n/a - en to it_IT translation catalogue (906 entries)

en:  and
it_IT:  e

en: "Accept all" button/link
it_IT: Pulsante/link "Accettare tutto"

en: "Continue without consent" button/link
it_IT: Pulsante/link "Continuare senza consenso"

en: "Hide service information" link
it_IT: Collegamento "Nascondi informazioni sul servizio"

en: "Individual privacy preferences" button/link
it_IT: Pulsante/link "Preferenze individuali sulla privacy"

en: "Load content" button/link
it_IT: Pulsante/link "Caricare contenuto"

en: "Powered by" link text
it_IT: Testo del link "Alimentato da"

en: "Save" button
it_IT: Pulsante "Salva"

en: "Save" button/link
it_IT: Pulsante/link "Salva"

en: "Show service information" link
it_IT: Collegamento "Mostra informazioni sul servizio"

en: %1$d pages failed to be scanned. | %1$d pages failed to be scanned.
it_IT[0]: %1$d le pagine non sono state scansionate.
it_IT[1]: %1$d le pagine non sono state scansionate.

en: %1$s <strong>%2$s</strong> could not be created due to the following error: <code>%3$s</code>. Skipped.
it_IT: %1$s <strong>%2$s</strong> non ha potuto essere creato a causa del seguente errore: <code>%3$s</code>. Saltato.

en: %d recommendation found | %d recommendations found
it_IT[0]: %d raccomandazione trovata
it_IT[1]: %d raccomandazioni trovate

en: %s is a network of globally distributed servers that cache content and deliver it to your website visitors faster based on their location, reducing website load times and improving performance. This technology is also known as a content delivery network (CDN). {{strong}}Servers may also be located in countries that are considered unsafe in terms of data protection law.{{/strong}}
it_IT: %s è una rete di server distribuiti a livello globale che memorizzano nella cache i contenuti e li consegnano più velocemente ai visitatori del suo sito web in base alla loro posizione, riducendo i tempi di caricamento del sito web e migliorando le prestazioni. Questa tecnologia è nota anche come rete di distribuzione dei contenuti (CDN). {{strong}}I server possono anche essere situati in Paesi considerati non sicuri in termini di legge sulla protezione dei dati.{{/strong}}

en: %s unfortunately sets cookies that are not technically essential according to our knowledge, for which consent would be required. At the same time, the CDN cannot be blocked with a content blocker until the website visitors have given their consent, as otherwise parts of your website may malfunction. Therefore, in our legal opinion, {{strong}}it is not possible to use this service in a legally compliant manner.{{/strong}}
it_IT: %s purtroppo imposta dei cookie che non sono tecnicamente essenziali secondo le nostre conoscenze, per i quali sarebbe necessario il consenso. Allo stesso tempo, il CDN non può essere bloccato con un content blocker fino a quando i visitatori del sito web non hanno dato il loro consenso, perché altrimenti alcune parti del suo sito web potrebbero non funzionare correttamente. Pertanto, secondo il nostro parere legale, {{strong}} non è possibile utilizzare questo servizio in modo legalmente conforme.{{/strong}}

en: <strong>%1$s</strong> is processing data to %2$s
it_IT: <strong>%1$s</strong> sta elaborando i dati per %2$s

en: <strong>%s</strong>: You are trying to import a template but have not activated a licence. Please activate a licence so that you can import services and content blockers created from templates here! Skipped.
it_IT: <strong>%s</strong>: Sta cercando di importare un modello ma non ha attivato una licenza. La preghiamo di attivare una licenza per poter importare servizi e blocchi di contenuti creati da modelli qui! Saltato.

en: <strong>%s</strong>: You are trying to import a template from Real Cookie Banner PRO, but here you are using the free version of the plugin. Please remove this service before exporting the services or use the PRO version on this website! Skipped.
it_IT: <strong>%s</strong>: Sta cercando di importare un modello da Real Cookie Banner PRO, ma qui sta utilizzando la versione gratuita del plugin. La preghiamo di rimuovere questo servizio prima di esportare i servizi o di utilizzare la versione PRO su questo sito web! Saltato.

en: <strong>Adblocker detected</strong>: You may use an adblocker in your browser. This can block parts of the settings of the Real Cookie Banner and thus lead to errors. <strong>Please deactivate your adblocker for your own website!</strong>
it_IT: <strong>Adblocker ha rilevato</strong>: È possibile che utilizzi un adblocker nel suo browser. Questo può bloccare alcune impostazioni del Real Cookie Banner e quindi causare errori. <strong>La preghiamo di disattivare il suo adblocker per il suo sito web!</strong>

en: <strong>Be sure to review the following points and consider whether you would like to adjust them in your cookie banner configuration!</strong> You decide which changes to activate or ignore - we don't make any fundamental changes without your consent.
it_IT: <strong>Si assicuri di esaminare i seguenti punti e valuti se desidera modificarli nella configurazione del suo banner di cookie!</strong> È lei a decidere quali modifiche attivare o ignorare - non apportiamo modifiche fondamentali senza il suo consenso.

en: <strong>Consent cannot be saved in the cookie banner:</strong> Website visitors (not logged into WordPress) currently cannot save consents in the cookie banner. This may result in the cookie banner being displayed again each time the website visitor visits a page.
it_IT: <strong>Il consenso non può essere salvato nel banner dei cookie:</strong> I visitatori del sito web (non connessi a WordPress) attualmente non possono salvare i consensi nel banner dei cookie. Ciò può comportare che il banner dei cookie venga visualizzato nuovamente ogni volta che il visitatore del sito web visita una pagina.

en: <strong>Pixel Manager for WooCommerce</strong> embed trackers by default without waiting for consent. Please activate "Enable Explicit Consent Mode" under <a href="%1$s"><i>WooCommerce > Pixel Manager > Advanced > Cookie Consent Management</i></a> to embed trackers only after consent. In addition, since you are using Real Cookie Banner, you need to enable all the suggested service templates in <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> for the trackers embedded with "Pixel Manager for WooCommerce".
it_IT: <strong>Pixel Manager per WooCommerce</strong> incorpora i tracker per impostazione predefinita senza attendere il consenso. Attivi "Abilita modalità consenso esplicito" in <a href="%1$s"><i>WooCommerce > Pixel Manager > Avanzate > Gestione consenso cookie</i></a> per incorporare i tracker solo dopo il consenso. Inoltre, poiché utilizza Real Cookie Banner, deve attivare tutti i modelli di servizio suggeriti in <a href="%2$s"><i>Cookie > Scanner</i></a> per i tracker incorporati con "Pixel Manager for WooCommerce".

en: <strong>Pixel Your Site</strong> embed trackers by default without waiting for consent. Please activate the Real Cookie Banner integration under <a href="%1$s"><i>PixelYourSite > Consent</i></a> to embed trackers only after consent. In addition, since you are using Real Cookie Banner, you need to enable all the suggested service templates in <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> for the trackers embedded with "PixelYourSite".
it_IT: <strong>Pixel Your Site</strong> incorpora i tracker per impostazione predefinita senza attendere il consenso. Attivi l'integrazione di Real Cookie Banner in <a href="%1$s"><i>PixelYourSite > Consenso</i></a> per incorporare i tracker solo dopo il consenso. Inoltre, poiché utilizza Real Cookie Banner, deve attivare tutti i modelli di servizio suggeriti in <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> per i tracker incorporati con "PixelYourSite".

en: <strong>Real Cookie Banner allows you to automatically configure all relevant TCF vendors for your cookie banner,</strong> so you don't have to manually set up hundreds of vendors to maximize revenue.
it_IT: <strong>Real Cookie Banner le permette di configurare automaticamente tutti i fornitori TCF rilevanti per il suo cookie banner,</strong> in modo da non dover impostare manualmente centinaia di fornitori per massimizzare le entrate.

en: <strong>You have not yet consented to collecting telemetry data.</strong> They do not contain any personal data about your website visitors. We would be very pleased if we could learn from your usage behavior as well!
it_IT: <strong>Lei non ha ancora acconsentito alla raccolta dei dati telemetrici.</strong> Non contengono dati personali sui visitatori del suo sito web. Saremmo molto lieti se potessimo imparare anche dal suo comportamento di utilizzo!

en: <strong>You should adopt the new standard text for third-country data processing in the cookie banner to correctly inform about all possible safety mechanisms!</strong> The settings for the security mechanisms themselves can be configured for each service.
it_IT: <strong>Dovrebbe adottare il nuovo testo standard per il trattamento dei dati di Paesi terzi nel banner dei cookie per informare correttamente su tutti i possibili meccanismi di sicurezza!</strong> Le impostazioni dei meccanismi di sicurezza stessi possono essere configurate per ogni servizio.

en: <strong>You should definitely take a look at the following points and apply them to your cookie banner configuration!</strong> You decide which changes to activate or ignore - we don't make any fundamental changes without your consent.
it_IT: <strong>È necessario prendere in considerazione i seguenti punti e applicarli alla configurazione del cookie banner! </strong> Sarà l'utente a decidere quali modifiche attivare o ignorare: non apporteremo alcuna modifica fondamentale senza il suo consenso.

en: <strong>You should definitely take a look at the following points, because we have adjusted the behavior of the cookie banner.</strong> All changes can be optionally activated or ignored. We will not fundamentally change your cookie banner without your consent.
it_IT: <strong>Dovrebbe assolutamente dare un'occhiata ai punti seguenti, perché abbiamo modificato il comportamento del cookie banner.</strong> Tutte le modifiche possono essere facoltativamente attivate o ignorate. Non modificheremo radicalmente il suo cookie banner senza il suo consenso.

en: <strong>[ACTION REQUIRED]</strong> As of January 16, 2024, Google AdSense will only display advertising on your website if you obtain consent in accordance with the TCF standard. You must act now to continue earning advertising revenue!
it_IT: <strong>[AZIONE NECESSARIA]</strong> A partire dal 16 gennaio 2024, Google AdSense visualizzerà la pubblicità sul suo sito web solo se otterrà il consenso in conformità allo standard TCF. Deve agire ora per continuare a guadagnare entrate pubblicitarie!

en: A cookie banner for your website is installed. With it, you can integrate e.g. <strong>Google Analytics, Google Maps or YouTube videos</strong> legally compliant. You just have to configure it!
it_IT: Viene installato un cookie banner per il suo sito web. Con esso, può integrare ad esempio <strong>Google Analytics, Google Maps o i video di YouTube</strong> in modo conforme alla legge. Deve solo configurarlo!

en: A cookie policy is a document that lists all the cookies and similar instruments used on a website and provides comprehensive information about each cookie. There <strong>is no obligation</strong> to create a cookie policy under the GDPR or the ePrivacy Directive. But it can help you to present the handling of cookies and cookie-like technologies to your website visitors transparently and separately from your privacy policy.
it_IT: Una politica sui cookie è un documento che elenca tutti i cookie e strumenti simili utilizzati su un sito web e fornisce informazioni complete su ciascun cookie. Non c'è <strong>obbligo</strong> di creare una politica sui cookie ai sensi del GDPR o della Direttiva ePrivacy. Tuttavia, può aiutarla a presentare ai visitatori del suo sito web la gestione dei cookie e delle tecnologie simili ai cookie in modo trasparente e separato dalla sua politica sulla privacy.

en: A cookie policy is a document that lists all the cookies used on a website and provides comprehensive information about each cookie. They also help website visitors understand how their data is used, how long cookies remain on their device and other important information. Creating a cookie policy can help to clearly divide up the information on your website and avoid having to enter everything in the privacy policy. While your privacy policy encompasses details about all the data you gather, handle, store, or transmit, a cookie policy specifically focuses on cookies. There is <strong>no obligation</strong> to create a cookie policy under the GDPR or the ePrivacy Directive but shows your efforts to treat your website visitors fairly and transparently.
it_IT: Una politica sui cookie è un documento che elenca tutti i cookie utilizzati su un sito web e fornisce informazioni complete su ciascun cookie. Inoltre, aiuta i visitatori del sito web a capire come vengono utilizzati i loro dati, per quanto tempo i cookie rimangono sul loro dispositivo e altre informazioni importanti. La creazione di una politica sui cookie può aiutare a suddividere chiaramente le informazioni sul suo sito web, evitando di dover inserire tutto nella politica sulla privacy. Mentre la sua politica sulla privacy comprende dettagli su tutti i dati che raccoglie, gestisce, archivia o trasmette, una politica sui cookie si concentra specificamente sui cookie. Non c'è <strong>alcun obbligo</strong> di creare una politica sui cookie ai sensi del GDPR o della Direttiva ePrivacy, ma dimostra i suoi sforzi per trattare i visitatori del suo sito web in modo equo e trasparente.

en: A suitable content blocker for this service can be created automatically.
it_IT: Un blocco dei contenuti adatto a questo servizio può essere creato automaticamente.

en: Above
it_IT: Sopra

en: Accept all
it_IT: Accettare tutto

en: Accessibility to comply with the European Accessibility Act
it_IT: Accessibilità in conformità con l'Atto europeo sull'accessibilità

en: According to the %1$sGDPR recital 32%2$s, you are not allowed to pre-select services in the form of pre-selected checkboxes for the visitor. However, the GDPR and ePrivacy Directive do not prohibit the use of a button to agree to all services, if there is also a button to agree only to the essential services or to make a user-defined selection.
it_IT: Ai sensi del considerando %1$s32 del GDPR%2$s, non è consentito preselezionare i servizi sotto forma di caselle di controllo preselezionate per il visitatore. Tuttavia, il GDPR e la Direttiva ePrivacy non vietano l'uso di un pulsante per accettare tutti i servizi, se è presente anche un pulsante per accettare solo i servizi essenziali o per effettuare una selezione definita dall'utente.

en: According to the <a href="%s" target="_blank">guidance of the data protection authorities in Germany (German)</a>, there must be an equivalent way for your visitors to express their choice (agree to everything, continue without consent or an indivudual decision). Equivalent does not necessarily mean that the buttons/links must look exactly the same. However, you should be safest if they look exactly the same.
it_IT: Secondo la guida <a href="%s" target="_blank">delle autorità per la protezione dei dati in Germania (tedesco)</a>, deve esserci un modo equivalente per i suoi visitatori di esprimere la loro scelta (accettare tutto, continuare senza consenso o una decisione individuale). Equivalente non significa necessariamente che i pulsanti/link debbano avere lo stesso aspetto. Tuttavia, dovrebbe essere più sicuro se l'aspetto è esattamente lo stesso.

en: According to the <a href="%s" target="_blank">guidance of the data protection authorities in Germany (German)</a>, there must be an equivalent way for your visitors to express their choice (agree to everything, continue without consent or an indivudual decision). Which order of options is considered equivalent is unclear. Therefore, the options should be arranged according to the cultural conditions of the main target country.
it_IT: Secondo la guida <a href="%s" target="_blank">delle autorità per la protezione dei dati in Germania (tedesco)</a>, deve esserci un modo equivalente per i suoi visitatori di esprimere la loro scelta (accettare tutto, continuare senza consenso o una decisione individuale). Non è chiaro quale ordine di opzioni sia considerato equivalente. Pertanto, le opzioni devono essere disposte in base alle condizioni culturali del Paese target principale.

en: According to the GDPR and the ePrivacy Directive, the user must be free to choose which services to use and be informed about their purpose before giving consent. Therefore, the user must be given the opportunity to access the page with the individual privacy settings.
it_IT: Secondo il GDPR e la Direttiva ePrivacy, l'utente deve essere libero di scegliere quali servizi utilizzare ed essere informato sul loro scopo prima di dare il consenso. Pertanto, l'utente deve avere la possibilità di accedere alla pagina con le impostazioni della privacy individuali.

en: According to the GDPR, you have to prove that a visitor has consented to cookies and processing of personal data if he or she doubts this. We document consent completely and make it possible to trace the origin of the consent afterwards. You are on the safe side even in the worst case!
it_IT: In base al GDPR, è necessario dimostrare che un visitatore abbia acconsentito ai cookie e al trattamento dei dati personali se ne dubita. Noi documentiamo il consenso in modo completo e rendiamo possibile rintracciare l'origine del consenso in seguito. Sarà al sicuro anche nel peggiore dei casi!

en: Accordions and list
it_IT: Clausole ed elenchi

en: Acknowledged
it_IT: Riconosciuto

en: Activate
it_IT: Attivare

en: Activate Cookie Banner and Content Blocker
it_IT: Attiva il cookie banner e blocco dei contenuti

en: Activate Google Consent Mode
it_IT: Attivare la modalità consenso di Google

en: Activate banner-less consent
it_IT: Attivare il consenso senza banner

en: Activate license
it_IT: Attivare la licenza

en: Activate new design options
it_IT: Attivare nuove opzioni di design

en: Activate now
it_IT: Attivare ora

en: Activate optimizations
it_IT: Attivare le ottimizzazioni

en: Activate sticky legal links
it_IT: Attiva i link legali adesivi

en: Activate the sticky legal links widget on your website now!
it_IT: Attivi subito il widget dei link legali adesivi sul suo sito web!

en: Activate your license
it_IT: Attivare la sua licenza

en: Active state
it_IT: Stato attivo

en: Add all services (cookies) from your website
it_IT: Aggiunga tutti i servizi (cookie) del suo sito web

en: Add content blocker
it_IT: Aggiungere il blocco dei contenuti

en: Add more links to the cookie banner footer
it_IT: Aggiungere altri link al piè di pagina del cookie banner

en: Add operator details
it_IT: Aggiungere i dettagli dell'operatore

en: Add service
it_IT: Aggiungere servizio

en: Add to Menu
it_IT: Aggiungere al menu

en: Addition for the DSG in Switzerland
it_IT: Aggiunta per il DSG in Svizzera

en: Addition to the privacy policy
it_IT: Aggiunta all'informativa sulla privacy

en: Additional info below the "Load content" button
it_IT: Informazioni aggiuntive sotto il pulsante "Caricare contenuto"

en: Additional teachings
it_IT: Insegnamenti aggiuntivi

en: Additional teachings below service groups
it_IT: Ulteriori insegnamenti sotto i gruppi di servizio

en: Adjust handling of failed consent documentation
it_IT: Regolare la gestione della documentazione del consenso non riuscita

en: Adjust the settings of the cookie banner
it_IT: Regolare le impostazioni del cookie banner

en: Adopt background color
it_IT: Adottare il colore di sfondo

en: Adopt font color
it_IT: Adottare il colore dei caratteri

en: Adopt font family
it_IT: Adottare la famiglia di caratteri

en: Adopt font family from theme
it_IT: Adottare la famiglia di caratteri del tema

en: Adopt font size
it_IT: Adottare la dimensione dei caratteri

en: Adopt font size for description block
it_IT: Adottare la dimensione dei caratteri per il blocco di descrizione

en: Adopt font size for service groups
it_IT: Adotta la dimensione dei caratteri per i gruppi di servizio

en: Adopt maximum width
it_IT: Adotta la larghezza massima

en: Adopt text align
it_IT: Adottare l'allineamento del testo

en: After installation, the checklist will guide you through all steps to be able to set up Real Cookie Banner in a legally compliant manner. We also explain the legal basis of features and the legal consequences if you change settings. So, you can quickly and safely set up your cookie banner!
it_IT: Dopo l'installazione, la lista di controllo la guiderà attraverso tutti i passaggi per poter impostare Real Cookie Banner in modo conforme alla legge. Spieghiamo anche le basi legali delle funzionalità e le conseguenze legali in caso di modifica delle impostazioni. In questo modo, sarà possibile configurare il cookie banner in modo rapido e sicuro!

en: Age notice
it_IT: Avviso di età

en: Age notice in content blocker
it_IT: Avviso di età nel blocco dei contenuti

en: Age notice in cookie banner
it_IT: Avviso di età nel cookie banner

en: Age notice is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Consent%2$s to activate it.
it_IT: L'avviso di età è attualmente disattivato. Si rechi in %1$sImpostazioni > Consenso%2$s per attivarlo.

en: Align buttons side by side
it_IT: Allineare i pulsanti uno accanto all'altro

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: Alignment relative to headline
it_IT: Allineamento rispetto al titolo

en: All consents are documented, so that you can prove in doubt who, when and how a consent was given. Statistics about this will help you to e. g. extrapolate Google Analytics data. You can use them to estimate how many visitors have visited your website, even if not all of them have consented to use statistics services.
it_IT: Tutti i consensi sono documentati, in modo da poter dimostrare in caso di dubbio chi, quando e come è stato dato il consenso. Le statistiche su questo aspetto la aiuteranno, ad esempio, ad estrapolare i dati di Google Analytics. Può utilizzarle per stimare quanti visitatori hanno visitato il suo sito web, anche se non tutti hanno acconsentito all'utilizzo dei servizi di statistica.

en: All design templates have been revised by us with regard to accessibility. In addition, when <a href="%1$s" target="_blank">customizing the cookie banner design</a>, you will now find an accessibility score that evaluates how accessible your current design settings are. Customize your design now!
it_IT: Tutti i modelli di design sono stati rivisti da noi per quanto riguarda l'accessibilità. Inoltre, quando <a href="%1$s" target="_blank">personalizzando il design del cookie banner</a>, troverà un punteggio di accessibilità che valuta quanto siano accessibili le impostazioni attuali del design. Personalizzi ora il suo design!

en: All the services and content blockers you created are up to date!
it_IT: Tutti i servizi e i blocchi dei contenuti che ha creato sono aggiornati!

en: Already configured
it_IT: Già configurato

en: Already created
it_IT: Già creato

en: Already enabled
it_IT: Già abilitato

en: Already started
it_IT: Già iniziato

en: An "X" icon is displayed at the top right of the cookie banner, which allows website visitors to close the cookie banner. It has the same function as clicking on the "Continue without consent" button/link.
it_IT: In alto a destra del cookie banner viene visualizzata un'icona "X", che consente ai visitatori del sito web di chiudere il cookie banner. Ha la stessa funzione di cliccare sul pulsante/link "Continuare senza consenso".

en: Animation on display
it_IT: Animazione in mostra

en: Animation on hide
it_IT: Animazione su nascondi

en: Animation only on mobile devices
it_IT: Animazione solo su dispositivi mobili

en: Anti-Adblocker optimization
it_IT: Ottimizzazione anti-Adblocker

en: Appearance of service details
it_IT: Aspetto dei dettagli del servizio

en: Apply new texts
it_IT: Applica nuovi testi

en: Apply new texts and important design changes
it_IT: Applicare nuovi testi e importanti modifiche al design

en: Are you really embedding ads and content from all created TCF vendors on your website? <strong>Asking for consent from vendors you don't use could be an abuse of rights and could make the entire consent ineffective.</strong> You make it difficult for your website visitors to make an informed choice by using too many vendors. We therefore recommend you to create only TCF vendors that you actually use!
it_IT: Sta davvero inserendo annunci e contenuti da tutti i fornitori TCF disponibili sul suo sito web? <strong>Chiedere il consenso per venditori che non utilizza potrebbe costituire un abuso di diritto e compromettere la validità dell'intero consenso.</strong> Utilizzare un numero eccessivo di venditori rende difficile per i visitatori del sito fare una scelta informata. Le consigliamo vivamente di includere solo i fornitori TCF che effettivamente utilizza!

