_RO: Obține consimțământul pentru serviciile Google și ai activat în același timp Google Consent Mode. Cu toate acestea, nu ai specificat încă în serviciile menționate ce tipuri de consimțământ ar trebui să fie solicitate în conformitate cu Google Consent Mode. Te rugăm să le adaugi în următoarele servicii:

en: Edit service
ro_RO: Editează serviciul

en: You have activated Google Consent Mode and agreed to recommendations for the use of Google services without consent. At the same time, you only allow the following services to be loaded after obtaining consent. Please check whether you want to use the following services on your website based on a legitimate interest (even before Google receiving consent into consent types accordance with Google Consent Mode and therefore e.g. not setting advertising cookies):
ro_RO: Ai activat Google Consent Mode și ai acceptat recomandările pentru utilizarea serviciilor Google fără consimțământ. În același timp, permiți încărcarea următoarelor servicii numai după obținerea consimțământului. Te rugăm să verifici dacă dorești să utilizezi următoarele servicii pe site-ul tău web pe baza unui interes legitim (chiar înainte ca Google să primească consimțământul în tipuri de consimțământ în conformitate cu Google Consent Mode și, prin urmare, de exemplu, să nu setezi cookie-uri publicitare):

en: You obtain consent for <strong>Google Analytics 4</strong> using Real Cookie Banner. In order to continue to create audiences in Google Analytics 4, you must have configured Google Consent Mode in your cookie banner as of March 2024.
ro_RO: Obțineți consimțământul pentru <strong>Google Analytics 4</strong> folosind Real Cookie Banner. Pentru a continua să creați audiențe în Google Analytics 4, trebuie să fi configurat Google Consent Mode în bannerul pentru cookie-uri începând cu martie 2024.

en: I do not use "Audiences" in Google Analytics 4
ro_RO: Nu folosesc "Audiențe" în Google Analytics 4

en: You obtain consent for <strong>Google Ads Conversion Tracking and Remarketing</strong> using Real Cookie Banner. From March 2024, conversions will only be processed by Google Ads if consent is obtained using Google Consent Mode. This data is also required in order to be able to continue to run remarketing campaigns in Google Ads.
ro_RO: Obțineți consimțământul pentru <strong>Google Ads Conversion Tracking și Remarketing</strong> folosind Real Cookie Banner. Începând cu martie 2024, conversiile vor fi procesate de Google Ads numai dacă se obține consimțământul prin intermediul Google Consent Mode. Aceste date sunt, de asemenea, necesare pentru a putea derula în continuare campanii de remarketing în Google Ads.

en: Ignore
ro_RO: Ignoră

en: There are no privacy policies with further information linked for the following services in your cookie banner. We now consider these to be mandatory in order to comply with the information obligations under the GDPR. Please provide a privacy policy for each service!
ro_RO: Nu există politici de confidențialitate cu informații suplimentare legate de următoarele servicii în bannerul pentru cookie-uri. Considerăm acum că acestea sunt obligatorii pentru a respecta obligațiile de informare prevăzute de GDPR. Te rugăm să furnizezi o politică de confidențialitate pentru fiecare serviciu!

en: Set privacy policy URL
ro_RO: Setează URL-ul politicii de confidențialitate

note: translators:
en: Real Cookie Banner offers new service templates for <strong>%1$s</strong> and for handling external URLs <strong>%2$s</strong>, which may be of interest to you.
ro_RO: Real Cookie Banner oferă noi modele de servicii pentru <strong>%1$s</strong> și pentru gestionarea URL-urilor externe <strong>%2$s</strong> , care ar putea fi de interes pentru dvs.

note: translators:
en: Real Cookie Banner offers new service templates for <strong>%s</strong> that may be of interest to you.
ro_RO: Real Cookie Banner oferă noi modele de servicii pentru <strong>%s</strong> care ar putea fi de interes pentru dvs.

note: translators:
en: Real Cookie Banner offers new service templates for handling external URLs <strong>%s</strong>, which may be of interest to you.
ro_RO: Real Cookie Banner oferă noi modele de servicii pentru gestionarea URL-urilor externe <strong>%s</strong> , care ar putea fi de interes pentru dvs.

en: Start the scanner to check if the service template can be used for your case and will be suggested in the scanner!
ro_RO: Porniți scanerul pentru a verifica dacă șablonul de serviciu poate fi utilizat pentru cazul dvs. și va fi sugerat în scaner!

