n/a - en to ro_RO translation catalogue (127 entries)

en: Afghanistan
ro_RO: Afganistan

en: Aland Islands
ro_RO: Insulele Aland

en: American Samoa
ro_RO: Samoa Americană

en: Antigua And Barbuda
ro_RO: Antigua și Barbuda

en: Azerbaijan
ro_RO: Azerbaidjan

en: Belgium
ro_RO: Belgia

en: Bhutan
ro_RO: Butan

en: Caribbean Netherlands
ro_RO: Caraibe Țările de Jos

en: Bosnia And Herzegovina
ro_RO: Bosnia și Herțegovina

en: Bouvet Island
ro_RO: Insula Bouvet

en: Brazil
ro_RO: Brazilia

en: British Indian Ocean Territory
ro_RO: Teritoriul britanic al Oceanului Indian

en: Cambodia
ro_RO: Cambogia

en: Cameroon
ro_RO: Camerun

en: Cape Verde
ro_RO: Capul Verde

en: Cayman Islands
ro_RO: Insulele Caiman

en: Central African Republic
ro_RO: Republica Central Africană

en: Chad
ro_RO: Ciad

en: Christmas Island
ro_RO: Insula Crăciunului

en: Cocos (Keeling) Islands
ro_RO: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro_RO: Columbia

en: Comoros
ro_RO: Comore

en: Congo, Democratic Republic
ro_RO: Congo, Republica Democratică

en: Cook Islands
ro_RO: Insulele Cook

en: Cote D'Ivoire
ro_RO: Coasta de Fildeș

en: Croatia
ro_RO: Croația

en: Cyprus
ro_RO: Cipru

en: Czech Republic
ro_RO: Republica Cehă

en: Denmark
ro_RO: Danemarca

en: Dominican Republic
ro_RO: Republica Dominicană

en: Egypt
ro_RO: Egipt

en: Equatorial Guinea
ro_RO: Guineea Ecuatorială

en: Eritrea
ro_RO: Eritreea

en: Ethiopia
ro_RO: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
ro_RO: Insulele Falkland (Malvine)

en: Faroe Islands
ro_RO: Insulele Feroe

en: Finland
ro_RO: Finlanda

en: France
ro_RO: Franța

en: French Guiana
ro_RO: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro_RO: Polinezia Franceză

en: French Southern and Antarctic Lands
ro_RO: Teritoriile franceze australe și antarctice

en: Germany
ro_RO: Germania

en: Greece
ro_RO: Grecia

en: Greenland
ro_RO: Groenlanda

en: Grenada
ro_RO: Granada

en: Guadeloupe
ro_RO: Guadalupe

en: Guinea
ro_RO: Guineea

en: Guinea-Bissau
ro_RO: Guineea-Bissau

en: Heard Island & Mcdonald Islands
ro_RO: Insula Heard și Insulele Mcdonald

en: Holy See (Vatican City State)
ro_RO: Sfântul Scaun (Statul Vatican)

en: Hungary
ro_RO: Ungaria

en: Iceland
ro_RO: Islanda

en: Indonesia
ro_RO: Indonezia

en: Iran, Islamic Republic Of
ro_RO: Republica islamică Iran

en: Iraq
ro_RO: Irak

en: Ireland
ro_RO: Irlanda

en: Isle Of Man
ro_RO: Insula Man

en: Italy
ro_RO: Italia

en: Japan
ro_RO: Japonia

en: Jordan
ro_RO: Iordania

en: Kazakhstan
ro_RO: Kazahstan

en: Korea
ro_RO: Coreea

en: North Korea
ro_RO: Coreea de Nord

en: Kuwait
ro_RO: Kuweit

en: Kyrgyzstan
ro_RO: Kârgâzstan

en: Lao People's Democratic Republic
ro_RO: Republica Democrată Populară Laos

en: Latvia
ro_RO: Letonia

en: Lebanon
ro_RO: Liban

en: Libyan Arab Jamahiriya
ro_RO: Jamahiria Arabă Libiană

en: Lithuania
ro_RO: Lituania

en: Luxembourg
ro_RO: Luxemburg

en: Malaysia
ro_RO: Malaezia

en: Maldives
ro_RO: Maldive

en: Marshall Islands
ro_RO: Insulele Marshall

en: Martinique
ro_RO: Martinica

en: Mexico
ro_RO: Mexic

en: Federated States Of Micronesia
ro_RO: Statele Federate ale Microneziei

en: Montenegro
ro_RO: Muntenegru

en: Morocco
ro_RO: Maroc

en: Mozambique
ro_RO: Mozambic

en: Netherlands
ro_RO: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro_RO: Antilele Olandeze

en: New Caledonia
ro_RO: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro_RO: Noua Zeelandă

en: Norfolk Island
ro_RO: Insula Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ro_RO: Insulele Mariane de Nord

en: Norway
ro_RO: Norvegia

en: Palestinian Territory, Occupied
ro_RO: Teritoriile palestiniene, ocupate

en: Papua New Guinea
ro_RO: Papua Noua Guinee

en: Philippines
ro_RO: Filipine

en: Poland
ro_RO: Polonia

en: Portugal
ro_RO: Portugalia

en: Romania
ro_RO: România

en: Russian Federation
ro_RO: Federația Rusă

en: Saint Helena
ro_RO: Sfânta Elena

en: Saint Kitts And Nevis
ro_RO: Sfântul Kitts și Nevis

en: Saint Lucia
ro_RO: Sfânta Lucia

en: Saint Pierre And Miquelon
ro_RO: Saint Pierre și Miquelon

en: Saint Vincent And Grenadines
ro_RO: Sfântul Vincențiu și Grenadinele

en: Sao Tome And Principe
ro_RO: Sao Tome și Principe

en: Saudi Arabia
ro_RO: Arabia Saudită

en: Slovakia
ro_RO: Slovacia

en: Solomon Islands
ro_RO: Insulele Solomon

en: South Africa
ro_RO: Africa de Sud

en: South Georgia And Sandwich Isl.
ro_RO: Georgia de Sud și Insulele Sandwich de Sud

en: Spain
ro_RO: Spania

en: Suriname
ro_RO: Surinam

en: South Sudan
ro_RO: Sudanul de Sud

en: Svalbard And Jan Mayen
ro_RO: Svalbard și Jan Mayen

en: Sweden
ro_RO: Suedia

en: Switzerland
ro_RO: Elveția

en: Syrian Arab Republic
ro_RO: Republica Arabă Siriană

en: Tajikistan
ro_RO: Tadjikistan

en: Thailand
ro_RO: Thailanda

en: Timor-Leste
ro_RO: Timorul de Est

en: Trinidad And Tobago
ro_RO: Trinidad și Tobago

en: Turkey
ro_RO: Turcia

en: Turks And Caicos Islands
ro_RO: Insulele Turks și Caicos

en: Ukraine
ro_RO: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro_RO: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro_RO: Regatul Unit al Marii Britanii

en: United States
ro_RO: Statele Unite ale Americii

en: United States Outlying Islands
ro_RO: Insulele Minore Îndepărtate ale Statelor Unite

en: Virgin Islands, British
ro_RO: Insulele Virgine Britanice

en: Virgin Islands, U.S.
ro_RO: Insulele Virgine Americane

en: Wallis And Futuna
ro_RO: Wallis și Futuna

en: Western Sahara
ro_RO: Sahara Occidentală