en: Are you sure? All your current texts will be overwritten (this does not include service and content blocker texts!).
it_IT: Sicuro? Tutti i suoi testi attuali saranno sovrascritti (questo non include i testi di servizio e di blocco dei contenuti!).

en: Arrow color
it_IT: Colore della freccia

en: Arrow type
it_IT: Tipo di freccia

en: As of January 2024, Google AdSense requires consent in accordance with the Transparency & Consent Framework (TCF) in order to continue to be able to display advertising in full. This requires consent not only for Google Advertising Products (vendor ID <code>755</code>), but also for all other advertising networks connected to Google AdSense. This allows them to participate in the real-time bidding process and maximizes the revenue from advertising on your website.
it_IT: A partire da gennaio 2024, Google AdSense richiede il consenso in conformità con il Transparency & Consent Framework (TCF) per poter continuare a visualizzare pubblicità in modo completo. Ciò richiede il consenso non solo per Google Advertising Products (vendor ID <code>755</code>), ma anche per tutte le altre reti pubblicitarie collegate a Google AdSense. Ciò consente loro di partecipare al processo di offerta in tempo reale e massimizza le entrate derivanti dalla pubblicità sul suo sito web.

en: As of June 2025, the <a href="%1$s" target="_blank">European Accessibility Act</a> requires accessibility for most websites. You can already offer an equal and obstacle-free website experience with Real Cookie Banner!
it_IT: A partire da giugno 2025, l'Atto europeo sull'accessibilità <a href="%1$s" target="_blank"></a> richiede l'accessibilità per la maggior parte dei siti web. Può già offrire un'esperienza di sito web uguale e senza ostacoli con Real Cookie Banner!

en: Astra Banner
it_IT: Banner Astra

en: Astra Dialog
it_IT: Dialogo Astra

en: At the moment we do not provide a live preview for content blocker texts.
it_IT: Al momento non forniamo un'anteprima live per i testi del blocco dei contenuti.

en: Avada Banner
it_IT: Banner Avada

en: Avada Dialog
it_IT: Dialogo Avada

en: Background color
it_IT: Colore di sfondo

en: Background color on hover
it_IT: Colore di sfondo al passaggio del cursore

en: Background color when active
it_IT: Colore di sfondo quando è attivo

en: Banner link
it_IT: Link al banner

en: Banner links
it_IT: Link ai banner

en: Basic Layout
it_IT: Layout di base

en: Before you apply the new texts, you can %1$screate an export%2$s to backup the old texts.
it_IT: Prima di applicare i nuovi testi, può %1$screare un'esportazione%2$s per fare il backup dei vecchi testi.

en: Block content and show overlay until consent
it_IT: Bloccare i contenuti e mostrare l'overlay fino al consenso

en: Blur effect
it_IT: Effetto sfocato

en: Blur radius
it_IT: Raggio di sfocatura

en: Body
it_IT: Corpo

en: Bold
it_IT: In grassetto

en: Bolder
it_IT: Più marcato

en: Border
it_IT: Bordo

en: Border color
it_IT: Colore del bordo

en: Border radius
it_IT: Raggio del bordo

en: Border width
it_IT: Larghezza del bordo

en: Border width (px)
it_IT: Larghezza del bordo (px)

en: Bottom
it_IT: In basso

en: Bottom border
it_IT: Bordo inferiore

en: Bottom center
it_IT: In basso al centro

en: Bottom left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom right
it_IT: In basso a destra

en: Box shadow settings
it_IT: Impostazioni dell'ombra del riquadro

en: Briefly summarized, consents according to TCF are considered too non-transparent, not understandable for the website visitor and therefore invalid. IAB Europe, publisher of TCF, is required to redesign the standard within six months so that it collects legally effective consents. At the same time, IAB Europe is taking legal action against the decision of the data protection authority.
it_IT: In breve, i consensi secondo il TCF sono considerati troppo poco trasparenti, non comprensibili per il visitatore del sito web e quindi non validi. IAB Europe, editore del TCF, è tenuta a riprogettare lo standard entro sei mesi, in modo da raccogliere consensi legalmente efficaci. Allo stesso tempo, IAB Europe sta intraprendendo un'azione legale contro la decisione dell'autorità di protezione dei dati.

en: Bright appearance with gold-green accent.
it_IT: Aspetto brillante con accenti oro-verde.

en: Bullet color
it_IT: Colore del bollino

en: Business Green
it_IT: Verde Business

en: Business as usual
it_IT: Business al solito

en: But what happens in the meantime? By default, only essential services will be served in this case. <strong>However, you can now customize this behavior and take a higher risk.</strong> This can be particularly useful if you are expecting a large number of visitors in a short period of time, for example after being on a TV show.
it_IT: Ma cosa succede nel frattempo? Per impostazione predefinita, in questo caso verranno serviti solo i servizi essenziali. <strong>Tuttavia, ora può personalizzare questo comportamento e correre un rischio maggiore.</strong> Questo può essere particolarmente utile se si aspetta un gran numero di visitatori in un breve periodo di tempo, ad esempio dopo la partecipazione ad un programma televisivo.

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Button border radius
it_IT: Raggio del bordo del pulsante

en: Button in Content Blocker
it_IT: Pulsante in blocco dei contenuti

en: Button: Accept all
it_IT: Pulsante: Accettare tutto

en: Button: Continue without consent
it_IT: Pulsante: Continua senza consenso

en: Button: Individual privacy preferences
it_IT: Pulsante: Preferenze di privacy individuali

en: Buy a license of Real Cookie Banner PRO
it_IT: Acquistare una licenza di Real Cookie Banner PRO

en: Cancel scan
it_IT: Annullare la scansione

en: Cancellation policy
it_IT: Politica di cancellazione

en: Center
it_IT: Centro

en: Change privacy settings
it_IT: Modificare le impostazioni della privacy

en: Changes have been made to the templates you use in Real Cookie Banner. You should review the proposed changes and adjust your services and/or content blockers if necessary to be able to remain legally compliant. The following services are affected:
it_IT: Sono state apportate delle modifiche ai modelli che utilizza in Real Cookie Banner. Dovrebbe esaminare le modifiche proposte e adattare i suoi servizi e/o i blocchi dei contenuti, se necessario, per essere in grado di rimanere legalmente conforme. Sono interessati i seguenti servizi:

en: Changing or revoking consent must be as easy as giving consent itself. Therefore, you need to provide legal links for these actions on every subpage of your website, which was previously only possible via shortcodes or menus.
it_IT: Modificare o revocare il consenso deve essere facile come dare il consenso stesso. Pertanto, è necessario fornire i link legali per queste azioni su ogni sottopagina del suo sito web, cosa che in precedenza era possibile solo tramite shortcode o menu.

en: Check consent storage process again
it_IT: Verifichi nuovamente il processo di archiviazione del consenso

en: Check icon color
it_IT: Controllare il colore dell'icona

en: Check out statistics about consents
it_IT: Controlli le statistiche sui consensi

en: Checkbox
it_IT: Casella di controllo

en: Checked state
it_IT: Stato controllato

en: Clean Dialog
it_IT: Dialogo pulito

en: Clean Green
it_IT: Verde pulito

en: Clean Red
it_IT: Rosso pulito

en: Clean design which suits perfect to themes without many colors.
it_IT: Un design pulito che si adatta perfettamente ai temi senza molti colori.

en: Close
it_IT: Chiudere

en: Close icon
it_IT: Chiudi icona

en: Close without saving
it_IT: Chiudere senza salvare

en: Collect telemetry data
it_IT: Raccogliere i dati telemetrici

en: Color
it_IT: Colore

en: Color opacity
it_IT: Opacità del colore

en: Configure Google Consent Mode
it_IT: Configurare la modalità consenso di Google

en: Configure TCF vendors
it_IT: Configurare i fornitori di TCF

en: Configure data processing countries
it_IT: Configurare i paesi di elaborazione dei dati

en: Consent Forwarding
it_IT: Inoltro del consenso

en: Consent Forwarding is currently disabled or no external hosts have been defined (a different domain than the current website domain). Please navigate to %1$sSettings > Consent Forwarding%2$s to configure it.
it_IT: L'inoltro del consenso è attualmente disattivato o non sono stati definiti host esterni (un dominio diverso da quello del sito web corrente). Per configurarlo, si colleghi a %1$sImpostazioni > Inoltro del consenso%2$s.

en: Consent Forwarding is not active.
it_IT: L'inoltro del consenso non è attivo.

en: Consent Management
it_IT: Gestione del consenso

en: Consent Management Platform by Real Cookie Banner
it_IT: Piattaforma di gestione del consenso di Real Cookie Banner

en: Consent for data processing in unsafe third countries
it_IT: Consenso per l'elaborazione dei dati in Paesi terzi non sicuri

en: Consent for data processing in unsafe third countries is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Consent%2$s to activate it.
it_IT: Il consenso per l'elaborazione dei dati in Paesi terzi non sicuri è attualmente disattivato. La preghiamo di navigare su %1$sImpostazioni > Consenso%2$s per attivarlo.

en: Consent forwarding to other websites
it_IT: Inoltro del consenso ad altri siti web

en: Consent options
it_IT: Opzioni di consenso

en: Consent to data processing in insecure third countries (instead of US data processing only)
it_IT: Consenso al trattamento dei dati in paesi terzi insicuri (invece che al trattamento dei dati solo negli Stati Uniti)

en: Consents collected under Google Consent Mode stored in consent types (purposes) for all Google Consent Mode compatible services. Is only stored until consent is documented on the website server.
it_IT: I consensi raccolti in base alla Modalità di consenso di Google vengono memorizzati nei tipi di consenso (finalità) per tutti i servizi compatibili con la Modalità di consenso di Google. Viene memorizzato solo finché il consenso non viene documentato sul server del sito web.

en: Consents collected under TCF stored in TC String format, including TCF vendors, purposes, special purposes, features, and special features.
it_IT: Consensi raccolti nell'ambito del TCF memorizzati nel formato TC String, compresi i fornitori del TCF, gli scopi, gli scopi speciali, le caratteristiche e le caratteristiche speciali.

en: Consents collected under TCF stored in TC String format, including TCF vendors, purposes, special purposes, features, and special features. Is only stored until consent is documented on the website server.
it_IT: I consensi raccolti nell'ambito del TCF vengono memorizzati nel formato TC String, compresi i fornitori del TCF, gli scopi, gli scopi speciali, le caratteristiche e le caratteristiche speciali. Viene memorizzato solo finché il consenso non viene documentato sul server del sito web.

en: Consents into consent types (purposes)  collected under Google Consent Mode stored for all Google Consent Mode compatible services.
it_IT: Consensi in tipi di consenso (finalità) raccolti nell'ambito della Modalità di consenso di Google memorizzati per tutti i servizi compatibili con la Modalità di consenso di Google.

en: Consents obtained via TCF illegal
it_IT: Consensi ottenuti tramite TCF illegale

en: Contact form
it_IT: Modulo di contatto

en: Contact support
it_IT: Contattare l'assistenza

en: Content Blocker
it_IT: Blocco dei Contenuti

en: Content Blockers
it_IT: Blocco dei contenuti

en: Continue without consent
it_IT: Continuare senza consenso

en: Controller is the website operator specified in %1$sSettings > General > Website operator details%2$s.
it_IT: Il controllore è l'operatore del sito web specificato in %1$sImpostazioni > Generale > Dettagli operatore sito web%2$s.

en: Controller of the website
it_IT: Controllore del sito web

en: Cookie <code>%1$s</code> with saved consent has been responded by server, but with the invalid cookie path <code>%2$s</code>. You may have an <a href="%3$s" target="_blank">error in your WordPress configuration file</a>.
it_IT: Il cookie <code>%1$s</code> con il consenso salvato è stato risposto dal server, ma con il percorso del cookie non valido <code>%2$s</code> . Potrebbe esserci un errore <a href="%3$s" target="_blank">nel file di configurazione di WordPress</a>.

en: Cookie <code>%1$s</code> with saved consent has been responded to by the server, but with a <code>HttpOnly</code> flag, which means that the Real Cookie Banner JavaScript does not have permission to read it. You probably have <a href="%2$s" target="_blank">too strict security settings configured in your web server</a>.
it_IT: Il cookie <code>%1$s</code> con consenso salvato è stato risposto dal server, ma con un <code>flag HttpOnly</code>, il che significa che il Real Cookie Banner JavaScript non ha il permesso di leggerlo. Probabilmente sono state configurate <a href="%2$s" target="_blank">impostazioni di sicurezza troppo rigide nel suo server web</a>.

en: Cookie Consent Banner by Real Cookie Banner
it_IT: Banner per il consenso ai cookie di Real Cookie Banner

en: Cookie Consent with Real Cookie Banner
it_IT: Consenso ai cookie con Real Cookie Banner

en: Cookie Policy Page
it_IT: Pagina della politica sui cookie

en: Cookie banner optimizations for mobile devices
it_IT: Ottimizzazione dei cookie banner per i dispositivi mobili

en: Cookie banners must be displayed only for users from certain countries. Real Cookie Banner can now detect which country your visitor comes from and depending on that decide whether to display a cookie banner. This way you don't annoy e.g. visitors from non EU countries.
it_IT: I cookie banner devono essere mostrati solo agli utenti provenienti da determinati Paesi. Real Cookie Banner è ora in grado di rilevare il Paese di origine del visitatore e, in base a questa informazione, decidere se visualizzare un cookie banner. In questo modo, si evita di disturbare, ad esempio, i visitatori provenienti da Paesi non appartenenti all'UE.

en: Cookie policy
it_IT: Politica sui cookie

en: Cookie policy page for more transparency
it_IT: Pagina sulla politica dei cookie per una maggiore trasparenza

en: Cookie set to test HTTP cookie functionality. Deleted immediately after test.
it_IT: Cookie impostato per testare la funzionalità dei cookie HTTP. Cancellato immediatamente dopo il test.

en: Cookie with the saved consent (name starts with <code>real_cookie_banner</code>) was not part of the server response. Perhaps you have configured your <a href="%s" target="_blank">webserver to drop all cookies before sending the response</a>.
it_IT: Il cookie con il consenso salvato (il nome inizia con <code>real_cookie_banner</code>) non faceva parte della risposta del server. Forse ha configurato il server web <a href="%s" target="_blank">per eliminare tutti i cookie prima di inviare la risposta</a>.

en: Cookies
it_IT: Cookie

en: Copy suggested text
it_IT: Copiare il testo suggerito

en: Create TCF vendor configurations for Google AdSense
it_IT: Creare configurazioni del fornitore TCF per Google AdSense

en: Create a content blocker
it_IT: Creare un blocco dei contenuti

en: Create cookie policy page
it_IT: Creare la pagina della politica dei cookie

en: Create legal links
it_IT: Crea collegamenti legali

en: Creative Minimal
it_IT: Creativo Minimale

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Custom choice in first view
it_IT: Scelta personalizzata nella prima vista

en: Custom icon
it_IT: Icona personalizzata

en: Custom icon (x2 for Retina)
it_IT: Icona personalizzata (x2 per Retina)

en: Customize cookie policy content
it_IT: Personalizzare il contenuto della politica sui cookie

en: Customize design
it_IT: Personalizzare il design

en: Customize the design of the cookie banner
it_IT: Personalizzare il design del cookie banner

en: Dark Banner
it_IT: Banner scuro

en: Dark Dialog
it_IT: Dialogo scuro

en: Dark mode design with a clear accent.
it_IT: Design in modalità scura con accento chiaro.

en: Data processing agreement
it_IT: Accordo sul trattamento dei dati

en: Data processing notice in cookie banner
it_IT: Informativa sul trattamento dei dati nel cookie banner

en: Decide which features should be enabled in your cookie banner depending on your needs.
it_IT: Decida quali funzioni devono essere abilitate nel suo cookie banner a seconda delle sue esigenze.

en: Decision of the Belgian Data Protection Authority (APD)
it_IT: Decisione dell'Autorità belga per la protezione dei dati (APD)

en: Define DSG (Switzerland) as legal basis
it_IT: Definire la DSG (Svizzera) come base giuridica

en: Define a maximum height for the cookie banner
it_IT: Definisce un'altezza massima per il banner del cookie

en: Define inner distance of one stack.
it_IT: Definire la distanza interna di uno stack.

en: Define inner distance of the body.
it_IT: Definire la distanza interna del corpo.

en: Define inner distance of the button/link.
it_IT: Definire la distanza interna del pulsante/link.

en: Define inner distance of the description paragraph.
it_IT: Definire la distanza interna del paragrafo di descrizione.

en: Define inner distance of the header.
it_IT: Definire la distanza interna della testata.

en: Define inner distance of the menu item.
it_IT: Definisce la distanza interna della voce di menu.

en: Define outer distance of the container.
it_IT: Definire la distanza esterna del contenitore.

en: Define outer distance of the dialog.
it_IT: Definisci la distanza esterna della finestra di dialogo.

en: Define the inner distance of the button.
it_IT: Definire la distanza interna del pulsante.

en: Define the inner distance of the group box.
it_IT: Definire la distanza interna della casella di gruppo.

en: Define the outer distance around the logo.
it_IT: Definire la distanza esterna intorno al logo.

en: Define the outer distance of the icon. The top-value defines the space between the icon and the menu.
it_IT: Definisce la distanza esterna dell'icona. Il valore superiore definisce lo spazio tra l'icona e il menu.

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description font size
it_IT: Dimensione del carattere della descrizione

en: Description text align
it_IT: Allineamento del testo della descrizione

en: Design as clear and minimalist as possible.
it_IT: Un design il più possibile chiaro e minimalista.

en: Design your cookie banner.
it_IT: Progetti il suo cookie banner.

en: Dialog
it_IT: Dialogo

en: Dialog border radius
it_IT: Raggio del bordo della finestra di dialogo

en: Disable
it_IT: Disabilitare

en: Disable TCF
it_IT: Disabilita il TCF

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Discover the new Real Cookie Banner 4.0! With this update, we've made legal adjustments to make your cookie banner legally even more rubust. Learn more about the changes in the <a href="%s" target="_blank">release notes</a> on our blog!
it_IT: Scopra il nuovo Real Cookie Banner 4.0! Con questo aggiornamento, abbiamo apportato modifiche legali per rendere il vostro cookie banner legalmente ancora più rubusto. Per saperne di più sulle modifiche, consultate le <a href="%s" target="_blank">note di rilascio</a> sul nostro blog!

en: Discover the new Real Cookie Banner 5.0! In this update, we have included many new features that could be of interest to specific target groups and help you collect consents more effectively. You can find more details in the <strong><a href="%s" target="_blank">release notes on our blog</a></strong>!
it_IT: Scopra il nuovo Real Cookie Banner 5.0! In questo aggiornamento, abbiamo incluso molte nuove funzionalità che potrebbero essere interessanti per gruppi target specifici e aiutarla a raccogliere i consensi in modo più efficace. Può trovare maggiori dettagli nelle note di rilascio di <strong><a href="%s" target="_blank">sul nostro blog</a></strong>!

en: Dismiss notice
it_IT: Licenziare l'avviso

en: Dispute resolution
it_IT: Risoluzione delle dispute

en: Divi Banner
it_IT: Banner Divi

en: Divi Dialog
it_IT: Dialogo Divi

en: Documentation of consents
it_IT: Documentazione dei consensi

en: Downloading the GVL has failed. Please try again later! (%1$s: %2$s)
it_IT: Il download della GVL non è riuscito. Riprovi più tardi! (%1$s: %2$s)

en: Duration
it_IT: Durata

en: Edit service
it_IT: Modifica servizio

en: Elements in the cookie banner can be scaled smaller or larger relative to the desktop view. Make sure that all elements are still clearly legible so that you obtain valid consents.
it_IT: Gli elementi del cookie banner possono essere ridotti o ingranditi rispetto alla visualizzazione sul desktop. Si assicuri che tutti gli elementi siano ancora chiaramente leggibili, in modo da ottenere consensi validi.

en: Emotionally colorful play of red-black-white.
it_IT: Gioco emotivamente colorato di rosso-nero-bianco.

en: Enable
it_IT: Abilitare

en: Enable Geo-restriction
it_IT: Abilitare la geo-restrizione

en: Enable TCF compatibility
it_IT: Abilitare la compatibilità con il TCF

en: Enable animations for the menu and menu items
it_IT: Abilita le animazioni per il menu e le voci del menu

en: Enable box shadow
it_IT: Abilita l'ombra del riquadro

en: Enable visual separator
it_IT: Abilitare il separatore visivo

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Essential
it_IT: Essenziale

en: Example
it_IT: Esempio

en: Explain data processing by Real Cookie Banner in privacy policy
it_IT: Spiegare il trattamento dei dati da parte di Real Cookie Banner nell'informativa sulla privacy

en: Explain data processing of cookie banner in privacy policy
it_IT: Spieghi l'elaborazione dei dati del cookie banner nell'informativa sulla privacy

en: Explanation of the legitimate interest
it_IT: Spiegazione dell'interesse legittimo

en: External 'Forward To' endpoints
it_IT: Endpoint esterni 'Inoltra a'

en: Family
it_IT: Famiglia

en: Feature is enabled
it_IT: La funzione è abilitata

en: Filled
it_IT: Riempito

en: Fingerprint
it_IT: Impronta digitale

en: Font
it_IT: Carattere

en: Font color
it_IT: Colore del carattere

en: Font color on hover
it_IT: Colore del carattere al passaggio del cursore

en: Font size
it_IT: Dimensione del carattere

en: Font weight
it_IT: Peso del carattere

en: Footer
it_IT: Piè di pagina

en: Footer link
it_IT: Collegamento al piè di pagina

en: Footer links
it_IT: Collegamenti ai piè di pagina

en: Forward to
it_IT: Inoltrare a

en: Functional
it_IT: Funzionale

en: Further information / free text field
it_IT: Ulteriori informazioni / campo di testo libero

en: GDPR Cookie Consent with Real Cookie Banner
it_IT: Consenso ai cookie GDPR con Real Cookie Banner

en: General
it_IT: Generale

en: General terms and conditions
it_IT: Termini e condizioni generali

en: Geo-restriction
it_IT: Geo-limitazione

en: Get a PRO license at devowl.io to get more out of Real Cookie Banner!
it_IT: Ottieni una licenza PRO su devowl.io per ottenere di più da Real Cookie Banner!

en: Gold Zen
it_IT: Oro Zen

en: Gold in the Dark
it_IT: L'oro nel buio

en: Group box
it_IT: Casella di gruppo

en: Guided configuration
it_IT: Configurazione guidata

en: HTTP error code <a href="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Status/%1$d" target="_blank"><code>%1$d</code></a> has been returned by the server. This indicates that the <a href="%2$s" target="_blank">WP REST API may have been proactively blocked</a>.
it_IT: Il codice di errore HTTP <a href="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Status/%1$d" target="_blank"><code>%1$d</code> </a> è stato restituito dal server. Ciò indica che <a href="%2$s" target="_blank">WP REST API potrebbe essere stata bloccata in modo proattivo</a>.