note: translators:s
en: <strong>%1$s</strong> is processing data to %2$s
ro_RO: <strong>%1$s</strong> procesează date către %2$s

en: Some services perform data processing in unsafe third countries within the meaning of data protection regulations.  In the service configurations, you have stated that no security mechanisms are in place for this data processing. You should obtain special consent for this or only use services with data processing in secure countries or with appropriate security mechanisms.
ro_RO: Unele servicii efectuează prelucrarea datelor în țări terțe nesigure în sensul reglementărilor privind protecția datelor. În configurațiile serviciului, ați declarat că nu există mecanisme de securitate pentru această prelucrare a datelor. Ar trebui să obțineți un consimțământ special în acest sens sau să utilizați numai servicii cu prelucrare a datelor în țări sigure sau cu mecanisme de securitate adecvate.

en: <strong>[ACTION REQUIRED]</strong> As of January 16, 2024, Google AdSense will only display advertising on your website if you obtain consent in accordance with the TCF standard. You must act now to continue earning advertising revenue!
ro_RO: <strong>[ACȚIUNE NECESARĂ]</strong> Începând cu 16 ianuarie 2024, Google AdSense va afișa publicitate pe site-ul tău web numai dacă obții consimțământul în conformitate cu standardul TCF. Trebuie să acționezi acum pentru a continua să obții venituri din publicitate!

en: You are currently obtaining non-standard compliant consent for Google Adsense via Real Cookie Banner. Please delete the Google AdSense service and Google AdSense content blocker in the Real Cookie Banner settings and then configure the TCF integration.
ro_RO: În prezent, obții un consimțământ neconform cu standardele pentru Google Adsense prin intermediul Real Cookie Banner. Te rugăm să ștergi serviciul Google AdSense și Google AdSense content blocker în setările Real Cookie Banner și apoi să configurezi integrarea TCF.

en: Read instructions for Google AdSense configuration with TCF consents
ro_RO: Citește instrucțiunile pentru configurarea Google AdSense cu consimțământul TCF

en: You have enabled or disabled plugins on your website, which may require your cookie banner to be adjusted. Please scan your website again as soon as you have finished the changes!
ro_RO: Ați activat sau dezactivat plugin-uri pe site-ul dvs. web, ceea ce poate necesita ajustarea bannerului pentru cookie-uri. Vă rugăm să vă scanați din nou site-ul web imediat ce ați finalizat modificările!

en: Scan website again
ro_RO: Scanează din nou site-ul web

en: Are you really embedding ads and content from all created TCF vendors on your website? <strong>Asking for consent from vendors you don't use could be an abuse of rights and could make the entire consent ineffective.</strong> You make it difficult for your website visitors to make an informed choice by using too many vendors. We therefore recommend you to create only TCF vendors that you actually use!
ro_RO: Chiar integrezi pe site-ul tău reclame și conținut de la toți furnizorii TCF creați? <strong>Solicitarea consimțământului de la furnizori pe care nu îi utilizezi ar putea fi un abuz de drept și ar putea face ca întregul consimțământ să fie ineficient.</strong> Prin utilizarea unui număr prea mare de furnizori, le îngreunezi vizitatorilor site-ului tău să facă o alegere în cunoștință de cauză. Prin urmare, îți recomandăm să creezi numai furnizori TCF pe care îi utilizezi cu adevărat!

en: Configure TCF vendors
ro_RO: Configurarea furnizorilor TCF

en: Scan this page
ro_RO: Scanează această pagină

note: translators:
en: %d recommendation found | %d recommendations found
ro_RO[0]: %d recomandare găsită
ro_RO[1]: %d recomandări găsite
ro_RO[2]: %d recomandări găsite

en: Review
ro_RO: Revizuire

note: translators:
en: You have embedded the following services on your website: %s You may need to obtain consent for these services via your cookie banner to be able to use them in accordance with data protection regulations.
ro_RO: Ați încorporat următoarele servicii pe site-ul dvs. web: %s Este posibil să fie necesar să obțineți consimțământul pentru aceste servicii prin intermediul bannerului pentru cookie-uri pentru a le putea utiliza în conformitate cu reglementările privind protecția datelor.

en: Please provide a `text` attribute in your shortcode!
ro_RO: Vă rugăm să furnizați un atribut `text` în shortcode-ul Dvs.!

note: translators:
en: Please provide a `type` attribute in your shortcode. Allowed: %s!
ro_RO: Vă rugăm să furnizați un atribut `type` în shortcode-ul Dvs. Permise: %s!

en: This legal link on your website has the corresponding functionality. It is deactivated in the preview you are currently in.
ro_RO: Acest link legal de pe site-ul dvs. are funcționalitatea corespunzătoare. Acesta este dezactivat în previzualizarea în care vă aflați în prezent.
