n/a - en to it_IT translation catalogue (129 entries)

en: Aland Islands
it_IT: Isole Aland

en: American Samoa
it_IT: Samoa Americane

en: Antarctica
it_IT: Antartide

en: Antigua And Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Azerbaijan
it_IT: Azerbaigian

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Caribbean Netherlands
it_IT: Caraibi Paesi Bassi

en: Bosnia And Herzegovina
it_IT: Bosnia ed Erzegovina

en: Bouvet Island
it_IT: Isola di Bouvet

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it_IT: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Cape Verde
it_IT: Capo Verde

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centrafricana

en: Chile
it_IT: Cile

en: China
it_IT: Cina

en: Christmas Island
it_IT: Isola di Natale

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Cocos (Keeling)

en: Comoros
it_IT: Comore

en: Congo, Democratic Republic
it_IT: Congo, Repubblica Democratica

en: Cook Islands
it_IT: Isole Cook

en: Cote D'Ivoire
it_IT: Costa d'Avorio

en: Croatia
it_IT: Croazia

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
it_IT: Isole Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Fiji
it_IT: Figi

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: France
it_IT: Francia

en: French Guiana
it_IT: Guyana francese

en: French Polynesia
it_IT: Polinesia Francese

en: French Southern and Antarctic Lands
it_IT: Terre australi e antartiche francesi

en: Germany
it_IT: Germania

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: Guadeloupe
it_IT: Guadalupa

en: Heard Island & Mcdonald Islands
it_IT: Isola Heard e Isole Mcdonald

en: Holy See (Vatican City State)
it_IT: Santa Sede (Stato della Città del Vaticano)

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: Iran, Islamic Republic Of
it_IT: Iran, Repubblica islamica dell'

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Isle Of Man
it_IT: Isola di Man

en: Israel
it_IT: Israele

en: Italy
it_IT: Italia

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Korea
it_IT: Corea

en: North Korea
it_IT: Corea del Nord

en: Kyrgyzstan
it_IT: Kirghizistan

en: Lao People's Democratic Republic
it_IT: Repubblica Democratica Popolare del Laos

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Libyan Arab Jamahiriya
it_IT: Giamahiria Araba Libica

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: Malaysia
it_IT: Malesia

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Martinique
it_IT: Martinica

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Federated States Of Micronesia
it_IT: Stati Federati di Micronesia

en: Moldova
it_IT: Moldavia

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Netherlands
it_IT: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it_IT: Antille Olandesi

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: Norfolk Island
it_IT: Isola di Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it_IT: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Palestinian Territory, Occupied
it_IT: Territorio palestinese, occupato

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it_IT: Perù

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: Reunion
it_IT: La Riunione

en: Russian Federation
it_IT: Federazione Russa

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: Saint Barthelemy
it_IT: Saint Barthélemy

en: Saint Helena
it_IT: Sant'Elena

en: Saint Kitts And Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it_IT: Santa Lucia

en: Saint Martin
it_IT: San Martino

en: Saint Pierre And Miquelon
it_IT: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent And Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadine

en: Sao Tome And Principe
it_IT: São Tomé e Principe

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Slovakia
it_IT: Slovacchia

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Salomone

en: South Africa
it_IT: Sudafrica

en: South Georgia And Sandwich Isl.
it_IT: Georgia del Sud e isole Sandwich.

en: Spain
it_IT: Spagna

en: South Sudan
it_IT: Sud Sudan

en: Svalbard And Jan Mayen
it_IT: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it_IT: Repubblica Araba Siriana

en: Tajikistan
it_IT: Tagikistan

en: Thailand
it_IT: Thailandia

en: Timor-Leste
it_IT: Timor Est

en: Trinidad And Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it_IT: Turchia

en: Turks And Caicos Islands
it_IT: Isole Turks e Caicos

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it_IT: Regno Unito

en: United States
it_IT: Stati Uniti

en: United States Outlying Islands
it_IT: Isole periferiche degli Stati Uniti

en: Virgin Islands, British
it_IT: Isole Vergini, Britanniche

en: Virgin Islands, U.S.
it_IT: Isole Vergini, Stati Uniti

en: Wallis And Futuna
it_IT: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
it_IT: Sahara occidentale