en: Handling of failed consent documentation
it_IT: Gestione della documentazione del consenso non riuscita

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Headline
it_IT: Titolo

en: Height
it_IT: Altezza

en: Help us make Real Cookie Banner even better!
it_IT: Ci aiuti a rendere Real Cookie Banner sempre migliore!

en: Hero and Wrapped Content Blockers are trying to do that better. Hero Content Blocker mimic maps, video players, audio players, and various types of social media feeds in a privacy-compliant way, so it looks like the original element is still embedded. Consent is obtained in a modal when the visitor tries to start the video, for example. <strong>Reconfigure your content blockers now!</strong>
it_IT: I blocchi dei contenuti di tipo Hero e Wrapped cercano di fare meglio. Il blocco dei contenuti Hero imita mappe, riproduttori video, riproduttori audio e vari tipi di feed di social media in modo conforme alla privacy, in modo che sembri che l'elemento originale sia ancora incorporato. Il consenso viene ottenuto in un modale quando il visitatore cerca di avviare il video, ad esempio. <strong>Riconfiguri subito il blocco dei contenuti!</strong>

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide header
it_IT: Nascondere l'intestazione

en: Hide on additional pages
it_IT: Nascondi su pagine aggiuntive

en: Horizontal offset
it_IT: Offset orizzontale

en: How do I conclude standard contractual clauses with %s?
it_IT: Come posso concludere le clausole contrattuali standard con %s?

en: How to manage cookies in a browser?
it_IT: Come gestire i cookie in un browser?

en: I allow telemetry data about the use of this WordPress plugin to be collected in accordance with the <a href="%s" target="_blank">privacy policy</a>. This data does not include any personal information about users of the plugin. Collected data will be used to provide you with the best possible support and to improve the plugin.
it_IT: Consento la raccolta di dati telemetrici sull'utilizzo di questo plugin per WordPress, in conformità con l'informativa sulla privacy di <a href="%s" target="_blank"></a>. Questi dati non includono informazioni personali sugli utenti del plugin. I dati raccolti saranno utilizzati per fornirle la migliore assistenza possibile e per migliorare il plugin.

en: I allow to place a link in the cookie banner, which informs about the use of this plugin.
it_IT: Permetto di inserire un link nel cookie banner, che informa sull'uso di questo plugin.

en: I do not use "Audiences" in Google Analytics 4
it_IT: Non utilizzo le "Audiences" in Google Analytics 4

en: Icon
it_IT: Icona

en: Icon and text color
it_IT: Colore dell'icona e del testo

en: Icon layout
it_IT: Layout delle icone

en: Icon size
it_IT: Dimensione dell'icona

en: If a service group is expanded in the individual privacy settings, all the services it contains will appear. Information per service that is less relevant for most website visitors, such as unsafe third countries or technical cookie definitions, is only displayed when further information about the service is expanded.
it_IT: Se un gruppo di servizi viene ampliato nelle impostazioni della privacy individuale, appariranno tutti i servizi in esso contenuti. Le informazioni per servizio meno rilevanti per la maggior parte dei visitatori del sito web, come ad esempio i Paesi terzi non sicuri o le definizioni dei cookie tecnici, vengono visualizzate solo quando vengono ampliate le informazioni sul servizio.

en: If you delete a service group, it will not be deleted in other languages.
it_IT: Se si elimina un gruppo di servizi, non sarà eliminato nelle altre lingue.

en: If you delete a service, it will not be deleted in other languages.
it_IT: Se elimina un gruppo di servizi, non verrà eliminato in altre lingue.

en: If you do not consciously integrate %1$s, it is most likely that a plugin or theme you are using uses this CDN to load external scripts, fonts or media such as images. The best way to find out who is integrating the CDN is to disable the individual plugins or themes and scan again. Once you have found out where the integration is coming from, contact the developer of the plugin or theme to see if it can be used without %1$s or replace this plugin/theme!
it_IT: Se non integra consapevolmente %1$s, è molto probabile che un plugin o un tema che sta utilizzando utilizzi questo CDN per caricare script esterni, font o media come le immagini. Il modo migliore per scoprire chi sta integrando il CDN è disattivare i singoli plugin o temi e ripetere la scansione. Una volta scoperto da dove proviene l'integrazione, contatti lo sviluppatore del plugin o del tema per verificare se può essere utilizzato senza %1$s o sostituire questo plugin/tema!

en: If you do not yet explain the use of Real Cookie Banner in your privacy policy, simply use our suggestion!
it_IT: Se non spiega ancora l'uso di Real Cookie Banner nella sua informativa sulla privacy, usi semplicemente il nostro suggerimento!

en: If you have previously obtained consents under the Transparency & Consent Framework, be sure to read the following additional information and consult a legal advisor to clarify the further procedure for your individual case.
it_IT: Se lei ha ottenuto in precedenza dei consensi in base al Transparency & Consent Framework, si assicuri di leggere le seguenti informazioni aggiuntive e di consultare un consulente legale per chiarire l'ulteriore procedura per il suo caso individuale.

en: If you intentionally target website visitors from Switzerland, you should activate the DSG as the applicable legal basis to get useful tips in Real Cookie Banner.
it_IT: Se si rivolge intenzionalmente a visitatori del sito web provenienti dalla Svizzera, deve attivare la DSG come base giuridica applicabile per ottenere suggerimenti utili in Real Cookie Banner.

en: If you last fully scanned your website before Februrary 2022, we recommend that you scan your website again. The scanner will now detect even more services!
it_IT: Se ha eseguito l'ultima scansione completa del suo sito web prima del febbraio 2022, le consigliamo di eseguire nuovamente la scansione del suo sito web. Lo scanner ora rileverà ancora più servizi!

en: If you need to place additional instructions in your country, such as an introduction to deleting cookies, they can be displayed. Typically only necessary if you are deliberately addressing other jurisdictions outside the EU.
it_IT: Se è necessario inserire istruzioni aggiuntive nel suo Paese, come ad esempio un'introduzione all'eliminazione dei cookie, queste possono essere visualizzate. In genere è necessario solo se si rivolge intenzionalmente ad altre giurisdizioni al di fuori dell'UE.

en: If you only use essential services and those with a visual content blocker, you can avoid using a cookie banner so that your website visitors are not distracted. Visual content blockers initially block all services that require consent. For example, if a visitor wants to watch a YouTube video, they can give their consent in the content blocker for these videos to always be loaded in future. To fulfill your information obligations, you should have a cookie policy on your website (created automatically) or provide all necessary information in your privacy policy (manually).
it_IT: Se utilizza solo i servizi essenziali e quelli con un blocco dei contenuti visivi, può evitare di utilizzare un banner di cookie, in modo da non distrarre i visitatori del suo sito web. I blocchi dei contenuti visivi bloccano inizialmente tutti i servizi che richiedono il consenso. Ad esempio, se un visitatore desidera guardare un video di YouTube, può dare il suo consenso nel blocco dei contenuti affinché questi video vengano sempre caricati in futuro. Per adempiere ai suoi obblighi di informazione, dovrebbe avere una politica sui cookie sul suo sito web (creata automaticamente) o fornire tutte le informazioni necessarie nella sua politica sulla privacy (manualmente).

en: If you want to keep your individual Cookie Banner Design, please make sure that the choices ("Accept all", "Continue without consent" and "Set privacy settings individually") are displayed equally and all services are named in the first view of your cookie banner.
it_IT: Se desidera mantenere il suo design individuale del cookie banner, si assicuri che le scelte ("Accettare tutto", "Continuare senza consenso" e "Impostare le impostazioni della privacy individualmente") siano visualizzate in modo uguale e che tutti i servizi siano nominati nella prima visualizzazione del cookie banner.

en: Ignore
it_IT: Ignorare

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image (x2 for Retina)
it_IT: Immagine (x2 per Retina)

en: In accordance with the requirements of the &quot;<a href="%s" target="_blank">Guidance of the Conference of Independent Data Protection Authorities for cookie banners</a>&quot;, the possibility to view, modify and revoke consent must be directly accessible on every sub-page of your website.
it_IT: In conformità con i requisiti della &quot;<a href="%s" target="_blank">Guida della Conferenza delle Autorità indipendenti per la protezione dei dati per i cookie banner</a>&quot;, la possibilità di visualizzare, modificare e revocare il consenso deve essere direttamente accessibile in ogni sottopagina del suo sito web.

en: In addition, we have adapted Real Cookie Banner to legal details of more EU countries and now offer translations in 12 languages. Official translations of the plugin are now available in English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German (informal and formal), Dutch (informal and formal), Polish, Czech, Danish, Swedish, Norwegian Bokmal. Translations of service templates and content blocker templates will follow.
it_IT: Inoltre, abbiamo adattato Real Cookie Banner ai dettagli legali di un maggior numero di Paesi dell'UE e ora offriamo traduzioni in 12 lingue. Le traduzioni ufficiali del plugin sono ora disponibili in inglese, francese, spagnolo, portoghese, italiano, tedesco (informale e formale), olandese (informale e formale), polacco, ceco, danese, svedese, norvegese Bokmål. Seguiranno le traduzioni dei modelli di servizio e dei modelli di blocco dei contenuti.

en: In order to use the service in a way that complies with data protection regulations, the only practical option would be to conclude standard contractual clauses (SCCs) with %1$s that guarantee the safe processing of personal data of your website visitors (in particular IP addresses). Unfortunately, %1$s does not offer the option of concluding standard contractual clauses to our knowledge. Therefore, in our legal opinion, {{strong}}it is not possible to use this service in a legally compliant manner.{{/strong}}
it_IT: Al fine di utilizzare il servizio in modo conforme alle normative sulla protezione dei dati, l'unica opzione pratica sarebbe quella di stipulare clausole contrattuali standard (SCC) con %1$s che garantiscano il trattamento sicuro dei dati personali dei visitatori del suo sito web (in particolare gli indirizzi IP). Purtroppo, a nostra conoscenza, %1$s non offre la possibilità di stipulare clausole contrattuali standard. Pertanto, secondo il nostro parere legale, {{strong}}non è possibile utilizzare questo servizio in modo legalmente conforme.{{/strong}}

en: In order to use the service in a way that complies with data protection regulations, the only practical option would be to conclude standard contractual clauses (SCCs) with %s that guarantee the safe processing of personal data of your website visitors (in particular IP addresses).
it_IT: Al fine di utilizzare il servizio in modo conforme alle normative sulla protezione dei dati, l'unica opzione pratica sarebbe quella di stipulare clausole contrattuali standard (SCC) con %s che garantiscano il trattamento sicuro dei dati personali dei visitatori del suo sito web (in particolare gli indirizzi IP).

en: In recent months, more clarity has been created about what consent management on websites should look like - and what it shouldn't. In particular, through the <a href="%1$s" target="_blank">TDDDG (former TTDSG)</a> (Telecommunications Digital Services Data Protection Act; Germany) and <a href="%2$s" target="_blank">Guidance of the Conference of Independent Data Protection Authorities for cookie banners</a> (coordinated legal interpretation of all German data protection authorities; in German), there are now clearer rules that further interpret or complement the EU-wide applicable <a href="%3$s" target="_blank">ePrivacy Directive</a> and <a href="%4$s" target="_blank">GDPR</a>. Furthermore, there were important decisions such as the evaluation of <a href="%5$s" target="_blank">TCF by ADP (Belgium)</a>, the <a href="%6$s" target="_blank">Google Analytics decision by dsb (Austria)</a> and the <a href="%7$s" target="_blank">position on Google Analytics by CNIL</a>.
it_IT: Negli ultimi mesi, è stata fatta maggiore chiarezza su come dovrebbe essere la gestione dei consensi sui siti web - e su cosa non dovrebbe essere. In particolare, grazie alla <a href="%1$s" target="_blank">TDDDG (ex TTDSG)</a> (Legge sulla protezione dei dati dei servizi digitali di telecomunicazione; Germania) e alla <a href="%2$s" target="_blank">Guida della Conferenza delle Autorità Indipendenti per la Protezione dei Dati per i cookie banner</a> (interpretazione legale coordinata di tutte le autorità tedesche per la protezione dei dati; in tedesco), esistono ora regole più chiare che interpretano o integrano ulteriormente la Direttiva ePrivacy <a href="%3$s" target="_blank">applicabile in tutta l'UE</a> e il GDPR <a href="%4$s" target="_blank"></a> . Inoltre, ci sono state decisioni importanti come la valutazione del <a href="%5$s" target="_blank">TCF da parte di ADP (Belgio)</a>, la <a href="%6$s" target="_blank">decisione su Google Analytics da parte di dsb (Austria)</a> e la <a href="%7$s" target="_blank">posizione su Google Analytics da parte del CNIL</a>.

en: In services, you can provide contact details of the provider/data processor (postal address, email, phone, etc.) to fulfill your information obligations under <a href="%1$s" target="_blank">Art. 13 GDPR</a> in conjunction with <a href="%2$s" target="_blank">Art. 5 GDPR</a>. For self-hosted services, you are the data processor and should also provide this data in the cookie banner.
it_IT: Nei servizi, può fornire i dati di contatto del fornitore/elaboratore di dati (indirizzo postale, e-mail, telefono, ecc.) per adempiere agli obblighi di informazione previsti da <a href="%1$s" target="_blank">Art. 13 GDPR</a> in combinazione con <a href="%2$s" target="_blank">Art. 5 GDPR</a>. Per i servizi self-hosted, lei è il responsabile del trattamento dei dati e deve fornire questi dati anche nel cookie banner.

en: Incomplete translation
it_IT: Traduzione incompleta

en: Individual privacy preferences
it_IT: Preferenze di privacy individuali

en: Initially hide less relevant details about services
it_IT: Inizialmente nascondere i dettagli meno rilevanti sui servizi

en: Inner distance
it_IT: Distanza interna

en: Install Real Cookie Banner
it_IT: Installare Real Cookie Banner

en: Instruction
it_IT: Istruzione

en: Invalid IP address. Please insert a valid IPv4 or IPv6 address.
it_IT: Indirizzo IP non valido. Inserisca un indirizzo IPv4 o IPv6 valido.

en: It may happen that your website is accessible (e.g. through a scalable page cache), but the consents granted in the cookie banner cannot be documented (e.g. due to server overload caused by high traffic). In this case, Real Cookie Banner will try to document the consents according to your legal obligations as soon as the server is available again.
it_IT: Può accadere che il suo sito web sia accessibile (ad esempio, attraverso una cache di pagina scalabile), ma che i consensi concessi nel banner dei cookie non possano essere documentati (ad esempio, a causa del sovraccarico del server dovuto al traffico elevato). In questo caso, Real Cookie Banner cercherà di documentare i consensi in base ai suoi obblighi legali non appena il server sarà nuovamente disponibile.

en: Justify
it_IT: Giustificare

en: Language
it_IT: Lingua

en: Language switcher
it_IT: Cambio lingua

en: Learn more
it_IT: Ulteriori informazioni

en: Left
it_IT: A sinistra

en: Legal adjustments of texts and translations in 12 languages
it_IT: Adeguamenti giuridici di testi e traduzioni in 12 lingue

en: Legal adjustments of texts and translations in 5 more languages
it_IT: Adattamenti legali di testi e traduzioni in altre 5 lingue

en: Legal adjustments to texts and design in cookie banner
it_IT: Adattamenti legali ai testi e al design nel cookie banner

en: Legal assessment by RA Dr. Schwenke (German)
it_IT: Valutazione legale da parte di RA Dr. Schwenke (tedesco)

en: Legally compliant use of used Content Delivery Networks (CDNs)
it_IT: Utilizzo legalmente conforme delle reti di consegna dei contenuti (CDN) usate.

en: Legally required pages must be accessible even if the cookie banner covers your website. Therefore, the privacy policy should be linked in the footer of the cookie banner.
it_IT: Le pagine obbligatorie per legge devono essere accessibili anche se il cookie banner copre il suo sito web. Pertanto, l'informativa sulla privacy deve essere linkata nel piè di pagina del cookie banner.

en: Light Banner
it_IT: Banner leggero

en: Light Dialog
it_IT: Dialogo leggero

en: Lighter
it_IT: Più leggero

en: Limit result set to posts with one or more specific statuses.
it_IT: Limita il set di risultati ai post con uno o più stati specifici.

en: Limiting the height can make it difficult to see all important information. At most, limit it to the extent that all core information remains available without scrolling in order to obtain effective consent!
it_IT: Limitare l'altezza può rendere difficile la visione di tutte le informazioni importanti. Al massimo, la limiti nella misura in cui tutte le informazioni fondamentali rimangono disponibili senza scorrere, per ottenere un consenso efficace!

en: Link text decoration
it_IT: Decorazione del testo del link

en: Link text, to show all required services
it_IT: Testo del link, per mostrare tutti i servizi richiesti

en: List of services
it_IT: Elenco dei servizi

en: Load content
it_IT: Caricare il contenuto

en: Load form
it_IT: Caricare il modulo

en: Load map
it_IT: Caricare la mappa

en: Local caching of selection in cookie banner until server documents consent; documentation periodic or at page switches attempted if server is unavailable or overloaded.
it_IT: La cache locale della selezione nel banner dei cookie fino a quando il server documenta il consenso; la documentazione periodica o al cambio di pagina viene tentata se il server non è disponibile o è sovraccarico.

en: Make it easy with just two colors.
it_IT: Un aspetto semplice, due soli colori.

en: Manage settings
it_IT: Gestire le impostazioni

en: Margin
it_IT: Margine

en: Maximum content width
it_IT: Larghezza massima del contenuto

en: Maximum height
it_IT: Altezza massima

en: Maximum width
it_IT: Larghezza massima

en: Maybe you use one or more content delivery networks (CDNs) on your website. CDNs are networks of servers distributed around the world that cache content and deliver it faster based on the location of your visitors. This reduces the loading time of your website. Servers can also be located in countries that are considered insecure from a data protection perspective.
it_IT: Forse utilizza una o più reti di distribuzione dei contenuti (CDN) sul suo sito web. I CDN sono reti di server distribuiti in tutto il mondo che memorizzano nella cache i contenuti e li consegnano più velocemente in base alla posizione dei suoi visitatori. Questo riduce il tempo di caricamento del suo sito web. I server possono anche essere situati in Paesi considerati insicuri dal punto di vista della protezione dei dati.

en: Mention of self-created service groups in the cookie policy
it_IT: Menzione dei gruppi di servizi auto-creati nella politica dei cookie

en: Menu items
it_IT: Voci del menu

en: Middle left
it_IT: Al centro a sinistra

en: Middle right
it_IT: In mezzo a destra

en: Migration is only available in PRO version!
it_IT: La migrazione è disponibile solo nella versione PRO!

en: Mobile experience
it_IT: Esperienza mobile

en: More clarity in the cookie banner thanks to new design options
it_IT: Maggiore chiarezza nel banner dei cookie grazie alle nuove opzioni di design

en: Most cookie banners address data processing in third countries by only offering a special consent according to Art. 49 GDPR for the US. Real Cookie Banner has been taking this into account for all countries of the world for a long time. In the latest version, Real Cookie Banner goes one step further and only considers Art. 49 GDPR as a last resort for data processing in third countries. Before relying on consent, factors such as adequacy decisions should be considered (with special cases such as the TADPF in the USA). Alternatively, standard contractual clauses with providers should be considered to ensure safe data processing. Real Cookie Banner covers all these scenarios under both the GDPR (EU) and the DSG (Switzerland) and provides simple, guided questions for users to make this complex process easier to navigate.
it_IT: La maggior parte dei banner cookie affronta il trattamento dei dati nei Paesi terzi offrendo solo un consenso speciale ai sensi dell'Art. 49 GDPR per gli Stati Uniti. Real Cookie Banner ne tiene conto da tempo per tutti i Paesi del mondo. Nell'ultima versione, Real Cookie Banner fa un ulteriore passo avanti e prende in considerazione l'Art. 49 GDPR solo come ultima risorsa per gli Stati Uniti. 49 GDPR come ultima risorsa per l'elaborazione dei dati nei Paesi terzi. Prima di affidarsi al consenso, si devono considerare fattori come le decisioni di adeguatezza (con casi speciali come il TADPF negli Stati Uniti). In alternativa, si dovrebbero prendere in considerazione le clausole contrattuali standard con i fornitori per garantire un trattamento sicuro dei dati. Real Cookie Banner copre tutti questi scenari ai sensi del GDPR (UE) e del DSG (Svizzera) e fornisce agli utenti domande semplici e guidate per facilitare la navigazione in questo processo complesso.

en: Multilingual %1$s: %2$s
it_IT: Multilingua %1$s: %2$s

en: NEW!
it_IT: NUOVO!

en: Naming of all services in first view is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Consent%2$s to activate it.
it_IT: Il nome di tutti i servizi nella prima visualizzazione è attualmente disattivato. Si rechi in %1$sImpostazioni > Consenso%2$s per attivarlo.

en: Naming of all services on the legal basis of the legitimate interest in the first view
it_IT: Nomi di tutti i servizi sulla base giuridica del legittimo interesse in prima visione

en: Naming of all services requiring consent in the first view
it_IT: Denominazione di tutti i servizi che richiedono un consenso in prima visione

en: Native in WordPress
it_IT: Nativo di WordPress

en: Next
it_IT: Successivo

en: No consents found. Please navigate back and check your input.
it_IT: Non sono stati trovati consensi. Torni indietro e verifichi il suo inserimento.

en: No license activated - not for production use!
it_IT: Nessuna licenza attivata - non per uso produttivo!

en: No matching records found
it_IT: Non sono stati trovati record corrispondenti

en: None
it_IT: Niente

en: Normal
it_IT: Normale

en: Not found
it_IT: Non trovato

en: Obtain GDPR (DSGVO) and ePrivacy (EU cookie law) compliant opt-in consent. Find cookies and fill all legal information in your cookie banner. More than just a cookie notice!
it_IT: Ottenga il consenso opt-in conforme al GDPR (RGPD) e all'ePrivacy (legge sui cookie dell'UE). Trovi i cookie e inserisca tutte le informazioni legali nel suo cookie banner. Molto più di un semplice avviso sui cookie!

en: Obtain consent for data processing in unsecure third countries
it_IT: Ottenere il consenso al trattamento dei dati in paesi terzi non sicuri

en: Obtain consent with Google Consent Mode
it_IT: Ottenere il consenso con la Modalità consenso di Google

en: Obtain consent without cookie banner (banner-less)
it_IT: Ottenere il consenso senza cookie banner (senza banner)

en: Obtain full consent for Google AdSense in accordance with the TCF
it_IT: Ottenere il consenso completo per Google AdSense in conformità con il TCF.

en: Once everything is set up, you can display the cookie banner to your visitors.
it_IT: Una volta che tutto è stato impostato, può esporre il cookie banner ai suoi visitatori.

en: Only users with an activated license get updates and are always up-to-date on legal changes.
it_IT: Solo gli utenti con una licenza attivata ricevono gli aggiornamenti e sono sempre aggiornati sulle modifiche legali.

en: Open scanner
it_IT: Apri scanner

en: Optimized design for the standard Astra theme as a consent banner.
it_IT: Design ottimizzato per il tema Divi standard come banner di consenso.

en: Optimized design for the standard Astra theme as a consent dialog.
it_IT: Design ottimizzato per il tema standard Astra come dialogo di consenso.

en: Optimized design for the standard Avada theme as a consent banner.
it_IT: Design ottimizzato per il tema Divi standard come banner di consenso.

en: Optimized design for the standard Avada theme as a consent dialog.
it_IT: Design ottimizzato per il tema standard Astra come dialogo di consenso.

en: Optimized design for the standard Divi theme as a consent banner.
it_IT: Design ottimizzato per il tema Divi standard come banner di consenso.

en: Optimized design for the standard Divi theme as a consent dialog.
it_IT: Design ottimizzato per il tema Divi standard come dialogo di consenso.

en: Order of the buttons
it_IT: Ordine dei pulsanti

en: Outer distance
it_IT: Distanza esterna

en: Outlined
it_IT: Delineato

en: Overlay
it_IT: Sovrapposizione

en: Overlay background color
it_IT: Colore di sfondo della sovrapposizione

en: Overlay opacity
it_IT: Opacità della sovrapposizione

en: Padding
it_IT: Imbottitura

en: Padlock
it_IT: Lucchetto

en: Page %1$d of %2$d
it_IT: Pagina %1$d di %2$d

en: Page %d
it_IT: Pagina %d

en: Pixel Manager for WooCommerce allows to check consents only in its PRO version (paid version). Therefore, you won't see the "Enable Explicit Consent Mode" option.
it_IT: Pixel Manager per WooCommerce consente di verificare i consensi solo nella sua versione PRO (versione a pagamento). Pertanto, non vedrà l'opzione "Attiva modalità di consenso esplicito".

en: Place legal links
it_IT: Posizionare i link legali

en: Place legal links on each subpage
it_IT: Inserisca i link legali in ogni sottopagina

en: Place legal links to your website
it_IT: Inserisca dei link legali al suo sito web

en: Please activate %s in settings to use this template.
it_IT: Per utilizzare questo modello, la preghiamo di attivare la funzione %s nelle impostazioni.

en: Please note that from a legal perspective, you must give your visitor an equivalent way to give or refuse consent. In some countries of the EU it is also allowed to display an "X" in the upper right corner of the cookie banner instead of a button/link. With the currently selected setting you are taking a risk!
it_IT: La preghiamo di notare che, dal punto di vista legale, deve offrire al visitatore un modo equivalente per dare o rifiutare il consenso. In alcuni Paesi dell'UE è inoltre consentito visualizzare una "X" nell'angolo superiore destro del cookie banner, invece di un pulsante/link. Con l'impostazione attualmente selezionata sta correndo un rischio!

en: Please note that from a legal point of view you have to give your visitor this option. With the currently selected setting, you are taking a risk.
it_IT: La preghiamo di notare che, dal punto di vista legale, deve offrire questa opzione al suo visitatore. Con l'impostazione attualmente selezionata, sta correndo un rischio.

en: Please provide a UUID or a date range.
it_IT: Fornisca cortesemente un UUID o un intervallo di date.

en: Please provide a `text` attribute in your shortcode!
it_IT: Fornisca un attributo `testo` nel suo shortcode!

en: Please provide a `type` attribute in your shortcode. Allowed: %s!
it_IT: Fornisca un attributo `tipo` nel suo shortcode. Consentito: %s!

en: Please provide a valid <code>%s</code> key.
it_IT: La preghiamo di fornire una chiave <code>%s</code> valida.

en: Please remove %s from your website!
it_IT: Rimuova %s dal suo sito web!

en: Please use this text input for custom CSS explicitly for your cookie banner. Custom CSS outside this field, e.g. in your theme options, will not work due to anti-adblocker optimization. Use class names like <code>rcb-headline</code> that you only see here in the customizer preview, and not auto-generated class names that look like <code>ac04ddfa165</code>.
it_IT: Utilizzi questo campo di testo per il CSS personalizzato esplicitamente per il suo cookie banner. I CSS personalizzati al di fuori di questo campo, ad esempio nelle opzioni del tema, non funzioneranno a causa dell'ottimizzazione anti-adblocker. Utilizzi nomi di classe come <code>rcb-headline</code> che si vedono solo nell'anteprima del personalizzatore, e non nomi di classe generati automaticamente come <code>ac04ddfa165</code>.

en: Position
it_IT: Posizione

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Privacy settings history
it_IT: Cronologia delle impostazioni sulla privacy

en: Product license not for production use!
it_IT: Licenza del prodotto non per uso produttivo!

en: Professional request to agree to the cookies.
it_IT: Richiesta professionale di accettazione dei cookie.

en: Provide details of the website operator for self-hosted services
it_IT: Fornisca i dettagli dell'operatore del sito web per i servizi self-hosted

en: Provider details are set!
it_IT: I dettagli del fornitore sono impostati!

en: Read instructions for Google AdSense configuration with TCF consents
it_IT: Legga le istruzioni per la configurazione di Google AdSense con i consensi TCF

en: Real Cookie Banner asks website visitors for consent to set cookies and process personal data. For this purpose, a UUID (pseudonymous identification of the user) is assigned to each website visitor, which is valid until the cookie expires to store the consent. Cookies are used to test whether cookies can be set, to store reference to documented consent, to store which services from which service groups the visitor has consented to, and, if consent is obtained under the Transparency & Consent Framework (TCF), to store consent in TCF partners, purposes, special purposes, features and special features. As part of the obligation to disclose according to GDPR, the collected consent is fully documented. This includes, in addition to the services and service groups to which the visitor has consented, and if consent is obtained according to the TCF standard, to which TCF partners, purposes and features the visitor has consented, all cookie banner settings at the time of consent as well as the technical circumstances (e.g. size of the displayed area at the time of consent) and the user interactions (e.g. clicking on buttons) that led to consent. Consent is collected once per language.
it_IT: Real Cookie Banner chiede ai visitatori del sito web il consenso per impostare i cookie ed elaborare i dati personali. A tal fine, a ciascun visitatore del sito web viene assegnato un UUID (identificazione pseudonima dell'utente), valido fino alla scadenza del cookie per memorizzare il consenso. I cookie vengono utilizzati per verificare se i cookie possono essere impostati, per memorizzare il riferimento al consenso documentato, per memorizzare quali servizi da quali gruppi di servizi il visitatore ha acconsentito e, se il consenso è stato ottenuto in base al Transparency & Consent Framework (TCF), per memorizzare il consenso in partner TCF, scopi, scopi speciali, funzioni e funzioni speciali. Come parte dell'obbligo di divulgazione ai sensi del GDPR, il consenso raccolto viene documentato in modo completo. Ciò include, oltre ai servizi e ai gruppi di servizi a cui il visitatore ha acconsentito, e se il consenso è stato ottenuto secondo lo standard TCF, a quali partner TCF, scopi e caratteristiche il visitatore ha acconsentito, tutte le impostazioni dei cookie banner al momento del consenso, nonché le circostanze tecniche (ad esempio, le dimensioni dell'area visualizzata al momento del consenso) e le interazioni dell'utente (ad esempio, cliccando sui pulsanti) che hanno portato al consenso. Il consenso viene raccolto una volta per lingua.

en: Real Cookie Banner can be used not only to meet the requirements of the GDPR in the EU, but also to comply with the new Swiss data protection law (DSG or nDSG). <a href="%1$s" target="_blank">More information about the DSG and cookie banners</a> can be found in our knowledge base!
it_IT: Real Cookie Banner può essere utilizzato non solo per soddisfare i requisiti del GDPR nell'UE, ma anche per conformarsi alla nuova legge svizzera sulla protezione dei dati (DSG o nDSG). <a href="%1$s" target="_blank">Maggiori informazioni sulla DSG e sui cookie banner</a> sono disponibili nella nostra base di conoscenza!

en: Real Cookie Banner complies with <a href="%1$s" target="_blank">WCAG 2.2 Level AA standard</a>, covers legal requirements and makes you ready for the new law. For more details, <a href="%2$s" target="_blank">check out our knowledge base</a>.
it_IT: Real Cookie Banner è conforme allo standard <a href="%1$s" target="_blank">WCAG 2.2 Livello AA</a>, copre i requisiti legali e la rende pronta per la nuova legge. Per maggiori dettagli, <a href="%2$s" target="_blank">consulti la nostra base di conoscenza</a>.

en: Real Cookie Banner in privacy policy mentioned!
it_IT: Real Cookie Banner nell'informativa sulla privacy!

en: Real Cookie Banner is a cookie plugin specially designed for WordPress. It is fully installed in your WordPress as a native plugin. All consents are processed and stored on your server. Nothing is downloaded from a cloud in your visitor's browser, which avoids further legal issues.
it_IT: Real Cookie Banner è un plugin specificamente progettato per la gestione dei cookie su WordPress. Viene installato completamente all'interno di WordPress come un plugin nativo. Tutti i consensi vengono elaborati e archiviati direttamente sul suo server, senza alcun trasferimento di dati da un cloud al browser del visitatore, evitando così potenziali complicazioni legali.

en: Real Cookie Banner is not yet fully available in your configured language (<strong>%s</strong>). However, you can translate all the untranslated texts displayed to your visitors in the cookie banner by yourself in the Real Cookie Banner settings.
it_IT: Real Cookie Banner non è ancora completamente disponibile nella lingua da lei configurata (<strong>%s</strong>). Tuttavia, può tradurre lei stesso tutti i testi non tradotti che vengono visualizzati ai suoi visitatori nel cookie banner nelle impostazioni di Real Cookie Banner.

en: Real Cookie Banner is now fully translated into Greek, Finnish, Slovak, Hungarian and Romanian and adapted to the legal details of the countries.
it_IT: Real Cookie Banner è ora completamente tradotto in greco, finlandese, slovacco, ungherese e rumeno e adattato ai dettagli legali dei Paesi.

en: Real Cookie Banner is obliged to implement mandatory requirements of the IAB Europe. <strong>We point out that with the current version of Real Cookie Banner it is not possible to obtain lawful consents with the version of TCF integrated in it.</strong> Therefore, we strongly recommend that you do not use the TCF integration until the IAB Europe has made the necessary changes (this will be implemented in Real Cookie Banner via an update).
it_IT: Real Cookie Banner è obbligato a implementare i requisiti obbligatori di IAB Europe. <strong>Segnaliamo che con la versione attuale di Real Cookie Banner non è possibile ottenere consensi leciti con la versione di TCF integrata.</strong> Pertanto, consigliamo vivamente di non utilizzare l'integrazione del TCF fino a quando IAB Europe non avrà apportato le modifiche necessarie (che saranno implementate in Real Cookie Banner tramite un aggiornamento).

en: Real Cookie Banner now allows you to generate automatically a cookie policy!
it_IT: Real Cookie Banner ora le permette di generare automaticamente una politica sui cookie!

en: Real Cookie Banner now offers you a sticky widget that, for example, displays a fingerprint icon in the bottom left corner of every subpage, making the corresponding links easily accessible at all times. It takes just one click to set up and increases transparency for your website visitors by making the features particularly easy to access. The design of the widget and the icon can be fully customized.
it_IT: Real Cookie Banner le offre ora un widget adesivo che, ad esempio, visualizza l'icona dell'impronta digitale nell'angolo inferiore sinistro di ogni sottopagina, rendendo i link corrispondenti facilmente accessibili in qualsiasi momento. La configurazione richiede un solo clic e aumenta la trasparenza per i visitatori del suo sito web, rendendo le funzioni particolarmente facili da raggiungere. Il design del widget e l'icona possono essere completamente personalizzati.

en: Real Cookie Banner offered you so far to obtain special consent according to <a href="%1$s" target="_blank">Art. 49 (1) (a) GDPR</a> for data processing in the USA. <a href="%2$s" target="_blank">The USA is again a secure third country under data protection law since July 2023</a>. However, data processing of many services takes place worldwide and thus in other insecure countries.
it_IT: Real Cookie Banner le ha offerto finora di ottenere un consenso speciale ai sensi di <a href="%1$s" target="_blank">Art. 49, paragrafo 1, lettera a) GDPR</a> per l'elaborazione dei dati negli Stati Uniti. <a href="%2$s" target="_blank">Gli Stati Uniti sono nuovamente un paese terzo sicuro ai sensi della legge sulla protezione dei dati dal luglio 2023</a>. Tuttavia, l'elaborazione dei dati di molti servizi avviene in tutto il mondo e quindi in altri Paesi non sicuri.

en: Real Cookie Banner offers new service templates for <strong>%1$s</strong> and for handling external URLs <strong>%2$s</strong>, which may be of interest to you.
it_IT: Real Cookie Banner offre nuovi modelli di servizio per <strong>%1$s</strong> e per la gestione di URL esterni <strong>%2$s</strong> , che potrebbero essere di suo interesse.

en: Real Cookie Banner offers new service templates for <strong>%s</strong> that may be of interest to you.
it_IT: Real Cookie Banner offre nuovi modelli di servizio per <strong>%s</strong> che potrebbero essere di suo interesse.

en: Real Cookie Banner offers new service templates for handling external URLs <strong>%s</strong>, which may be of interest to you.
it_IT: Real Cookie Banner offre nuovi modelli di servizio per la gestione di URL esterni <strong>%s</strong> , che potrebbero essere di suo interesse.

en: Real Cookie Banner tried to automatically scan your entire website for services and external URLs.
it_IT: Real Cookie Banner ha cercato di scansionare automaticamente l'intero sito web per i servizi e gli URL esterni.

en: Real Cookie Banner v5.0 introduces an optimized database schema that allows consent documents to be stored in less storage space. The migration failed. Please try again or contact the support of Real Cookie Banner!
it_IT: Real Cookie Banner v5.0 introduce uno schema di database ottimizzato che consente di archiviare i documenti di consenso in uno spazio minore. La migrazione non è riuscita. Riprovi o contatti il supporto di Real Cookie Banner!

en: Real Cookie Banner: Automatic scan of complete website
it_IT: Real Cookie Banner: Scansione automatica di tutto il sito web

en: Real Cookie Banner: Migration of consent data
it_IT: Vero Cookie Banner: Migrazione dei dati di consenso

en: Real Cookie Banner: Scan of your pages
it_IT: Real Cookie Banner: Scansione delle sue pagine

en: Recently, we have started actively collecting telemetry data about how Real Cookie Banner is used - if you have consented to it. This helps us e.g. to better prioritize often needed service templates or to implement much used features even better.
it_IT: Recentemente, abbiamo iniziato a raccogliere attivamente dati telemetrici sull'utilizzo di Real Cookie Banner - se lei ha dato il suo consenso. Questo ci aiuta, ad esempio, a definire meglio le priorità dei modelli di servizio spesso necessari o ad implementare ancora meglio le funzioni più utilizzate.

en: Reconfigure Content Blocker
it_IT: Riconfigurare il blocco dei contenuti

en: Red Contrast
it_IT: Contrasto rosso

en: Replace
it_IT: Sostituire

en: Reset cookie banner consent to default
it_IT: Ripristina il consenso al cookie banner come predefinito

en: Response from the server is malformed. This indicates, for example, that another plugin is manipulating the response. In the following, you find the server response:
it_IT: La risposta del server è malformata. Ciò indica, ad esempio, che un altro plugin sta manipolando la risposta. Di seguito, è riportata la risposta del server:

en: Response of the server contains a <code>Location</code> header, which leads to a redirection of the save request instead of saving. You probably have an <a href="%2$s" target="_blank">incorrect trailing slash configuration in your web server</a>.
it_IT: La risposta del server contiene un'intestazione <code>Location</code>, che porta al reindirizzamento della richiesta di salvataggio invece che al salvataggio. Probabilmente la configurazione del <a href="%2$s" target="_blank">trailing slash non è corretta nel suo server web</a>.

en: Review
it_IT: Recensione

en: Review changes
it_IT: Verifica le modifiche

en: Revoke consents
it_IT: Revocare i consensi

en: Revoke consents: Success message
it_IT: Revoca dei consensi: Messaggio di successo

en: Right
it_IT: A destra

en: Safety mechanisms for third-country data processing reworked
it_IT: Meccanismi di sicurezza per l'elaborazione dei dati di Paesi terzi rielaborati

en: Save button
it_IT: Pulsante Salva

en: Save your contact details once in the settings and they will be available for all current and future services!
it_IT: Salvi i suoi dati di contatto una volta nelle impostazioni e saranno disponibili per tutti i servizi attuali e futuri!

en: Scaling factor
it_IT: Fattore di scala

en: Scan this page
it_IT: Scannerizzare questa pagina

en: Scan website (again)
it_IT: Scansionare il sito web (di nuovo)

en: Scan website again
it_IT: Scansionare di nuovo il sito web

en: Scan your website for services
it_IT: Esamini il suo sito web per i servizi

en: Scan your website for services that require consent
it_IT: Esamini il suo sito web per i servizi che richiedono il consenso

en: Scan your website to identify services used and external URLs that may transmit personal data and/or set cookies.
it_IT: Esamini il suo sito web per identificare i servizi utilizzati e gli URL esterni che possono trasmettere dati personali e/o impostare cookie.

en: Search...
it_IT: Cerca...

en: Select page
it_IT: Selezionare pagina

en: Separator
it_IT: Separatore

en: Service (Cookie)
it_IT: Servizio (Cookie)

en: Service Group
it_IT: Gruppo di servizio

en: Service group
it_IT: Gruppi di servizio

en: Service groups
it_IT: Gruppi di servizio

en: Service groups as bullet list
it_IT: Gruppi di servizio come elenco puntato

en: Service groups font size
it_IT: Dimensione del carattere dei gruppi di servizio

en: Services that do not share consents via the TCF standard, but via other technologies. These are divided into several groups according to their purpose. Some of them are used based on a legitimate interest (e.g. threat prevention), others are used only with your consent. Details about the individual groups and purposes of the services can be found in the individual privacy settings.
it_IT: Servizi che non condividono i consensi tramite lo standard TCF, ma tramite altre tecnologie. Questi sono suddivisi in diversi gruppi in base al loro scopo. Alcuni di essi sono utilizzati sulla base di un interesse legittimo (ad esempio, la prevenzione delle minacce), altri sono utilizzati solo con il suo consenso. I dettagli sui singoli gruppi e sulle finalità dei servizi si trovano nelle impostazioni sulla privacy individuali.

en: Services with various purposes outside the TCF standard
it_IT: Servizi con vari scopi al di fuori dello standard TCF

en: Set privacy policy URL
it_IT: Imposti l'URL dell'informativa sulla privacy

en: Set privacy policy page
it_IT: Impostare la pagina dell'informativa sulla privacy

en: Set website operator details
it_IT: Impostare i dettagli dell'operatore del sito web

en: Setting/Option <code>%1$s</code> (%2$s) cannot be imported because it needs explicit opt-in. Skipped.
it_IT: L'impostazione/opzione <code>%1$s</code> (%2$s) non può essere importata perché necessita di un opt-in esplicito. Saltata.

en: Setting/Option <code>%s</code> can only be imported in the PRO version. Skipped.
it_IT: L'impostazione/opzione <code>%s</code> può essere importata solo nella versione PRO. Saltata.

en: Setting/Option <code>%s</code> could not be updated. Skipped.
it_IT: L'impostazione/opzione <code>%s</code> non ha potuto essere aggiornata. Saltata.

en: Setting/Option <strong>%1$s</strong> (key <code>%2$s</code>) cannot be imported because it refers to a media URL/ID. Skipped.
it_IT: L'impostazione/opzione <strong>%1$s</strong> (chiave <code>%2$s</code>) non può essere importata perché si riferisce a una pagina (ID). Saltata.

en: Setting/Option <strong>%1$s</strong> (key <code>%2$s</code>) cannot be imported because it refers to a page (ID). Skipped.
it_IT: L'impostazione/opzione <strong>%1$s</strong> (chiave <code>%2$s</code>) non può essere importata perché si riferisce a una pagina (ID). Saltata.

en: Setting/Option <strong>%1$s</strong> (key <code>%2$s</code>) cannot be imported. Skipped.
it_IT: L'impostazione/opzione <strong>%1$s</strong> (chiave <code>%2$s</code>) non può essere importata. Saltata.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings/Options <code>%s</code> not found or obsolete. Skipped.
it_IT: Impostazioni/Opzioni <code>%s</code> non trovate o obsolete. Saltate.

en: Shortcode revoke
it_IT: Revoca dello shortcode

en: Show "powered by" link
it_IT: Mostrare il link "alimentato da"

en: Show close icon, to continue without consent
it_IT: Mostrare l'icona di chiusura, per continuare senza consenso

en: Show cookie banner again
it_IT: Mostra di nuovo il cookie banner

en: Show cookie banner on specific pages
it_IT: Mostra il cookie banner su pagine specifiche

en: Show more
it_IT: Mostra di più

en: Show revised design presets
it_IT: Mostra i preset di design revisionati

en: Show save button always
it_IT: Mostrare sempre il pulsante di salvataggio

en: Show save button only after a change by the user
it_IT: Mostrare il pulsante di salvataggio solo dopo una modifica da parte dell'utente

en: Show service groups as bullet list
it_IT: Mostrare i gruppi di servizi come elenco puntato

en: Show sticky legal links widget on all pages
it_IT: Mostra il widget appiccicoso dei link legali su tutte le pagine.

en: Show table in dark mode
it_IT: Mostra la tabella in modalità scura

en: Show text suggestion
it_IT: Mostrare il suggerimento di testo

en: Show with flags
it_IT: Mostra con le bandiere

en: Show without flags
it_IT: Mostra senza le bandiere

en: Showing
it_IT: Mostrando

en: Simple Black-White
it_IT: Semplice, in bianco e nero

en: Since the request returned a <code>403</code> error, it is possible that the IP of your server has been blocked for internal loopback requests. We have checked the <code>.htaccess</code> file and found that the following line could be the trigger for this, which you should check and remove: <code>%s</code>.
it_IT: Poiché la richiesta ha restituito un errore <code>403</code>, è possibile che l'IP del suo server sia stato bloccato per le richieste di loopback interno. Abbiamo controllato il file <code>.htaccess</code> e abbiamo trovato che la seguente linea potrebbe essere il fattore scatenante, che dovrebbe controllare e rimuovere: <code>%s</code> .

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Skip failed pages
it_IT: Saltare le pagine non riuscite

en: So far, only privacy policy and legal notice could be linked. From now on you can link any other pages!
it_IT: Finora era possibile collegare solo l'informativa sulla privacy e la nota legale. D'ora in poi potrà collegare qualsiasi altra pagina!

en: Some adblockers are able to block cookie banners. This means that these website visitors will never see the cookie banner and you cannot get consent from them to use more than the essential services. We have implemented several mechanisms that try to remove any technical indicators that adblockers can use to block the cookie banner. This includes CSS selections for styles.
it_IT: Alcuni adblocker sono in grado di bloccare i cookie banner. Ciò significa che questi visitatori del sito web non vedranno mai il cookie banner e non sarà possibile ottenere da loro il consenso per l'utilizzo di servizi diversi da quelli essenziali. Abbiamo implementato diversi meccanismi che cercano di rimuovere qualsiasi indicatore tecnico che gli adblocker possono utilizzare per bloccare il cookie banner. Ciò include le selezioni CSS per gli stili.

en: Some services perform data processing in unsafe third countries within the meaning of data protection regulations.  In the service configurations, you have stated that no security mechanisms are in place for this data processing. You should obtain special consent for this or only use services with data processing in secure countries or with appropriate security mechanisms.
it_IT: Alcuni servizi eseguono l'elaborazione dei dati in Paesi terzi non sicuri ai sensi delle normative sulla protezione dei dati. Nelle configurazioni dei servizi, lei ha dichiarato che non esistono meccanismi di sicurezza per questa elaborazione dei dati. Dovrebbe ottenere un consenso speciale per questo o utilizzare solo servizi con elaborazione dei dati in Paesi sicuri o con meccanismi di sicurezza adeguati.

en: Sort column ascending
it_IT: Ordina la colonna in modo ascendente

en: Sort column descending
it_IT: Ordina la colonna in modo decrescente

en: Space between menu items
it_IT: Spazio tra le voci del menu

en: Spacing between groups
it_IT: Spazio tra i gruppi

en: Specify additional links in the footer of the cookie banner
it_IT: Specificare i link aggiuntivi nel piè di pagina del cookie banner

en: Specify legal basis
it_IT: Specificare la base giuridica

en: Spread radius
it_IT: Raggio di diffusione

en: Stack description for non-TCF services
it_IT: Descrizione dello stack per i servizi non-TCF

en: Stack name for non-TCF services
it_IT: Nome dello stack per i servizi non TCF

en: Standard banner design
it_IT: Design banner standard

en: Standard design for the cookie consent as a banner in dark mode.
it_IT: Design standard per il consenso dei cookie come banner in modalità scura.

en: Standard design for the cookie consent as a banner.
it_IT: Design standard per il consenso dei cookie come banner.

en: Standard design for the cookie consent as a dialog in dark mode.
it_IT: Design standard per il consenso ai cookie come finestra di dialogo in modalità scura.

en: Standard design for the cookie consent as a dialog.
it_IT: Design standard per il consenso dei cookie come dialogo.

en: Start configuration
it_IT: Iniziare la configurazione

en: Start customizing
it_IT: Iniziare a personalizzare

en: Start now!
it_IT: Inizi ora!

en: Start scanner
it_IT: Avviare lo scanner

en: Start the scanner to check if the service template can be used for your case and will be suggested in the scanner!
it_IT: Avvia lo scanner per verificare se il modello di servizio può essere utilizzato per il suo caso e sarà suggerito nello scanner!

en: Statement of the IAB Europe (English)
it_IT: Dichiarazione di IAB Europe (inglese)

en: Statistic
it_IT: Statistica

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Sticky legal links widget
it_IT: Widget di collegamenti legali fissi

en: Success message
it_IT: Messaggio di successo

en: TCF Vendor
it_IT: Venditore TCF

en: TCF Vendor configuration
it_IT: Configurazione del fornitore TCF

en: TCF is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Transparency & Consent Framework (TCF)%2$s to activate it.
it_IT: Il TCF è attualmente disattivato. Si rechi su %1$sImpostazioni > Transparency & Consent Framework (TCF)%2$s per attivarlo.

en: TCF required
it_IT: TCF richiesto

en: TCF stacks
it_IT: Stack TCF

en: TCF vendor configuration
it_IT: Configurazione del fornitore TCF

en: TCF vendor configurations
it_IT: Configurazione del fornitore TCF

en: Table of contents
it_IT: Indice dei contenuti

en: Telemetry data enabled.
it_IT: Dati telemetrici abilitati.

en: Telemetry data enabled. Thanks for your support!
it_IT: Dati di telemetria abilitati. Grazie per il suo supporto!

en: Templates in Real Cookie Banner have been replaced by new templates. You should check whether you want to replace the new service and/or content blocker with the new one in order to remain legally compliant. The following services are affected:
it_IT: I modelli in Real Cookie Banner sono stati sostituiti da nuovi modelli. Dovrebbe verificare se desidera sostituire il nuovo servizio e/o il blocco dei contenuti con quello nuovo, per rimanere conforme alla legge. Sono interessati i seguenti servizi:

en: Terms of use
it_IT: Condizioni d'uso

en: Text align
it_IT: Allineamento del testo

en: Text of "Accept all" changes when user changes selection
it_IT: Il testo di "Accettare tutto" cambia quando l'utente modifica la selezione

en: Texts
it_IT: Testi

en: Texts for data processing in unsafe third country and the age notice.
it_IT: Testi per il trattamento dei dati in un paese terzo non sicuro e l'avviso di età.

en: That's why we're offering new design options that provide more clarity while complying with the law. With the <strong>"Define a maximum height for the cookie banner"</strong> option, you can limit the size of the banner so that it still displays all the necessary information but remains more compact. Website visitors can see when it is possible to scroll. With <strong>"Initially hide less relevant details about services"</strong>, more detailed technical and legal information about the individual services can be hidden by default in the individual privacy settings. This significantly improves the overview for all services, while the information remains accessible with a single click when needed.
it_IT: Ecco perché stiamo offrendo nuove opzioni di design che forniscono maggiore chiarezza, pur rispettando la legge. Con l'opzione <strong>"Definisci un'altezza massima per il banner dei cookie"</strong>, può limitare le dimensioni del banner in modo che visualizzi comunque tutte le informazioni necessarie, ma rimanendo più compatto. I visitatori del sito web possono vedere quando è possibile scorrere. Con <strong>"Nascondi inizialmente i dettagli meno rilevanti sui servizi"</strong>, le informazioni tecniche e legali più dettagliate sui singoli servizi possono essere nascoste per impostazione predefinita nelle impostazioni della privacy individuali. Questo migliora significativamente la panoramica di tutti i servizi, mentre le informazioni rimangono accessibili con un solo clic quando necessario.

en: The %1$s with index <code>%2$d</code> is missing. Required properties: <code>%3$s</code>. Skipped.
it_IT: Manca l'elemento %1$s con l'indice <code>%2$d</code>. Proprietà richieste: <code>%3$s</code>. Saltato.

en: The GDPR (EU 2016/679) and ePrivacy Directive (EU 2009/136/EC) defines that visitors must be able to easily reject services, whereby essential services can be set in any case. Therefore, the visitor should be given this option in a similar manner to the "Accept all" button/link.
it_IT: Il GDPR (UE 2016/679) e la Direttiva ePrivacy (UE 2009/136/CE) definiscono che i visitatori devono poter rifiutare facilmente i servizi, per cui i servizi essenziali possono essere impostati in ogni caso. Pertanto, al visitatore deve essere offerta questa opzione in modo simile al pulsante/link "Accettare tutto".

en: The Service Cloud is currently not reachable, we will try to download the templates again in a few minutes automatically...
it_IT: Il Service Cloud non è al momento raggiungibile, proveremo a scaricare nuovamente i modelli tra qualche minuto automaticamente...

en: The TCF requires that the consent dialogue must "[cover] all or substantially all of the content of the website". We therefore recommend displaying the consent dialogue as a banner in the middle of the website. Also make sure that the overlay remains active so that your website cannot be used until the consent decision has been made.
it_IT: Il TCF richiede che il dialogo sul consenso debba "[coprire] tutto o sostanzialmente tutto il contenuto del sito web". Pertanto, consigliamo di visualizzare il dialogo sul consenso come un banner al centro del sito web. Si assicuri inoltre che l'overlay rimanga attivo, in modo che il suo sito web non possa essere utilizzato fino a quando non sarà stata presa la decisione sul consenso.

en: The TCF vendor configuration for vendor with ID <code>%s</code> already exists. Skipped.
it_IT: La configurazione del fornitore TCF per il fornitore con ID <code>%s</code> esiste già. Saltata.

en: The animation you choose will have a negative impact on your PageSpeed Insights score. Please choose an animation where the cookie banner is animated from outside the website to achieve the best website loading speed!
it_IT: L'animazione scelta avrà un impatto negativo sul punteggio di PageSpeed Insights. Scelga un'animazione in cui il cookie banner viene animato dall'esterno del sito web per ottenere la migliore velocità di caricamento del sito!

en: The consent would be saved via the WP REST API route %s. The following problems with your WordPress installation were detected during the automatic error analysis:
it_IT: Il consenso verrebbe salvato tramite la rotta WP REST API %s. I seguenti problemi con la sua installazione di WordPress sono stati rilevati durante l'analisi automatica degli errori:

en: The content blocker <code>%s</code> already exists. A new content blocker has been created anyway.
it_IT: Il blocco dei contenuti <code>%s</code> esiste già. È stato comunque creato un nuovo blocco dei contenuti.

en: The content blocker <code>%s</code> already exists. Skipped.
it_IT: Il blocco dei contenuti <code>%s</code> esiste già. Saltato.

en: The cookie banner is responsive even in the free version and works on mobile devices. Only further settings for a better individual appearance on mobile devices are only included in the PRO version.
it_IT: Il cookie banner è reattivo anche nella versione gratuita e funziona sui dispositivi mobili. Solo ulteriori impostazioni per un migliore aspetto individuale sui dispositivi mobili sono incluse nella versione PRO.

en: The export contains only data from the current language.
it_IT: L'esportazione contiene solo i dati della lingua corrente.

en: The following services should be reviewed:
it_IT: I seguenti servizi devono essere revisionati:

en: The font size will be applied to the entire dialog. You can overwrite this setting e.g for headings in the respective section.
it_IT: La dimensione del carattere sarà applicata all'intera finestra di dialogo. Può sovrascrivere questa impostazione, ad esempio per le intestazioni nella sezione corrispondente.

en: The footer link <code>%s</code> already exists or may only be configured once. Skipped.
it_IT: Il collegamento al piè di pagina <code>%s</code> esiste già o può essere configurato solo una volta. Saltato.

en: The header <strong>will not be hidden</strong>, because otherwise there is no possibility to continue without consent in compliance with the ePrivacy Directive and the GDPR. Activate the button/link "Continue without consent" in the "Consent Options" section on level above to be able to hide the header on mobile devices!
it_IT: L'intestazione <strong>non sarà nascosta</strong>, perché altrimenti non c'è la possibilità di continuare senza consenso in conformità alla Direttiva ePrivacy e al GDPR. Attivi il pulsante/link "Continuare senza consenso" nella sezione "Opzioni di consenso" al livello superiore per poter nascondere l'intestazione sui dispositivi mobili!

en: The link to Real Cookie Banner is an affiliate link. If you buy the product, we may receive a commission, but the price of the product will not change for you.
it_IT: Il link a Real Cookie Banner è un link affiliato. Se acquista il prodotto, potremmo ricevere una commissione, ma il prezzo del prodotto non cambierà per lei.

en: The navigation menu could not be found.
it_IT: Non è stato possibile trovare il menu di navigazione.

en: The newly created content blocker <code>%s</code> could not correctly resolve some associated relationships.
it_IT: Il blocco dei contenuti appena creato <code>%s</code> non ha potuto risolvere correttamente alcune relazioni associate.

en: The newly created content blocker <code>%s</code> could not set the preview image because it refers to a media item within your media library (ID)
it_IT: Il blocco dei contenuti appena creato <code>%s</code> non ha potuto impostare l'immagine di anteprima perché si riferisce a un elemento multimediale all'interno della libreria multimediale (ID)

en: The newly created footer link <code>%s</code> could not set the selected page because it refers to a page item (ID)
it_IT: Il collegamento al piè di pagina appena creato <code>%s</code> non è riuscito a impostare la pagina selezionata perché fa riferimento a un elemento di pagina (ID)

en: The newly created service <code>%s</code> has been added to the fallback service group because the original service group could not be found.
it_IT: Il servizio appena creato <code>%s</code> è stato aggiunto al gruppo di servizi di fallback perché non è stato possibile trovare il gruppo di servizi originale.

en: The options "Accept all" and "Continue without consent" should be of the same type. Therefore, both should be a button or a link.
it_IT: Le opzioni "Accettare tutto" e "Continuare senza consenso" devono essere dello stesso tipo. Pertanto, entrambe dovrebbero essere un pulsante o un link.

en: The overlay prevents clicks outside the consent dialog until consent is given and seperates the consent dialog from the rest of the website.
it_IT: L'overlay impedisce di fare clic al di fuori della finestra di dialogo del consenso finché non viene dato il consenso e separa la finestra di dialogo del consenso dal resto del sito web.

en: The recommended minimum height of your logo is <strong>128px</strong>. The width of your logo will be adjusted automatically.
it_IT: L'altezza minima consigliata del suo logo è <strong>128px</strong>. La larghezza del suo logo verrà regolata automaticamente.

en: The scanner of Real Cookie Banner can now automatically detect popular CDNs and explain to you what steps you need to take to use the service in a privacy-compliant way. <strong>Scan your entire website again to get recommendations for CDNs you may be using!</strong>
it_IT: Lo scanner di Real Cookie Banner è ora in grado di rilevare automaticamente i CDN più diffusi e di spiegarle quali passi deve compiere per utilizzare il servizio nel rispetto della privacy. <strong>Esegua nuovamente la scansione dell'intero sito web per ottenere raccomandazioni sui CDN che potrebbe utilizzare!</strong>

en: The service <code>%s</code> already exists. A new service has been created anyway.
it_IT: Il servizio <code>%s</code> esiste già. È stato comunque creato un nuovo servizio.

en: The service <code>%s</code> already exists. Skipped.
it_IT: Il servizio <code>%s</code> esiste già. Saltato.

en: The service <strong>%1$s</strong> could not be assigned to the given group due to the following error: <code>%2$s</code>. Skipped.
it_IT: Il servizio <strong>%1$s</strong> non ha potuto essere assegnato al gruppo indicato a causa del seguente errore: <code>%2$s</code>. Saltato.

en: The service group <strong>%1$s</strong> could not be updated due to the following error: <code>%2$s</code>. Skipped.
it_IT: Il gruppo di servizi <strong>%1$s</strong> non ha potuto essere aggiornato a causa del seguente errore: <code>%2$s</code>. Saltato.

en: The service group <strong>%s</strong> was not created. Instead, the existing one has been updated.
it_IT: Il gruppo di servizi <strong>%s</strong> non è stato creato. Invece, quello esistente è stato aggiornato.

en: The service scanner crawls every subpage of your website, all plugins and other technical indicators of your website to find services on your website that require consent. This allows you to collect all the consent you need from your website visitors.
it_IT: Il servizio di scansione esegue il crawling di ogni sottopagina del suo sito web, di tutti i plugin e di altri indicatori tecnici del suo sito web per trovare i servizi sul suo sito web che richiedono il consenso. Questo le consente di raccogliere tutti i consensi necessari dai visitatori del suo sito web.

en: The singular name of the post type.
it_IT: Il nome singolare del tipo di post.

en: The standard texts in the cookie banner are worded carefully. If you customize them, make sure they are not misleading or riveting. According to the <a href="%s" target="_blank">Data Protection Commissioner of Baden-Wuerttemberg, Germany (Section B, 1.3.7.; German)</a>, for example, a headline "We love cookies" is already misleading.
it_IT: I testi standard nel cookie banner sono formulati con attenzione. Se li personalizza, si assicuri che non siano fuorvianti o avvincenti. Secondo il Commissario per la protezione dei dati <a href="%s" target="_blank">di Baden-Württeberg, Germania (Sezione B, 1.3.7.; tedesco)</a>, ad esempio, un titolo "Amiamo i cookie" è già fuorviante.

en: The vertical distance between elements can be decreased or increased relative to the desktop view.
it_IT: La distanza verticale tra gli elementi può essere diminuita o aumentata rispetto alla vista del desktop.

en: The width of your logo will be adjusted automatically. We highly recommend to use a square image as the rest of the image will be cut from the icon bubble.
it_IT: La larghezza del suo logo verrà regolata automaticamente. Consigliamo vivamente di utilizzare un'immagine quadrata, poiché il resto dell'immagine sarà tagliato dalla bolla dell'icona.

en: Themes, plugins and co. usually load scripts, styles and content that transfer personal data and set cookies before you have the consent of your visitors. You usually cannot control this by yourself. Content blockers make sure that these features are only executed after you have obtained consent.
it_IT: Temi, plugin e simili di solito caricano script, stili e contenuti che trasferiscono dati personali e impostano cookie prima di avere il consenso dei visitatori. Di solito non è possibile controllare questo aspetto da soli. I Blocchi dei Contenuti fanno in modo che queste funzioni vengano eseguite solo dopo aver ottenuto il consenso.

en: There are no privacy policies with further information linked for the following services in your cookie banner. We now consider these to be mandatory in order to comply with the information obligations under the GDPR. Please provide a privacy policy for each service!
it_IT: Nel cookie banner non sono collegate informative sulla privacy con ulteriori informazioni per i seguenti servizi. Le riteniamo ora obbligatorie per ottemperare agli obblighi di informazione previsti dal GDPR. La preghiamo di fornire un'informativa sulla privacy per ciascun servizio!

en: There seems to be something generally wrong with the REST API of your WordPress instance. Please deactivate Real Cookie Banner and then check under <a href="%s">Tools > Site Health</a> whether errors regarding the REST API are listed there.
it_IT: Sembra che ci sia qualcosa di sbagliato in generale con l'API REST della sua istanza di WordPress. Disattivi Real Cookie Banner e poi verifichi in <a href="%s">Tools > Site Health</a> se sono elencati errori relativi all'API REST.

en: This functionality is currently not available.
it_IT: Questa funzionalità non è attualmente disponibile.

en: This functionality is only available in the PRO version.
it_IT: Questa funzionalità è disponibile solo nella versione PRO.

en: This legal link on your website has the corresponding functionality. It is deactivated in the preview you are currently in.
it_IT: Questo link legale sul suo sito web ha la funzionalità corrispondente. È disattivato nell'anteprima in cui si trova attualmente.

en: This means you can no longer "hide" the links/buttons in your privacy policy. <strong>We recommend placing the option in the footer of each subpage.</strong>
it_IT: Ciò significa che non può più "nascondere" i link/pulsanti nella sua informativa sulla privacy. <strong>Consigliamo di inserire l'opzione nel piè di pagina di ogni sottopagina.</strong>

en: This section is currently not displayed in your cookie policy because the data provided is incomplete. Please set the website operator details at %1$sSettings > General > Website operator details%2$s!
it_IT: Questa sezione non è attualmente visualizzata nella sua politica sui cookie perché i dati forniti sono incompleti. La preghiamo di impostare i dati dell'operatore del sito web su %1$sImpostazioni > Generale > Dati dell'operatore del sito web%2$s!

en: This service template is optimized to work with %s.
it_IT: Questo modello di servizio è ottimizzato per funzionare con %s.

en: This template is currently disabled because the respective WordPress plugin is not installed or the desired function is not active. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>
it_IT: Questo modello è attualmente disabilitato perché il rispettivo plugin di WordPress non è installato o la funzione desiderata non è attiva. <a href="%s" target="_blank">Per saperne di più</a>

en: This template requires the integration of TCF, as the provider of this template uses this standard. Please activate this in the settings to be able to block this service.
it_IT: Questo modello richiede l'integrazione di TCF, poiché il fornitore di questo modello utilizza questo standard. Lo attivi nelle impostazioni per poter bloccare questo servizio.

en: Title
it_IT: Titolo

en: To be able to use all features of Google Services, in particular Google Analytics and Google Ads Conversion Tracking, you should check the documentation of the respective Google Services to see if consents are required according to the Google Consent Mode. <strong>If this is the case, you have to configure the Google Consent Mode in Real Cookie Banner accordingly.</strong>
it_IT: Per poter utilizzare tutte le funzioni dei Servizi Google, in particolare Google Analytics e Google Ads Conversion Tracking, deve controllare la documentazione dei rispettivi Servizi Google per verificare se sono necessari i consensi in base alla Modalità di consenso di Google. <strong>In tal caso, deve configurare la Modalità di consenso di Google in Real Cookie Banner di conseguenza.</strong>

en: Top
it_IT: In alto

en: Top border
it_IT: Bordo superiore

en: Top center
it_IT: Centro superiore

en: Top left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top right
it_IT: In alto a destra

en: Transition on hover
it_IT: Transizione al passaggio del cursore

en: Transparency & Consent Framework (TCF)
it_IT: Quadro di trasparenza e consenso (TCF)

en: Type
it_IT: Tipo

en: Underline
it_IT: Sottolineare

en: Unique identifier for the consent, but not for the website visitor. Revision hash for settings of cookie banner (texts, colors, features, service groups, services, content blockers etc.). IDs for consented services and service groups.
it_IT: Identificatore unico per il consenso, ma non per il visitatore del sito web. Hash di revisione per le impostazioni del banner dei cookie (testi, colori, caratteristiche, gruppi di servizi, servizi, blocco dei contenuti, ecc.) ID per i servizi e i gruppi di servizi acconsentiti.

en: Unique identifier for the consent, but not for the website visitor. Revision hash for settings of cookie banner (texts, colors, features, service groups, services, content blockers etc.). IDs for consented services and service groups. Is only stored until consent is documented on the website server.
it_IT: Identificatore unico per il consenso, ma non per il visitatore del sito web. Hash di revisione per le impostazioni del banner dei cookie (testi, colori, caratteristiche, gruppi di servizi, servizi, blocco dei contenuti, ecc.) ID per i servizi e i gruppi di servizi acconsentiti. Viene memorizzato solo fino a quando il consenso non viene documentato sul server del sito web.

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unobtrusive, clear and directly visible to everyone.
it_IT: Non invadente, chiaro e direttamente visibile a tutti.

en: Updated texts (German, English)
it_IT: Testi aggiornati (tedesco, inglese)

en: Updates for services and content blockers
it_IT: Aggiornamenti per servizi e blocchi di contenuti

en: Updates in v2.0: Make your cookie banner more safe!
it_IT: Aggiornamenti nella v2.0: Renda più sicuro il cookie banner!

en: Updates in v3.0: You should act to be safe!
it_IT: Aggiornamenti nella v3.0: Dovrebbe agire per essere sicuro!

en: Updates in v4.0: You need to make adjustments!
it_IT: Aggiornamenti nella v4.0: È necessario apportare modifiche!

en: Updates in v5.0: You need to make adjustments!
it_IT: Aggiornamenti nella v5.0: È necessario apportare delle modifiche!

en: Use <code>{{dateOfUpdate}}</code> as a placeholder to show date of the cookie policy when it was last changed.
it_IT: Utilizzi <code>{{dateOfUpdate}}</code> come segnaposto per mostrare la data dell'ultima modifica della politica sui cookie.

en: Use <code>{{euLegalBasis}}</code> as a placeholder to display the legal bases for the most important countries in which the website language is spoken.
it_IT: Utilizzi <code>{{euLegalBasis}}</code> come segnaposto per visualizzare le basi legali dei Paesi più importanti in cui si parla la lingua del sito web.

en: Use <code>{{legalBasis}}</code> as a placeholder for the legal basis.
it_IT: Utilizzare <code>{{legalBasis}}</code> come segnaposto per la base giuridica.

en: Use <code>{{minAge}}</code> as a placeholder for the age limit for minors in your country. Each country in the EU has its own age limits, which we have included in Real Cookie Banner. You can adjust the age limit in the %1$sage notice settings%2$s.
it_IT: Utilizzi <code>{{minAge}}</code> come segnaposto per il limite di età dei minori nel suo paese. Ogni paese dell'UE ha i propri limiti di età, che abbiamo incluso in Real Cookie Banner. Può regolare il limite di età nelle impostazioni dell'avviso di età %1$s%2$s.

en: Use <code>{{name}}</code> as a placeholder for the content blocker name.
it_IT: Utilizzare <code>{{name}}</code> come segnaposto per il nome del blocco dei contenuti.

en: Use <code>{{privacyPolicy}}privacy policy{{/privacyPolicy}}</code> as a placeholder for the privacy policy link.
it_IT: Utilizzi <code>{{privacyPolicy}}informativa sulla privacy{{/privacyPolicy}}</code> come segnaposto per il link dell'informativa sulla privacy.

en: Use <code>{{services}}</code> and <code>{{serviceGroups}}</code> as a placeholder for a list of services and groups.
it_IT: Utilizzare <code>{{services}}</code> e <code>{{serviceGroups}}</code> come segnaposto per un elenco di servizi e gruppi.

en: Use <code>{{services}}</code> as a placeholder for a list of services with legitimate interest as legal basis.
it_IT: Utilizzare <code>{{services}}</code> come segnaposto per un elenco di servizi la cui base giuridica è il legittimo interesse.

en: Use <code>{{websites}}</code> as a placeholder for the external website URLs.
it_IT: Utilizzare <code>{{websites}}</code> come segnaposto per gli URL dei siti web esterni.

en: Use the same stylings as for "Accept all"
it_IT: Utilizzi lo stesso stile di "Accettare tutto"

en: Vertical offset
it_IT: Offset verticale

en: Vertical spacing scaling factor
it_IT: Fattore di scala della spaziatura verticale

en: View new design
it_IT: Visualizzare il nuovo design

en: View stats
it_IT: Visualizzi le statistiche

en: Visitors who do not agree to the cookies and data processing of e.g. YouTube will not be able to load YouTube videos on your website. Content blockers will automatically replace this content and ask the visitor for consent again.
it_IT: I visitatori che non accettano i cookie e l'elaborazione dei dati di YouTube, ad esempio, non potranno caricare i video di YouTube sul suo sito web. I blocchi dei contenuti sostituiranno automaticamente questi contenuti e chiederanno nuovamente il consenso al visitatore.

en: Visual content blocker in pretty: Looks like without content blocker!
it_IT: Blocco dei contenuti visivi in bella mostra: Sembra senza blocco dei contenuti!

en: Visual content blockers replace, for example, YouTube videos on the website if the visitor has not given consent to YouTube loading in the cookie banner. Until now, these were very text-heavy to display all the legally necessary requirements.
it_IT: I blocchi dei contenuti visivi sostituiscono, ad esempio, i video di YouTube sul sito web, se il visitatore non ha dato il consenso al caricamento di YouTube nel cookie banner. Fino ad oggi, questi erano molto pesanti dal punto di vista del testo per visualizzare tutti i requisiti necessari dal punto di vista legale.

en: We have <a href="%s" target="_blank">explained typical misconfigurations and solutions</a> for this issue in a detailed article. If you do not know how to solve this problem, please contact the technical contact person for your website!
it_IT: Abbiamo <a href="%s" target="_blank">spiegato le tipiche configurazioni errate e le soluzioni</a> per questo problema in un articolo dettagliato. Se non sa come risolvere questo problema, contatti il referente tecnico del suo sito web!

en: We have adapted the texts and design suggestions for the cookie banner accordingly. <strong>We strongly advise you to adopt the new texts and design suggestions for your website!</strong>
it_IT: Abbiamo adattato di conseguenza i testi e i suggerimenti di design per il cookie banner. <strong>Le consigliamo vivamente di adottare i nuovi testi e suggerimenti di design per il suo sito web!</strong>

en: We have added a new standard design for the cookie banner, which makes a more friendly and clean impression. If you are using the standard design so far, it's worth a look if the new one fits better to your website!
it_IT: Abbiamo aggiunto un nuovo design standard per il cookie banner che ha ora un'impressione più amichevole e pulita. Se finora ha utilizzato il design standard, vale la pena di verificare se il nuovo design si adatta meglio al suo sito web!

en: We have adjusted the texts in the cookie banner and service groups (not in cookie/content blocker templates). The adjustments improve the legal security of your cookie banner, as the general purpose of the consent is now more clearly described, and we have added legal teachings. If you want to use the TCF compatibility, the previous texts are no longer permitted. You can let previous texts be overwritten by the new texts. All texts can be customized in the WordPress Customizer or in Services (Cookies). After applying the texts, be sure to verify if the new texts apply to your website!
it_IT: Abbiamo modificato i testi nel cookie banner e nei gruppi di servizi (non nei modelli di cookie/blocco dei contenuti). Le modifiche migliorano la sicurezza legale del cookie banner, in quanto lo scopo generale del consenso è ora descritto più chiaramente e abbiamo aggiunto insegnamenti legali. Se desidera utilizzare la compatibilità TCF, i testi precedenti non sono più consentiti. Può lasciare che i testi precedenti vengano sovrascritti dai nuovi testi. Tutti i testi possono essere personalizzati nel personalzzatore di WordPress o nei Servizi (Cookie). Dopo aver applicato i testi, si assicuri di verificare se i nuovi testi siano applicabili al suo sito web!

en: We have further improved the texts and placements of these in Real Cookie Banner in an audit by a lawyer. This makes them even less legally vulnerable!
it_IT: Abbiamo ulteriormente migliorato i testi e i posizionamenti di questi in Real Cookie Banner in una verifica da parte di un avvocato. Questo li rende ancora meno vulnerabili dal punto di vista legale!

en: We have released a major update with Real Cookie Banner 2.0. Find out what's new in our %1$sblog article%2$s. <strong>You should definitely take a look at the following points, as we have adjusted the behavior of the cookie banner.</strong> All changes can be optionally activated or ignored. We will not change your cookie banner fundamentally without your consent.
it_IT: Abbiamo rilasciato un importante aggiornamento con Real Cookie Banner 2.0. Scopra le novità nel nostro articolo %1$sblog%2$s. <strong>Dovrebbe assolutamente dare un'occhiata ai seguenti punti, in quanto abbiamo modificato il comportamento del cookie banner.</strong> Tutte le modifiche possono essere facoltativamente attivate o ignorate. Non modificheremo fondamentalmente il suo cookie banner senza il suo consenso.

en: We have revised the information given in numerous service and content blocker templates. Services and content blockers you created may contain suggestions for changes that you may want to apply. You should review the proposed changes and adjust your services if necessary to be able to remain legally compliant. When editing the service/content blocker, you will find a blue "Different from template" next to the respective fields with more information.
it_IT: Abbiamo rivisto le informazioni fornite in numerosi modelli di servizi e di blocco dei contenuti. I servizi e i bloccatori di contenuti da lei creati possono contenere suggerimenti di modifiche che lei potrebbe voler applicare. Dovrebbe esaminare le modifiche proposte e adattare i suoi servizi, se necessario, per essere in grado di rimanere legalmente conforme. Quando modifica il servizio/blocco dei contenuti, troverà una dicitura blu "Diverso dal modello" accanto ai rispettivi campi con ulteriori informazioni.

en: We need to inform you that on Feb. 02, 2022, the Belgian Data Protection Authority (APD) declared the collection of consents under the Transparency & Consent Framework (TCF) to be invalid. The decision is effective across the EU as it was issued in a one-stop-shop procedure.
it_IT: Dobbiamo informarla che il 02 febbraio 2022, l'Autorità belga per la protezione dei dati (APD) ha dichiarato non valida la raccolta dei consensi nell'ambito del Transparency & Consent Framework (TCF). La decisione è efficace in tutta l'UE, in quanto è stata emessa con una procedura unica.

en: We provide additional options for optimized display of the cookie banner on mobile devices. These make the cookie banner easier to use on smartphones by optimizing it to the normal hand position of users. Also, the cookie banner is no longer Largest Contentfull Paint (LCP) as defined by Google's Web Vitals and thus the optimizations will increase your PageSpeed score for mobile devices.
it_IT: Forniamo opzioni aggiuntive per la visualizzazione ottimizzata del cookie banner sui dispositivi mobili. Queste opzioni rendono il cookie banner più facile da usare sugli smartphone, ottimizzandolo in base alla normale posizione della mano degli utenti. Inoltre, il cookie banner non è più Largest Contentfull Paint (LCP) come definito da Google's Web Vitals e quindi le ottimizzazioni aumenteranno il suo punteggio PageSpeed per i dispositivi mobili.

en: We recommend for <strong>%s</strong> to change the design to a more and better visual Content Blocker.
it_IT: Raccomandiamo a <strong>%s</strong> di cambiare il design con un blocco dei contenuti più bello visivamente.

en: We recommend that you use the official translations for <strong>%s</strong> to obtain the most compliant consents possible.
it_IT: Le consigliamo di utilizzare le traduzioni ufficiali di <strong>%s</strong> per ottenere i consensi più conformi possibili.

en: We strongly advise you to adopt the new texts for all languages with official translations!
it_IT: Le consigliamo vivamente di adottare i nuovi testi per tutte le lingue con le traduzioni ufficiali!

en: We will overwrite all texts in your cookie banner with new text suggestions. Also, we name all services in the first view of the cookie banner instead of a bullet list of service groups, equalize the appearance of "Accept all" and "Continue without consent", and highlight "Set privacy settings individually" in your cookie banner. Please check afterwards if all adjustments are correct for your individual requirements and reconfigure your cookie banner yourself if necessary. Are you sure you want to apply the changes?
it_IT: Sovrascriviamo tutti i testi del cookie banner con nuovi suggerimenti testuali. Inoltre, nominiamo tutti i servizi nella prima vista del cookie banner invece di un elenco puntato di gruppi di servizi, equipariamo l'aspetto di "Accettare tutto" e "Continuare senza consenso", ed evidenziamo "Imposta le impostazioni della privacy individualmente" nel suo cookie banner. La preghiamo di verificare in seguito se tutte le regolazioni sono corrette per le sue esigenze individuali e di riconfigurare lei stesso il cookie banner, se necessario. È sicuro di voler applicare le modifiche?

en: We will overwrite all texts in your cookie banner with new text suggestions. Please check afterwards if all adjustments are correct for your individual requirements and reconfigure your cookie banner yourself if necessary. Are you sure you want to apply the changes?
it_IT: Sovrascriviamo tutti i testi del cookie banner con nuovi suggerimenti testuali. La preghiamo di verificare in seguito se tutte le regolazioni sono corrette per le sue esigenze individuali e di riconfigurare lei stesso il cookie banner, se necessario. È sicuro di voler applicare le modifiche?

en: What are cookies and similar technologies?
it_IT: Cosa sono i cookie e le tecnologie simili?

en: What is the legal basis for setting/reading cookies?
it_IT: Qual è la base giuridica per l'impostazione/lettura dei cookie?

en: What rights does the website visitor have?
it_IT: Quali diritti ha il visitatore del sito web?

en: What types of cookies exist?
it_IT: Quali tipi di cookie esistono?

en: When the user moves the mouse over the button/link, it changes its color.
it_IT: Quando l'utente sposta il cursore sul pulsante/link, questo cambia colore.

en: When the user moves the mouse over the footer links, it changes its color.
it_IT: Quando l'utente passa con il mouse sui link del piè di pagina, il colore cambia.

en: When the user moves the mouse over the sticky symbol or clicks on it, its color changes. These colors are also used for the menu items.
it_IT: Quando l'utente sposta il mouse sul simbolo adesivo o vi clicca sopra, il suo colore cambia. Questi colori sono utilizzati anche per le voci del menu.

en: Which cookies are used on this website?
it_IT: Quali cookie vengono utilizzati su questo sito web?

en: Who can set cookies on this website?
it_IT: Chi può impostare i cookie su questo sito web?

en: Why is %s integrated into my website at all?
it_IT: Perché %s è integrato nel mio sito web?

en: Width
it_IT: Larghezza

en: With Real Cookie Banner 3.0 we have released a major update, in which we have implemented, among other things, current legal adjustments. Read more about the changes in our <a href="%s" target="_blank">blog post</a>.
it_IT: Con Real Cookie Banner 3.0 abbiamo rilasciato un importante aggiornamento, in cui abbiamo implementato, tra le altre cose, gli attuali adeguamenti legali. Per saperne di più sui cambiamenti, consulti il nostro post sul blog <a href="%s" target="_blank"></a> .

en: Without context
it_IT: Senza contesto

en: WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner
it_IT: Avviso sui cookie di WordPress da parte di Real Cookie Banner

en: WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner
it_IT: Plugin WordPress Cookie di Real Cookie Banner

en: Yes
it_IT: Sì

en: You are currently obtaining non-standard compliant consent for Google Adsense via Real Cookie Banner. Please delete the Google AdSense service and Google AdSense content blocker in the Real Cookie Banner settings and then configure the TCF integration.
it_IT: Attualmente sta ottenendo un consenso non conforme agli standard per Google Adsense tramite Real Cookie Banner. La preghiamo di eliminare il servizio Google AdSense e il blocco dei contenuti di Google AdSense nelle impostazioni di Real Cookie Banner e poi di configurare l'integrazione TCF.

en: You are not allowed to do this in the free version of Real Cookie Banner. Please upgrade to Real Cookie Banner PRO!
it_IT: Non può farlo nella versione gratuita di Real Cookie Banner. Effettui l'aggiornamento a Real Cookie Banner PRO!

en: You are obtaining consent for Google services and have activated Google Consent Mode at the same time. However, you have not yet specified in the named services which consent types should be requested in accordance with Google Consent Mode. Please add these in the following services:
it_IT: Lei sta ottenendo il consenso per i servizi di Google e ha attivato contestualmente la Modalità di consenso di Google. Tuttavia, non ha ancora specificato, all'interno dei servizi indicati, quali tipi di consenso devono essere richiesti in conformità con la Modalità di consenso di Google. La invitiamo ad aggiungere tali specifiche nei seguenti servizi:

en: You as a website operator should provide your address and at least one contact option to fulfill your information obligations for self-hosted services.
it_IT: Lei, come gestore di un sito web, deve fornire il suo indirizzo e almeno un'opzione di contatto per adempiere ai suoi obblighi informativi per i servizi self-hosted.

en: You can customize the design of the cookie banner. Match it perfectly to your website!
it_IT: Può personalizzare il design del cookie banner. Lo abbini perfettamente al suo sito web!

en: You can customize the texts for the menu items in %1$sCookie Banner > Texts > Sticky legal links widget%2$s.
it_IT: Può personalizzare i testi delle voci di menu in %1$sCookie Banner > Testi > Widget Sticky legal links%2$s.

en: You can define an additional bottom border to separate the header from the body.
it_IT: Può definire un bordo inferiore aggiuntivo per separare l'intestazione dal corpo.

en: You can define an additional top border to separate the footer from the body.
it_IT: Può definire un bordo superiore aggiuntivo per separare il piè di pagina dal corpo.

en: You can design the cookie banner according to your wishes. 20+ design templates and 200+ options give you the flexibility to customize the cookie banner perfectly to your needs. From colors and effects to texts, you can unleash your creativity! All changes are displayed in a live preview.
it_IT: Sarà possibile progettare il cookie banner secondo le sue preferenze. Oltre 20 modelli di design e oltre 200 opzioni le offrono la flessibilità necessaria per personalizzare il cookie banner in base alle vostre esigenze. Dai colori, agli effetti, ai testi, potrà esprimere liberamente la sua creatività! Tutte le modifiche saranno visualizzate in un'anteprima in tempo reale.

en: You can manually add all services from your website. Use the cookie templates of known services to save time!
it_IT: Può aggiungere manualmente tutti i servizi dal suo sito web. Utilizzi i modelli di cookie dei servizi conosciuti per risparmiare tempo!

en: You can now obtain consent according to the TCF standard from IAB Europe. You need this type of consent mostly when you work with big marketers, e.g. Google Adsense, so they can be sure that you have obtained consent from your visitors. If you turn on TCF compatibility, some features of Real Cookie Banner will change so that your cookie banner is compliant with the rules of the standard.
it_IT: Ora può ottenere il consenso secondo lo standard TCF di IAB Europe. Questo tipo di consenso è necessario soprattutto quando collabora con grandi marketer, ad esempio Google AdSense, in modo che possano essere sicuri che lei abbia ottenuto il consenso dai suoi visitatori. Se attiva la compatibilità TCF, alcune funzioni di Real Cookie Banner cambieranno in modo che il suo cookie banner sia conforme alle regole dello standard.

en: You can now place the legal links not only as shortcodes, but also in WordPress menus as menu items.
it_IT: Ora può inserire i link legali non solo come shortcode, ma anche nei menu di WordPress come voci di menu.

en: You can now specify the countries of data processing in each service! We have already added this information in service templates. You can find a <a href="%1$s" target="_blank">list of secure third countries as defined by the EU in the settings</a>. This means that specific consents are now obtained for all unsecure third countries worldwide.
it_IT: Ora può specificare i paesi di elaborazione dei dati in ogni servizio! Abbiamo già aggiunto queste informazioni nei modelli di servizio. Può trovare un elenco <a href="%1$s" target="_blank">di paesi terzi sicuri come definiti dall'UE nelle impostazioni</a>. Ciò significa che ora si ottengono consensi specifici per tutti i paesi terzi non sicuri in tutto il mondo.

en: You can use Real Cookie Banner to store all technical and legal information about services and cookies to obtain informed consent. You can use 100+ service templates and 60+ content blocker templates to quickly and securely provide all the information you need.
it_IT: È possibile utilizzare Real Cookie Banner per memorizzare tutte le informazioni tecniche e legali sui servizi e sui cookie per ottenere il consenso informato. Potrà utilizzare oltre 100 modelli di servizio e oltre 60 modelli di blocco dei contenuti per fornire in modo rapido e sicuro tutte le informazioni necessarie.

en: You currently have TCF mode enabled. Therefore, you are not allowed to change the font size and font thickness for this button.
it_IT: Attualmente è attiva la modalità TCF. Pertanto, non le è consentito modificare la dimensione e lo spessore del carattere per questo pulsante.

en: You have activated Google Consent Mode and agreed to recommendations for the use of Google services without consent. At the same time, you only allow the following services to be loaded after obtaining consent. Please check whether you want to use the following services on your website based on a legitimate interest (even before Google receiving consent into consent types accordance with Google Consent Mode and therefore e.g. not setting advertising cookies):
it_IT: Lei ha attivato la Modalità consenso di Google e ha accettato le raccomandazioni per l'utilizzo dei servizi di Google senza consenso. Allo stesso tempo, consente il caricamento dei seguenti servizi solo dopo aver ottenuto il consenso. La preghiamo di verificare se desidera utilizzare i seguenti servizi sul suo sito web sulla base di un interesse legittimo (anche prima che Google riceva il consenso in tipi di consenso secondo la Modalità di consenso di Google e quindi, ad esempio, senza impostare i cookie pubblicitari):

en: You have already created a Content Blocker with this template.
it_IT: Lei ha già creato un blocco dei contenuti con questo modello.

en: You have already created a Service (Cookie) with this template.
it_IT: Lei ha già creato un Servizio (Cookie) con questo modello.

en: You have embedded the following services on your website: %s You may need to obtain consent for these services via your cookie banner to be able to use them in accordance with data protection regulations.
it_IT: Lei ha incorporato i seguenti servizi nel suo sito web: %s Potrebbe essere necessario ottenere il consenso per questi servizi tramite il cookie banner, per poterli utilizzare in conformità con le normative sulla protezione dei dati.

en: You have enabled or disabled plugins on your website, which may require your cookie banner to be adjusted. Please scan your website again as soon as you have finished the changes!
it_IT: Ha attivato o disattivato dei plugin sul suo sito web, il che potrebbe richiedere la modifica del cookie banner. La preghiamo di scansionare nuovamente il suo sito web non appena avrà terminato le modifiche!

en: You have to install and activate the plugin in your WordPress to start with the setup.
it_IT: Deve installare e attivare il plugin nel suo WordPress per iniziare la configurazione.

en: You must explain to your website visitors in your privacy policy which data Real Cookie Banner processes and stores to obtain consent. We provide you with text suggestion that you can copy and paste into your privacy policy.
it_IT: Deve spiegare ai visitatori del suo sito web nella sua informativa sulla privacy quali dati Real Cookie Banner elabora e memorizza per ottenere il consenso. Le forniamo un suggerimento di testo che può copiare e incollare nella sua informativa sulla privacy.

en: You obtain consent for <strong>Google Ads Conversion Tracking and Remarketing</strong> using Real Cookie Banner. From March 2024, conversions will only be processed by Google Ads if consent is obtained using Google Consent Mode. This data is also required in order to be able to continue to run remarketing campaigns in Google Ads.
it_IT: Ottenete il consenso per <strong>Google Ads Conversion Tracking e Remarketing</strong> utilizzando Real Cookie Banner. A partire da marzo 2024, le conversioni saranno elaborate da Google Ads solo se il consenso viene ottenuto utilizzando la Modalità di consenso di Google. Questi dati sono necessari anche per poter continuare a eseguire campagne di remarketing in Google Ads.

en: You obtain consent for <strong>Google Analytics 4</strong> using Real Cookie Banner. In order to continue to create audiences in Google Analytics 4, you must have configured Google Consent Mode in your cookie banner as of March 2024.
it_IT: Ottiene il consenso per <strong>Google Analytics 4</strong> utilizzando Real Cookie Banner. Per poter continuare a creare pubblici in Google Analytics 4, deve aver configurato la modalità di consenso di Google nel suo banner di cookie a partire da marzo 2024.

en: You should explain the data processing of Real Cookie Banner (as well as of any other service) in more detail in your privacy policy in order to fulfill your information obligations under GDPR.
it_IT: Dovrebbe spiegare il trattamento dei dati di Real Cookie Banner (così come di qualsiasi altro servizio) in modo più dettagliato nella sua informativa sulla privacy, al fine di adempiere ai suoi obblighi informativi ai sensi del GDPR.

en: You should link all legally relevant subpages of your website (e.g. privacy policy, legal notice/imprint, terms and conditions) in the cookie banner so that they are quickly accessible. On these pages, the cookie banner should also not be displayed, so as not to put a barrier in front of the pages.
it_IT: Dovrebbe collegare tutte le sottopagine legalmente rilevanti del suo sito web (ad esempio, l'informativa sulla privacy, l'avviso legale/imprint, i termini e le condizioni) nel cookie banner, in modo che siano rapidamente accessibili. In queste pagine, il cookie banner non dovrebbe essere visualizzato, per non creare una barriera davanti alle pagine.

en: You use Google services on your website. Since Google was classified as a so-called gatekeeper under the Digital Markets Act in March 2024, Google is obliged to ensure and be able to prove that website operators obtain legally compliant consent for data processing using Google services. In order to fulfill this requirement, Google has introduced Google Consent Mode v2, which Real Cookie Banner supports.
it_IT: Lei utilizza i servizi di Google sul suo sito web. Dal momento che Google è stato classificato come un cosiddetto gatekeeper ai sensi della Legge sui Mercati Digitali nel marzo 2024, Google è obbligato a garantire ed essere in grado di dimostrare che gli operatori del sito web ottengono un consenso legalmente conforme per l'elaborazione dei dati utilizzando i servizi di Google. Per soddisfare questo requisito, Google ha introdotto la Modalità di consenso Google v2, che Real Cookie Banner supporta.

en: Your cookie banner can quickly become overwhelming if you comply with all legal requirements – especially if you use services that set or read numerous cookies and cookie-like information.
it_IT: Il suo banner di cookie può diventare rapidamente schiacciante se rispetta tutti i requisiti legali - soprattutto se utilizza servizi che impostano o leggono numerosi cookie e informazioni simili ai cookie.

en: Your current contrast ratio between background and font color (%1$s) does not reach the minimum of %2$s. Please adjust your colors!
it_IT: Il suo attuale rapporto di contrasto tra il colore dello sfondo e quello del carattere (%1$s) non raggiunge il minimo di %2$s. La preghiamo di regolare i suoi colori!

en: Your multilingual plugin Weglot does currently not support resetting texts for %s.
it_IT: Il suo plugin multilingue Weglot non supporta attualmente la reimpostazione dei testi per %s.

en: Your website visitors must be able to view their consent history, change their consent, or withdraw their consent at any time. This must be as easy as giving consent. Therefore, the legal links must be included on every subpage of the website (e.g. in the footer or as a floating icon called sticky legal links widget).
it_IT: I visitatori del suo sito web devono poter visualizzare la cronologia dei loro consensi, modificarli o ritirarli in qualsiasi momento. Questo deve essere facile come dare il consenso. Pertanto, i link legali devono essere inclusi in ogni sottopagina del sito web (ad esempio, nel footer o come icona fluttuante chiamata sticky legal links widget).

en: day
it_IT: giorno

en: days
it_IT: giorni

en: deleted
it_IT: Eliminato

en: enabling TCF-compatibility
it_IT: abilitando la compatibilità con il TCF

en: enabling geo-restriction
it_IT: abilitando la geo-restrizione

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Art. 5 (3) ePrivacy Directive and Recital 66 ePrivacy Directive
it_IT: Art. 5, paragrafo 3 Direttiva ePrivacy e Considerando 66 Direttiva ePrivacy

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 11.7a Dutch Telecommunications Act (Telecommunicatiewet) and Article 129 Electronic Communications Act (Wet betreffende de elektronische communicatie, Belgium)
it_IT: Articolo 11.7a Legge olandese sulle telecomunicazioni (Telecommunicatiewet) e Articolo 129 Legge sulle comunicazioni elettroniche (Wet betreffende de elektronische communicatie, Belgio)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 22 (2) Information Society Services and e-Commerce Act (LSSI, Ley de Servicios de la Sociedad de la Información y de Comercio Electrónico)
it_IT: Articolo 22 (2) Legge sui servizi della società dell'informazione e del commercio elettronico (LSSI, Ley de Servicios de la Sociedad de la Información y de Comercio Electrónico)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 4 (5) of Law 3471/2006 (Protection of personal data and privacy in the electronic communications sector and amendment of Law 2472/1997)
it_IT: Articolo 4 (5) della Legge 3471/2006 (Protezione dei dati personali e della privacy nel settore delle comunicazioni elettroniche e modifica della Legge 2472/1997)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 4 Act on the Processing of Personal Data and the Protection of Privacy in the Electronic Communications Sector (LEGE privind prelucrarea datelor cu caracter personal și protecția vieții private în sectorul comunicațiilor electronice)
it_IT: Articolo 4 Legge sul trattamento dei dati personali e sulla protezione della privacy nel settore delle comunicazioni elettroniche (LEGE privind prelucrarea datelor cu caracter personal și protecția vieții private în sectorul comunicațiilor electronice)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 5 Electronic Communications Privacy Law (Lei da Privacidade nas Comunicações Eletrónicas)
it_IT: Articolo 5 Legge sulla privacy delle comunicazioni elettroniche (Lei da Privacidade nas Comunicações Eletrónicas)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 55 Electronic Communications Act (zákon elektronických komunikáciách)
it_IT: Articolo 55 Legge sulle comunicazioni elettroniche (zákon elektronických komunikáciách)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 82 Data Protection Act (Loi informatique et libertés, France) and Article 129 Electronic Communications Act (Loi relative aux communications electroniques, Belgium)
it_IT: Articolo 82 della Legge sulla protezione dei dati (Loi informatique et libertés, Francia) e Articolo 129 della Legge sulle comunicazioni elettroniche (Loi relative aux communications electroniques, Belgio)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Chapter 9 Section 28 Swedish Electronic Communications Act (Lag om elektronisk kommunikation)
it_IT: Capitolo 9 Sezione 28 Legge svedese sulle comunicazioni elettroniche (Lag om elektronisk kommunikation)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Section 122 Italian personal data protection code (Codice in materia di protezione dei dati personali)
it_IT: Articolo 122 Codice italiano di protezione dei dati personali (Codice in materia di protezione dei dati personali)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 13/A Act on certain aspects of electronic commerce services and information society services (Törvény az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről)
it_IT: § 13/A Legge su alcuni aspetti dei servizi di commercio elettronico e dei servizi della società dell'informazione (Törvény az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 173 Telecommunications Act (Prawo telekomunikacyjne)
it_IT: § 173 Legge sulle telecomunicazioni (Prawo telekomunikacyjne)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 2-7b Electronic Communications Act (Elektroniskekommunikasjonsloven)
it_IT: § 2-7b Legge sulle comunicazioni elettroniche (Elektroniskekommunikasjonsloven)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 205 Act on electronic communications services (Laki sähköisen viestinnän palveluista)
it_IT: § 205 Legge sui servizi di comunicazione elettronica (Laki sähköisen viestinnän palveluista)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 25 TDDDG (Germany) and § 165 TKG (Austria)
it_IT: § 25 TDDDG (Germania) e § 165 TKG (Austria)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 3 Cookie Order (Cookiebekendtgørelsen)
it_IT: § 3 Ordine dei cookie (Cookiebekendtgørelsen)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 89 (3) Electronic Communications Act (Zákon o elektronických komunikacích)
it_IT: § 89 paragrafo 3 Legge sulle comunicazioni elettroniche (Zákon o elektronických komunikacích)

en: hour
it_IT: ora

en: hours
it_IT: ore

en: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex:32009L0136
it_IT: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/IT/TXT/?uri=celex:32009L0136

en: https://gdpr-info.eu/
it_IT: https://gdpr-text.com/it/

en: https://gdpr-text.com/read/article-49/
it_IT: https://gdpr-text.com/it/read/article-49/

en: https://gdpr-text.com/read/article-5/
it_IT: https://gdpr-text.com/it/read/article-5/

[ctx: legal-text]
en: <strong>Essential cookies</strong> are indispensable for the basic functionality of a website and enable functions such as saving login information or access to secure areas of the site. These include, for example, security cookies, which can identify a bot that is not wanted on the website by storing an authentication key in a cookie.
it_IT: I <strong>cookie essenziali</strong> sono indispensabili per la funzionalità di base di un sito web e consentono funzioni come il salvataggio delle informazioni di login o l'accesso ad aree sicure del sito. Questi includono, ad esempio, i cookie di sicurezza, che possono identificare un bot non desiderato sul sito web, memorizzando una chiave di autenticazione in un cookie.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Functional cookies</strong> improve the user experience by storing information and preferences such as language settings or appearance settings of the website to provide personalized. This includes, for example, preference cookies that store the user's preferred video quality on a website.
it_IT: I<strong>cookie funzionali</strong> migliorano l'esperienza dell'utente memorizzando informazioni e preferenze, come le impostazioni della lingua o dell'aspetto del sito web, per fornire informazioni personalizzate. Ciò include, ad esempio, i cookie di preferenza che memorizzano la qualità video preferita dall'utente su un sito web.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to block cookies in a browser:</strong> It's possible to configure most modern browsers in their settings to block all cookies from being placed on your device. But blocking cookies could lead to certain services and functionalities not functioning correctly, e.g. logins as a user. You can also use extensions for many browsers which can block the setting of cookies on websites.
it_IT: <strong>Come bloccare i cookie in un browser:</strong> È possibile configurare la maggior parte dei browser moderni nelle loro impostazioni per bloccare l'inserimento di tutti i cookie sul suo dispositivo. Tuttavia, il blocco dei cookie potrebbe far sì che alcuni servizi e funzionalità non funzionino correttamente, ad esempio il login come utente. Può anche utilizzare estensioni per molti browser che possono bloccare l'impostazione dei cookie sui siti web.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to control cookies in a browser:</strong> For more granular control over cookies specific to certain websites, navigate to the privacy and cookie settings within your used browser. Here, you can adjust preferences related to individual sites' cookie usage.
it_IT: <strong>Come controllare i cookie in un browser:</strong> Per un controllo più granulare sui cookie specifici di alcuni siti web, si rechi nelle impostazioni della privacy e dei cookie del suo browser. Qui può regolare le preferenze relative all'utilizzo dei cookie da parte di singoli siti.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to manage cookies on this website:</strong> To tailor your preferences regarding cookies on this website, you can change your preferences at any time by clicking on the link in the section "Rights of the website visitor".
it_IT: <strong>Come gestire i cookie su questo sito web:</strong> Per personalizzare le sue preferenze relative ai cookie su questo sito web, può modificare le sue preferenze in qualsiasi momento, cliccando sul link nella sezione "Diritti del visitatore del sito web".

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to remove cookies in a browser:</strong> To remove cookies from your device, you can clear the browsing data in the settings of your browser. This action will remove all cookies from all websites you've visited, potentially including saved login details and site preferences. In some browsers, you can just delete the cookies and similar data without deleting the whole browsing history.
it_IT: <strong>Come rimuovere i cookie in un browser:</strong> Per rimuovere i cookie dal suo dispositivo, può cancellare i dati di navigazione nelle impostazioni del suo browser. Questa azione rimuoverà tutti i cookie di tutti i siti web che ha visitato, compresi potenzialmente i dati di accesso salvati e le preferenze del sito. In alcuni browser, è possibile eliminare solo i cookie e dati simili senza cancellare l'intera cronologia di navigazione.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Marketing cookies</strong> are used to track user behavior across different websites and to display personalized advertising based on the interests and surfing behavior of users. This includes, for example, advertising cookies that store an interaction with an advertisement on the website and pass it on to advertisers or a chat system for pre-sale questions and customer support.
it_IT: I <strong>cookie di marketing</strong> sono utilizzati per tracciare il comportamento degli utenti su diversi siti web e per visualizzare pubblicità personalizzate in base agli interessi e al comportamento di navigazione degli utenti. Ciò include, ad esempio, i cookie pubblicitari che memorizzano un'interazione con una pubblicità sul sito web e la trasmettono agli inserzionisti o un sistema di chat per le domande pre-vendita e l'assistenza clienti.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Statistics cookies</strong> collect data about the use of a website to gain insights into user behavior and optimize the performance of the site. This includes, for example, a randomly assigned user ID that makes it possible to attribute whether you have visited a subpage of the website.
it_IT: I <strong>I cookie statistici</strong> raccolgono dati sull'utilizzo di un sito web per ottenere informazioni sul comportamento degli utenti e ottimizzare le prestazioni del sito. Ciò include, ad esempio, un ID utente assegnato in modo casuale che consente di attribuire se lei ha visitato una sottopagina del sito web.

[ctx: legal-text]
en: Accept all
it_IT: Accettare tutto

[ctx: legal-text]
en: Accept required services and load content
it_IT: Accettare i servizi richiesti e caricare i contenuti

[ctx: legal-text]
en: Accept services and load content
it_IT: Accettare i servizi e caricare i contenuti

[ctx: legal-text]
en: Addition to the privacy policy
it_IT: Aggiunta all'informativa sulla privacy

[ctx: legal-text]
en: Additional purposes of data processing according to Google Consent Mode on the basis of consent (applies to all services)
it_IT: Ulteriori finalità di trattamento dei dati secondo la Modalità di consenso di Google sulla base del consenso (si applica a tutti i servizi)

[ctx: legal-text]
en: Adequacy decision
it_IT: Decisione di adeguatezza

[ctx: legal-text]
en: Appropriate safeguard
it_IT: Garanzia appropriata

[ctx: legal-text]
en: Art. 17 (1) (a) DSG (Switzerland)
it_IT: Art. 17, paragrafo 1, lettera a) DSG (Svizzera)

[ctx: legal-text]
en: Art. 49 (1) (a) GDPR
it_IT: Art. 49, paragrafo 1, lettera a) GDPR

[ctx: legal-text]
en: Below you will find an overview of all services used by this website. You can view detailed information about each service and agree to them individually or exercise your right to object.
it_IT: Di seguito troverà una panoramica di tutti i servizi utilizzati da questo sito web. Può visualizzare informazioni dettagliate su ciascun servizio e accettarle singolarmente o esercitare il suo diritto di opposizione.

[ctx: legal-text]
en: Binding corporate rules
it_IT: Regole aziendali vincolanti

[ctx: legal-text]
en: By accepting all services, you allow {{services}} to be loaded. These services are divided into groups {{serviceGroups}} according to their purpose (belonging marked with superscript numbers).
it_IT: Accettando tutti i servizi, si consente il caricamento di {{services}}. Questi servizi sono suddivisi in gruppi {{serviceGroups}} in base al loro scopo (appartenenza contrassegnata da numeri apici).

[ctx: legal-text]
en: Category
it_IT: Categoria

[ctx: legal-text]
en: Change privacy settings
it_IT: Modificare le impostazioni della privacy

[ctx: legal-text]
en: Compliance with a legal obligation
it_IT: Adempimento di un obbligo legale

[ctx: legal-text]
en: Compliance with a legal obligation for processing of personal data
it_IT: Adempimento di un obbligo legale per l'elaborazione dei dati personali

[ctx: legal-text]
en: Consent
it_IT: Consenso

[ctx: legal-text]
en: Consent for processing personal data
it_IT: Consenso al trattamento dei dati personali

[ctx: legal-text]
en: Consent for storing or accessing information on the terminal equipment of the user
it_IT: Consenso per la memorizzazione o l'accesso alle informazioni sull'apparecchiatura terminale dell'utente.

[ctx: legal-text]
en: Contact form
it_IT: Modulo di contatto

[ctx: legal-text]
en: Continue without consent
it_IT: Continuare senza consenso

[ctx: legal-text]
en: Contractual guarantee for standard contractual clauses with sub-processors
it_IT: Garanzia contrattuale per clausole contrattuali standard con i subprocessori

[ctx: legal-text]
en: Controller of the website
it_IT: Controllore del sito web

[ctx: legal-text]
en: Cookie can be set to store opt-out of the described behaviour.
it_IT: Il cookie può essere impostato per memorizzare l'opt-out del comportamento descritto.

[ctx: legal-text]
en: Cookie policy
it_IT: Politica sui cookie

[ctx: legal-text]
en: Cookie refresh
it_IT: Aggiornamento dei cookie

[ctx: legal-text]
en: Cookies are small pieces of information similar to text files that can be stored and read on the end device. They serve various purposes, including maintaining basic functionalities of the website, security and privacy, providing optional functions of the website, collecting statistic data on visitor flows and providing marketing systems. Practical examples of what can be stored in cookies are the storage of login status in user accounts, the content of shopping baskets in e-commerce platforms, or a user ID for tracking behavior on the website.
it_IT: I cookie sono piccole informazioni simili a file di testo che possono essere memorizzate e lette sul dispositivo finale. Servono a vari scopi, tra cui il mantenimento delle funzionalità di base del sito web, la sicurezza e la privacy, la fornitura di funzioni opzionali del sito web, la raccolta di dati statistici sui flussi di visitatori e la fornitura di sistemi di marketing. Esempi pratici di ciò che può essere memorizzato nei cookie sono la memorizzazione dello stato di login negli account utente, il contenuto dei cestini della spesa nelle piattaforme di e-commerce, o un ID utente per il monitoraggio del comportamento sul sito web.

[ctx: legal-text]
en: Data categories
it_IT: Categorie di dati

[ctx: legal-text]
en: Data categories describe which data is used and obtained while processing personal data.
it_IT: Le categorie di dati descrivono quali dati vengono utilizzati e ottenuti durante l'elaborazione dei dati personali.

[ctx: legal-text]
en: Data processing in third countries
it_IT: Trattamento dei dati in Paesi terzi

[ctx: legal-text]
en: Data processing in unsafe third countries
it_IT: Trattamento dei dati in Paesi terzi non sicuri

[ctx: legal-text]
en: Data processing on the legal basis of:
it_IT: Trattamento dei dati sulla base giuridica di:

[ctx: legal-text]
en: Data processing standardized according to Google Consent Mode
it_IT: Elaborazione dei dati standardizzata secondo la Modalità di consenso di Google

[ctx: legal-text]
en: Data processing standardized according to TCF
it_IT: Elaborazione dei dati standardizzata secondo il TCF

[ctx: legal-text]
en: Description
it_IT: Descrizione

[ctx: legal-text]
en: Duration
it_IT: Durata

[ctx: legal-text]
en: EU
it_IT: UE

[ctx: legal-text]
en: Essential services are required for the basic functionality of the website. They only contain technically necessary services. These services cannot be objected to.
it_IT: I servizi essenziali sono necessari per la funzionalità di base del sito web. Contengono solo servizi tecnicamente necessari. Non è possibile opporsi a questi servizi.

[ctx: legal-text]
en: Evaluation and display of personalized advertising.
it_IT: Valutazione e visualizzazione della pubblicità personalizzata.

[ctx: legal-text]
en: Features
it_IT: Funzioni

[ctx: legal-text]
en: Features for processing personal data describe how data is used to fulfill one or more purposes. Features cannot be opted out, but in the "Purposes" section, purposes that lead to the use of features can be selected or deselected. Any purpose can lead to features being used.
it_IT: Le funzioni per il trattamento dei dati personali descrivono come i dati vengono utilizzati per adempiere a una o più finalità. Le funzioni non possono essere escluse, ma nella sezione "Finalità" è possibile selezionare o deselezionare le finalità che portano all'utilizzo delle funzioni. Qualsiasi finalità può portare all'utilizzo delle funzioni.

[ctx: legal-text]
en: Functional services are necessary to provide features beyond the essential functionality such as prettier fonts, video playback or interactive web 2.0 features. Content from e.g. video platforms and social media platforms are blocked by default, and can be consented to. If the service is agreed to, this content is loaded automatically without further manual consent.
it_IT: I servizi funzionali sono necessari per fornire funzioni che vanno oltre la funzionalità essenziale, come ad esempio caratteri più belli, riproduzione di video o funzioni interattive del web 2.0. I contenuti provenienti, ad esempio, dalle piattaforme video e dai social media sono bloccati per impostazione predefinita e possono essere autorizzati. Se il servizio viene accettato, questo contenuto viene caricato automaticamente senza ulteriore consenso manuale.

[ctx: legal-text]
en: Google Consent Mode is a standard for obtaining consents to the processing of personal data and the setting of cookies by participating partners. It is possible to give consent to data processing for defined purposes so that Google services and third-party tags integrated with Google Tag used on this website can only process data to the desired scope. If you do not consent, you will receive an offer that is less personalized for you. However, the most important services remain the same and there are no missing features that do not necessarily require your consent. Irrespective of this, in the section "Non-standardized data processing", it is possible to consent to the services or to exercise the right to object to legitimate interests. Details on the specific data processing can be found in the named section.
it_IT: La modalità di consenso di Google è uno standard per ottenere il consenso all'elaborazione dei dati personali e all'impostazione dei cookie da parte dei partner partecipanti. È possibile dare il consenso all'elaborazione dei dati per scopi definiti, in modo che i servizi di Google e i tag di terze parti integrati con Google Tag utilizzati su questo sito web possano elaborare i dati solo per l'ambito desiderato. Se non acconsente, riceverà un'offerta meno personalizzata per lei. Tuttavia, i servizi più importanti rimangono gli stessi e non mancano funzioni che non richiedono necessariamente il suo consenso. Indipendentemente da ciò, nella sezione "Trattamento dei dati non standardizzato", è possibile acconsentire ai servizi o esercitare il diritto di opposizione per interessi legittimi. I dettagli sul trattamento specifico dei dati si trovano nella sezione nominata.

[ctx: legal-text]
en: Hide more details (%s)
it_IT: Nascondi più dettagli (%s)

[ctx: legal-text]
en: Hide service information
it_IT: Nascondere informazioni sul servizio

[ctx: legal-text]
en: History of your privacy settings
it_IT: Cronologia delle impostazioni sulla privacy

[ctx: legal-text]
en: How to manage cookies in a browser?
it_IT: Come gestire i cookie in un browser?

[ctx: legal-text]
en: In addition, cookies can also be used by services from the following groups or for the following purposes: %s
it_IT: Inoltre, i cookie possono essere utilizzati anche dai servizi dei seguenti gruppi o per i seguenti scopi: %s

[ctx: legal-text]
en: In addition, {{services}} are loaded based on a legitimate interest.
it_IT: Inoltre, i {{services}} vengono caricati sulla base di un interesse legittimo.

[ctx: legal-text]
en: Individual privacy preferences
it_IT: Preferenze di privacy individuali

[ctx: legal-text]
en: Legal notice
it_IT: Avviso legale

[ctx: legal-text]
en: Legitimate interest
it_IT: Interesse legittimo

[ctx: legal-text]
en: Legitimate interest for the processing of personal data
it_IT: Legittimo interesse per il trattamento dei dati personali

[ctx: legal-text]
en: Loading the blocked content will adjust your privacy settings. Content from this service will not be blocked in the future.
it_IT: Il caricamento dei contenuti bloccati modificherà le impostazioni della privacy. I contenuti di questo servizio non saranno bloccati in futuro.

[ctx: legal-text]
en: Loading the blocked content will adjust your privacy settings. Content from this service will not be blocked in the future. You have the right to revoke or change your decision at any time.
it_IT: Il caricamento dei contenuti bloccati modificherà le impostazioni della privacy. I contenuti di questo servizio non saranno bloccati in futuro. Lei ha il diritto di revocare o modificare la sua decisione in qualsiasi momento.

[ctx: legal-text]
en: Marketing services are used by us and third parties to track the behaviour of individual visitors (across multiple pages), analyse the data collected and, for example, display personalized advertisements. These services enable us to track visitors across multiple websites.
it_IT: I servizi di marketing sono utilizzati da noi e da terzi per tracciare il comportamento dei singoli visitatori (su più pagine), analizzare i dati raccolti e, ad esempio, visualizzare annunci pubblicitari personalizzati. Questi servizi ci consentono di tracciare i visitatori su più siti web.

[ctx: legal-text]
en: More information on personal data processing by Google and partners:
it_IT: Ulteriori informazioni sul trattamento dei dati personali da parte di Google e dei suoi partner:

[ctx: legal-text]
en: No expiration
it_IT: Senza scadenza

[ctx: legal-text]
en: No vendor requests purposes under this legal basis.
it_IT: Nessun fornitore richiede scopi in base a questa base giuridica.

[ctx: legal-text]
en: Non-standardized data processing
it_IT: Elaborazione dei dati non standardizzata

[ctx: legal-text]
en: Not yet consented to
it_IT: Non ancora acconsentito

[ctx: legal-text]
en: On this website, both the operator of the website and third-party services which are used on this website may set cookies and access its content. Who can access which cookies and their content differs between first-party and third-party cookies. First-party cookies are created by the visited website and can only be read by the website operator and integrated third-party services on this website. Third-party cookies are set by usually third-party services on other domains, can be read on all websites on which the service that controls the domain is embedded and, for example, used by advertising networks to track user behavior across different websites and offer personalized advertising.
it_IT: Su questo sito web, sia l'operatore del sito web che i servizi di terze parti che vengono utilizzati su questo sito web possono impostare dei cookie e accedere al suo contenuto. Chi può accedere a quali cookie e al loro contenuto differisce tra cookie di prima parte e cookie di terza parte. I cookie di prima parte sono creati dal sito web visitato e possono essere letti solo dall'operatore del sito web e dai servizi di terze parti integrati in questo sito web. I cookie di terze parti sono impostati da servizi solitamente di terze parti su altri domini, possono essere letti da tutti i siti web in cui è incorporato il servizio che controlla il dominio e, ad esempio, sono utilizzati dalle reti pubblicitarie per tracciare il comportamento degli utenti su diversi siti web e offrire pubblicità personalizzata.

[ctx: legal-text]
en: Other
it_IT: Altro

[ctx: legal-text]
en: Phone
it_IT: Telefono

[ctx: legal-text]
en: Privacy Policy
it_IT: Informativa sulla privacy

[ctx: legal-text]
en: Privacy policy
it_IT: Informativa sulla privacy

[ctx: legal-text]
en: Privacy preferences
it_IT: Preferenze sulla privacy

[ctx: legal-text]
en: Privacy settings history
it_IT: Cronologia delle impostazioni sulla privacy

[ctx: legal-text]
en: Provider
it_IT: Fornitore

[ctx: legal-text]
en: Provision of explicitly requested digital service for storing or accessing information on the terminal equipment of the user
it_IT: Fornitura di un servizio digitale esplicitamente richiesto per l'archiviazione o l'accesso alle informazioni sull'apparecchiatura terminale dell'utente.

[ctx: legal-text]
en: Purpose
it_IT: Scopo

[ctx: legal-text]
en: Purposes
it_IT: Scopi

[ctx: legal-text]
en: Purposes describe for which purpose which providers may set cookies and process personal data. Purposes are pre-selected if there is a legitimate interest for its data processing. For all other purposes, data will only be processed with explicit consent.
it_IT: Gli scopi descrivono per quale finalità i fornitori possono impostare i cookie e trattare i dati personali. Gli scopi sono preselezionati se esiste un interesse legittimo per il trattamento dei dati. Per tutti gli altri scopi, i dati saranno elaborati solo con un consenso esplicito.

[ctx: legal-text]
en: Reading the consent has failed. Please try again later!
it_IT: La lettura del consenso è fallita. Riprovi più tardi!

[ctx: legal-text]
en: Revoke consents
it_IT: Revocare i consensi

[ctx: legal-text]
en: Safety mechanisms for data transmission
it_IT: Meccanismi di sicurezza per la trasmissione dei dati

[ctx: legal-text]
en: Save custom choices
it_IT: Salvare le scelte personalizzate

[ctx: legal-text]
en: Sending user data to Google for online advertising purposes.
it_IT: Invio dei dati dell'utente a Google per scopi pubblicitari online.

[ctx: legal-text]
en: Service
it_IT: Servizio

[ctx: legal-text]
en: Services and their cookies can be set and read on the legal basis of your consent or a legitimate interest. When you first visited this website, you were asked for your consent and you had the opportunity to object to the use of certain services. We explained which legal basis is used for which service in our consent dialog.<br /><br />You have the right to view the history of your decisions, change your privacy settings, object to the use of services and revoke your consent at any time. Below you find possibilities to exercise your rights:
it_IT: I servizi e i relativi cookie possono essere impostati e letti sulla base giuridica del suo consenso o di un interesse legittimo. Quando ha visitato per la prima volta questo sito web, le è stato chiesto il suo consenso e ha avuto la possibilità di opporsi all'utilizzo di alcuni servizi. Abbiamo spiegato quale base giuridica viene utilizzata per quale servizio nella nostra finestra di dialogo sul consenso.<br /><br />Lei ha il diritto di visualizzare la cronologia delle sue decisioni, di modificare le sue impostazioni sulla privacy, di opporsi all'uso dei servizi e di revocare il suo consenso in qualsiasi momento. Qui di seguito trova le possibilità di esercitare i suoi diritti:

[ctx: legal-text]
en: Set privacy settings individually
it_IT: Impostare le impostazioni della privacy individualmente

[ctx: legal-text]
en: Show all services you still need to agree to
it_IT: Mostrare tutti i servizi che devono ancora essere accettati

[ctx: legal-text]
en: Show consent from
it_IT: Mostrare il consenso di

[ctx: legal-text]
en: Show more details (%s)
it_IT: Mostra più dettagli (%s)

[ctx: legal-text]
en: Show service information
it_IT: Mostrare informazioni sul servizio

[ctx: legal-text]
en: Skip to consent choices
it_IT: Passare alle scelte di consenso

[ctx: legal-text]
en: Some services process personal data in unsafe third countries. By consenting, you also consent to data processing of labeled services per {{legalBasis}}, with risks like inadequate legal remedies, unauthorized access by authorities without information or possibility of objection, unauthorised transfer to third parties, and inadequate data security measures.
it_IT: Alcuni servizi elaborano i dati personali in Paesi terzi non sicuri. Accettando, lei acconsente anche al trattamento dei dati dei servizi etichettati secondo {{legalBasis}}, con rischi quali rimedi legali inadeguati, accesso non autorizzato da parte delle autorità senza informazioni o possibilità di obiezione, trasferimento non autorizzato a terzi e misure di sicurezza dei dati inadeguate.

[ctx: legal-text]
en: Some services set cookies and/or process personal data without complying with consent communication standards. These services are divided into several groups. So-called "essential services" are used based on legitimate interest and cannot be opted out (an objection may have to be made by email or letter in accordance with the privacy policy), while all other services are used only after consent has been given.
it_IT: Alcuni servizi impostano cookie e/o elaborano dati personali senza rispettare gli standard di comunicazione del consenso. Questi servizi si dividono in diversi gruppi. I cosiddetti "servizi essenziali" sono utilizzati sulla base di un interesse legittimo e non possono essere esclusi (può essere necessaria un'obiezione via e-mail o lettera, in conformità con la politica sulla privacy), mentre tutti gli altri servizi sono utilizzati solo dopo aver dato il consenso.

[ctx: legal-text]
en: Special features
it_IT: Funzioni speciali

[ctx: legal-text]
en: Special features for processing personal data describe how data is used to fulfill one or more purposes in a profound way. Personal data will only be processed in this way with explicit consent.
it_IT: Le funzioni speciali per il trattamento dei dati personali descrivono il modo in cui i dati vengono utilizzati per soddisfare uno o più scopi in modo approfondito. I dati personali saranno trattati in questo modo solo con il consenso esplicito.

[ctx: legal-text]
en: Special purposes
it_IT: Scopi speciali

[ctx: legal-text]
en: Special purposes for setting cookies and processing personal data by our vendors describe purposes for which we have a legitimate interest that cannot be rejected. For example, we need to process data to prevent fraud.
it_IT: Gli scopi speciali per l'impostazione dei cookie e l'elaborazione dei dati personali da parte dei nostri fornitori descrivono scopi per i quali abbiamo un interesse legittimo che non può essere rifiutato. Ad esempio, dobbiamo elaborare i dati per prevenire le frodi.

[ctx: legal-text]
en: Standard contractual clauses
it_IT: Clausole contrattuali standard

[ctx: legal-text]
en: Statistics services are needed to collect pseudonymous data about the visitors of the website. The data enables us to understand visitors better and to optimize the website.
it_IT: I servizi di statistica sono necessari per raccogliere dati pseudonimi sui visitatori del sito web. I dati ci permettono di capire meglio i visitatori e di ottimizzare il sito web.

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data related to personalization (e.g. video recommendations).
it_IT: Memorizzazione e lettura dei dati relativi alla personalizzazione (ad esempio, raccomandazioni video).

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data related to security (e.g. authentication functionality, fraud prevention, and other user protection).
it_IT: Memorizzazione e lettura dei dati relativi alla sicurezza (ad esempio, funzionalità di autenticazione, prevenzione delle frodi e altra protezione dell'utente).

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data such as cookies (web) or device identifiers (apps) related to advertising.
it_IT: Memorizzazione e lettura di dati come i cookie (web) o gli identificatori di dispositivi (app) legati alla pubblicità.

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data such as cookies (web) or device identifiers (apps), related to analytics (e.g. visit duration).
it_IT: Memorizzazione e lettura di dati come i cookie (web) o gli identificatori di dispositivi (app), relativi all'analisi (ad esempio, la durata della visita).

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data that supports the functionality of the website or app (e.g. language settings).
it_IT: Memorizzazione e lettura dei dati che supportano la funzionalità del sito web o dell'app (ad esempio, le impostazioni della lingua).

[ctx: legal-text]
en: Switzerland
it_IT: Svizzera

[ctx: legal-text]
en: TCF vendors
it_IT: Venditori TCF

[ctx: legal-text]
en: Table of contents
it_IT: Indice dei contenuti

[ctx: legal-text]
en: Technical cookie definitions
it_IT: Definizioni tecniche dei cookie

[ctx: legal-text]
en: Technical cookie host
it_IT: Ospite tecnico dei cookie

[ctx: legal-text]
en: Technical cookie name
it_IT: Nome tecnico del cookie

[ctx: legal-text]
en: The Transparency & Consent Framework (TCF) is a standard for obtaining consistent consent for processing of personal data and cookie setting. This should enable all parties in the digital (advertising) chain to ensure that they set, process and store data and cookies in accordance with the GDPR and the ePrivacy Directive.
it_IT: Il Transparency & Consent Framework (TCF) è uno standard per ottenere un consenso coerente per l'elaborazione dei dati personali e l'impostazione dei cookie. Ciò dovrebbe consentire a tutte le parti della catena digitale (pubblicitaria) di garantire l'impostazione, l'elaborazione e l'archiviazione dei dati e dei cookie in conformità al GDPR e alla Direttiva ePrivacy.

[ctx: legal-text]
en: The cookie policy was last updated on {{dateOfUpdate}}.
it_IT: La politica sui cookie è stata aggiornata l'ultima volta il {{dateOfUpdate}}.

[ctx: legal-text]
en: The data processing may take place with your consent or on the basis of a legitimate interest, which you can object to in the privacy settings. You have the right not to consent and to change or revoke your consent at a later time. This revocation takes effect immediately but does not affect data already processed. For more information on the use of your data, please visit our {{privacyPolicy}}privacy policy{{/privacyPolicy}}.
it_IT: Il trattamento dei dati può avvenire con il suo consenso o sulla base di un interesse legittimo, al quale può opporsi nelle impostazioni sulla privacy. Ha il diritto di non acconsentire e di modificare o revocare il suo consenso in un momento successivo. La revoca ha effetto immediato, ma non influisce sui dati già elaborati. Per maggiori informazioni sull'utilizzo dei suoi dati, la invitiamo a visitare la nostra {{privacyPolicy}}informativa sulla privacy{/privacyPolicy}}.

[ctx: legal-text]
en: The information can technically be stored in various ways. The best-known examples of this are HTTP cookies and cookie-like technologies like local storage, session storage or IndexedDB. Each type of storage has different properties, which determine the technical handling, accessibility and controllers authorized to access the information. All these types of storage are usually summarized under the term "cookies" and are therefore called as such in this cookie policy.
it_IT: Tecnicamente, le informazioni possono essere memorizzate in vari modi. Gli esempi più noti sono i cookie HTTP e le tecnologie simili ai cookie, come l'archiviazione locale, l'archiviazione di sessione o l'IndexedDB. Ogni tipo di archiviazione ha proprietà diverse, che determinano la gestione tecnica, l'accessibilità e i controllori autorizzati ad accedere alle informazioni. Tutti questi tipi di archiviazione sono solitamente riassunti sotto il termine "cookie" e sono quindi denominati come tali in questa politica sui cookie.

[ctx: legal-text]
en: The setting and reading of cookies in Switzerland is in accordance with Art. 45c (b) FMG (Fernmeldegesetz) only permitted if a user has the option to object the processing of data on the basis of comprehensive information about the purposes of the processing. In exceptional cases, consent must be obtained for the processing of personal data in cookies in Switzerland.
it_IT: L'impostazione e la lettura dei cookie in Svizzera è in conformità con l'Art. 45c lettera b) FMG (Fernmeldegesetz) solamente consentita se l'utente ha la possibilità di opporsi al trattamento dei dati sulla base di un'informazione completa sulle finalità del trattamento. In casi eccezionali, è necessario ottenere il consenso per il trattamento dei dati personali nei cookie in Svizzera.

[ctx: legal-text]
en: The setting and reading of cookies in the European Union (EU) and the European Economic Area (EEA) is in accordance with {{euLegalBasis}} only permitted if a user has given his consent on the basis of comprehensive information about the purposes of the processing. The website operator may also set cookies if they are strictly necessary to provide you as a user with the expressly requested service, e.g. the basic content of this website or other strictly necessary cookies for basic functionality of the website to be displayed to you without your consent.
it_IT: L'impostazione e la lettura dei cookie nell'Unione Europea (UE) e nello Spazio Economico Europeo (SEE) sono consentite, in conformità con {{euLegalBasis}}, solo se l'utente ha dato il suo consenso sulla base di un'informazione completa sulle finalità del trattamento. L'operatore del sito web può anche impostare i cookie se sono strettamente necessari per fornire a lei come utente il servizio espressamente richiesto, ad esempio il contenuto di base di questo sito web o altri cookie strettamente necessari per la funzionalità di base del sito web da mostrare all'utente senza il suo consenso.

[ctx: legal-text]
en: This cookie policy is a supplement to this website's {{privacyPolicy}}privacy policy{{/privacyPolicy}}. The cookie policy specifies how a website uses cookies and what data it collects through them, while the privacy policy is a more comprehensive overview of all data processing activities on the website and beyond.
it_IT: Questa politica sui cookie è un supplemento alla {{privacyPolicy}}politica sulla privacy di questo sito web{{/privacyPolicy}}. La politica sui cookie specifica come un sito web utilizza i cookie e quali dati raccoglie attraverso di essi, mentre la politica sulla privacy è una panoramica più completa di tutte le attività di elaborazione dei dati sul sito web e oltre.

[ctx: legal-text]
en: Type
it_IT: Tipo

[ctx: legal-text]
en: Use on legal basis of
it_IT: Utilizzo su base giuridica di

[ctx: legal-text]
en: Uses cookie-like information (LocalStorage, SessionStorage, IndexDB, etc.)
it_IT: Utilizza informazioni simili ai cookie (LocalStorage, SessionStorage, IndexDB, ecc.)

[ctx: legal-text]
en: Uses cookies
it_IT: Utilizza i cookie

[ctx: legal-text]
en: Vendor list
it_IT: Elenco dei fornitori

[ctx: legal-text]
en: Vendors
it_IT: Fornitori

[ctx: legal-text]
en: We have recognized that you are a crawler/bot. Only natural persons must consent to cookies and processing of personal data. Therefore, the link has no function for you.
it_IT: Abbiamo riconosciuto che lei è un crawler/bot. Solo le persone fisiche devono acconsentire ai cookie e al trattamento dei dati personali. Pertanto, il link non ha alcuna funzione per lei.

[ctx: legal-text]
en: We use cookies and similar technologies on our website and process your personal data (e.g. IP address), for example, to personalize content and ads, to integrate media from third-party providers or to analyze traffic on our website. Data processing may also happen as a result of cookies being set. We share this data with third parties that we name in the privacy settings.
it_IT: Sul nostro sito web utilizziamo cookie e tecnologie simili ed elaboriamo i suoi dati personali (ad esempio, l'indirizzo IP), per personalizzare i contenuti e gli annunci, per integrare i media di fornitori terzi o per analizzare il traffico sul nostro sito web. L'elaborazione dei dati può avvenire anche in seguito all'impostazione dei cookie. Condividiamo questi dati con terze parti che nominiamo nelle impostazioni sulla privacy.

[ctx: legal-text]
en: What are cookies and similar technologies?
it_IT: Cosa sono i cookie e le tecnologie simili?

[ctx: legal-text]
en: What is the legal basis for setting/reading cookies?
it_IT: Qual è la base giuridica per l'impostazione/lettura dei cookie?

[ctx: legal-text]
en: What rights does the website visitor have?
it_IT: Quali diritti ha il visitatore del sito web?

[ctx: legal-text]
en: What types of cookies exist?
it_IT: Quali tipi di cookie esistono?

[ctx: legal-text]
en: Which cookies are used on this website?
it_IT: Quali cookie vengono utilizzati su questo sito web?

[ctx: legal-text]
en: Who can set cookies on this website?
it_IT: Chi può impostare i cookie su questo sito web?

[ctx: legal-text]
en: With this cookie policy, we would like to explain what cookies and cookie-like technologies are, how we and other service provider use them on this website, what information they collect, for how long and for what purposes we use them.
it_IT: Con questa politica sui cookie, desideriamo spiegare cosa sono i cookie e le tecnologie simili ai cookie, come noi e altri fornitori di servizi li utilizziamo su questo sito web, quali informazioni raccolgono, per quanto tempo e per quali scopi li utilizziamo.

[ctx: legal-text]
en: You also allow data processing in accordance with Google Consent Mode of participating partners on the basis of consent for the following purposes:
it_IT: Lei consente inoltre l'elaborazione dei dati secondo la modalità di consenso di Google dei partner partecipanti sulla base del consenso per i seguenti scopi:

[ctx: legal-text]
en: You also allow data transfer under the TCF standard to {{consentCount}} based on consent, and {{legIntCount}} based on legitimate interest, for the following purposes:
it_IT: Lei consente inoltre il trasferimento dei dati ai sensi dello standard TCF a {{consentCount}} basato sul consenso, e a {{legIntCount}} basato sul legittimo interesse, per i seguenti scopi:

[ctx: legal-text]
en: You are under {{minAge}} years old? Then you cannot consent to optional services. Ask your parents or legal guardians to agree to these services with you.
it_IT: Lei ha meno di {{minAge}} anni? Allora non puoi acconsentire ai servizi opzionali. Chieda ai suoi genitori o tutori legali di acconsentire a questi servizi insieme a lei.

[ctx: legal-text]
en: You are under {{minAge}} years old? Unfortunately, you are not permitted to consent to this service to view this content. Please ask your parents or guardians to agree to the service with you!
it_IT: Lei ha meno di {{minAge}} anni? Purtroppo non le è permesso di acconsentire a questo servizio per visualizzare questo contenuto. Chieda ai suoi genitori o tutori di acconsentire al servizio insieme a lei!

[ctx: legal-text]
en: You can find more information on the handling of cookies <a href="https://devowl.io/rcb/cookie-handling/" target="_blank">devowl.io/rcb/cookie-handling/</a>.
it_IT: Può trovare maggiori informazioni sulla gestione dei cookie <a href="https://devowl.io/rcb/cookie-handling/" target="_blank">devowl.io/rcb/cookie-handling/</a>.

[ctx: legal-text]
en: You have successfully revoked consent for services with its cookies and personal data processing. The page will be reloaded now!
it_IT: Ha revocato con successo il consenso per i servizi con i suoi cookie e il trattamento dei dati personali. La pagina verrà ricaricata ora!

[ctx: legal-text]
en: Your consent is also applicable on {{websites}}.
it_IT: Il suo consenso è applicabile anche sui {{websites}}.

[ctx: legal-text]
en: [rcb-consent type="change" tag="a" text="Change privacy settings"]
it_IT: [rcb-consent type="change" tag="a" text="Cambia le impostazioni sulla privacy"]

[ctx: legal-text]
en: [rcb-consent type="history" tag="a" text="Privacy settings history"]
it_IT: [rcb-consent type="history" tag="a" text="Cronologia impostazioni privacy"]

[ctx: legal-text]
en: [rcb-consent type="revoke" tag="a" text="Revoke consents" successmessage="You have successfully revoked consent for services with its cookies and personal data processing. The page will be reloaded now!"]
it_IT: [rcb-consent type="revoke" tag="a" text="Revoca consensi" successmessage="Ha revocato con successo il consenso per i servizi con i suoi cookie e il trattamento dei dati personali. La pagina verrà ricaricata ora!"]

[ctx: legal-text]
en: data retention period
it_IT: Periodo di conservazione dei dati

[ctx: legal-text]
en: https://business.safety.google/privacy/
it_IT: https://business.safety.google/intl/it/privacy/

[ctx: legal-text]
en: partners
it_IT: partner

[ctx: legal-text]
en: {{name}} blocked due to privacy settings
it_IT: {{name}} bloccato a causa delle impostazioni sulla privacy

en: minute
it_IT: minuto

en: minutes
it_IT: minuti

en: month
it_IT: mese

en: months
it_IT: mesi

en: of
it_IT: di

en: pro-modal/banner-less-consent.png
it_IT: pro-modal/banner-meno-consenso.png

en: results
it_IT: risultati

en: second
it_IT: secondo

en: seconds
it_IT: secondi

en: to
it_IT: per

en: upgrade-wizard/v5/safety-mechanisms-for-data-processing-in-third-countries.png
it_IT: upgrade-wizard/v5/meccanismi di sicurezza per l'elaborazione dei dati nei Paesi terzi.png

en: year
it_IT: anno

en: years
it_IT: anni

en: {{strong}}Please make sure that you have concluded standard contract clauses with %1$s, which can be done on their website!{{/strong}} Since %1$s does not set cookies to our knowledge, we do not recommend creating a service in your cookie banner for it. However, you must mention the use of %1$s in your privacy policy.
it_IT: {{strong}}Si assicuri di aver stipulato le clausole contrattuali standard con %1$s, che può essere fatto sul loro sito web!{{/strong}} Dal momento che %1$s non imposta cookie a nostra conoscenza, non consigliamo di creare un servizio nel suo banner di cookie per esso. Tuttavia, deve menzionare l'uso di %1$s nella sua politica sulla privacy.
